Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 32 - Fellépés az egyneműek házassága ellen

Fellépés az egyneműek házassága ellen

Az egyneműek közötti házasságok ellen lépett fel a közelmúltban közzétett dokumentumában a Vatikán, felhívást intézve a világ katolikus politikusaihoz: lehetőségeik szerint akadályozzák meg az effajta frigyeket engedélyező törvények elfogadását.

A Joseph Ratzinger bíboros, a Hittani Kongregáció prefektusa nevével fémjelzett dokumentum szerzői szerint a homoszexuális házasságok károsan befolyásolják az emberi társadalom „helyes irányú” fejlődését, különösen akkor, ha azok jelentős hatást gyakorolnak a társadalom egész szövetére. A Vatikán mindig is szentnek tartotta a házasság intézményét, ilyen értelemben az egyneműek egybekelését olyan jelenségnek tekinti, amely aláássa az emberiség közös örökségét képező alapértékeket. Az együttélésnek ez a fajtája a hagyományos családdal ellentétben nem képes biztosítani az emberi faj szaporodását és fennmaradását – olvasható az állásfoglalásban.

A homoszexuális kapcsolatok – ismétli meg a Vatikán korábban is hangoztatott álláspontját – ellentétben állnak a természetes erkölcsi törvénnyel, a homoszexuális aktus ugyanis kizárja a fogantatást, az élet ajándékát. A dokumentum ugyanakkor nem ítéli el a homoszexuális hajlamú személyeket, akiket – mint fogalmaz – a katolikus egyháznak „tisztelettel, megértéssel és tapintattal” kell fogadnia. E személyeknek azonban önmegtartóztatást kell tanúsítaniuk – áll a vatikáni iratban.

Ilyen szempontból tehát semmi sem indokolja, hogy a jogrendszer különleges figyelmet szenteljen az együttlét efféle, erkölcsileg teljesen elfogadhatatlan formájának – vélik a Vatikánban. A Szentszék e gondolatmenetnek megfelően a kiskorúak elleni erőszakos cselekedetnek tekinti, ha homoszexuális párok gyermekeket adoptálnak. A dokumentum szerint ez „súlyosan erkölcstelen” gyakorlat, amely éles ellentétben áll az ENSZ elveivel is.

A katolikus világ központjából ezért egyértelmű felhívás érkezik minden hívőhöz: tekintsék „erkölcsi kötelességüknek”, hogy szembeszálljanak a homoszexuális házasságok elismerésével. A figyelmeztetés különösen a katolikus politikusoknak szól, akik „súlyos erkölcstelenséget” követnének el, ha szavazatukkal támogatnák a homoszexuális családok engedélyezését előirányzó törvényeket. Ha egy adott országban viszont már érvényben van egy ilyen törvény, a katolikus politikusnak minden erejükkel csökkenteniük kell e törvény „ártalmas” következményeit – fűzi hozzá a dokumentum.

(MTI)

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Ördögmasina vagy hasznos eszköz?
Félig érett gyümölcsök
Lelkészlakavatás Csikvándon
Segítségnyújtás krízisben lévő betegeknek
Egyházi fúvószene a domboldalon
Felvidéki ordináció
Evangélizáció küzdősporttal?
Életmentő pap
Frissen eresztett gyökerek
Véget ért a Lutheránus Világszövetség 10. nagygyűlése
Búcsú Winnipegtől
Magyar tubakvartett Dániában
Tegyetek tanítvánnyá minden népet!
"Éreztem, hogy mindenütt velem volt az Isten"
Jó ízű, egészséges étel - avagy a környezettudatos életforma
A Lutheránus Világszövetség a génkezelt élelmiszerekről
Templomlépcsők, avagy egy lépcső is lépcső