Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 2
- Látni és látszani
Úti-társalgó
Hozzászólás a cikkhez
Látni és látszani
Interjú Fabiny Tamás külkapcsolatokért felelős püspökkel
Gyakran fordulnak elő olyan helyzetek az életünkben, amikor azt hisszük, ha látunk, akkor minket is látnak – pedig ez koránt sincs mindig így. Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház Északi Egyházkerületének püspöke azt hangsúlyozza: olyan kapcsolatokat kell teremtenünk, amelyekben mindkét szempont egyszerre érvényesül.
– Püspök úr a napokban interjút adott a Magyar Távirati Irodának. Elmondaná, mi volt ennek az apropója?
– A Magyarországi Evangélikus Egyház három püspökének – a felügyeletük alatt álló kerület vezetésén túl – különböző, nem speciálisan az egyházkerületet, hanem az egész egyházat érintő feladatkörei is vannak. Én például a külkapcsolatokért és médiáért felelős püspök vagyok, emellett idén én felügyelem az Evangélikus Hittudományi Egyetemet is. Fontosnak tartom, hogy az egyház a „belső nyilvánosság” mellett az úgynevezett „külső nyilvánosságban” is helyet kapjon. Ez azt jelenti, hogy jól kell tudnunk kihasználni a média adta lehetőségeinket. Az előbb említett feladatköreim – külkapcsolatok és média – szerencsésen találkoztak ennek az MTI-nek adott interjúnak az esetében.
– Amennyiben?
– Amennyiben lehetőségem nyílt szélesebb közönségnek arról beszélni, ami a Magyarországi Evangélikus Egyház életében mindig is nagyon fontos szerepet játszott: külkapcsolataink ápolása. Kis egyház mivoltunkból kifolyólag szinte létfontosságú, hogy számon tartsanak minket a határokon túl is. Ez még a sokat vitatott negyven évben is fontos szempont volt.
– Hogyan jellemezné ezeket a kapcsolatokat?
– Először is fontosnak tartom megjegyezni, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház több átfogó nemzetközi szervezet része, ezek közé tartozik az Egyházak Világtanácsa és a Lutheránus Világszövetség. Nagy horderejű kérdés, hogy ezekben megálljuk-e a helyünket, és hogy miként hallatjuk bennük a hangunkat.
Másodsorban fontosak az úgynevezett bilaterális kapcsolatok – a bajor–magyar partneri viszonyra gondolok –, de itt kell megemlítenem az ausztriai és a szlovákiai egyházzal való kapcsolatunkat is. Mindkét ország evangélikussága arányaiban, de konkrét számadatait tekintve is rokon a miénkkel, tehát sok a közös vonás. Az osztrákok esetében a szekularizációra adott bátor válasz az, amelyet – olykor fenntartásokkal talán, de – elismeréssel fogadunk, és példaértékűnek tartunk.
A szlovák–magyar viszonyról már ellentmondásosabban lehet csak szólni. Püspöki székfoglalómban is hangsúlyoztam a két ország történelmi megbékélésének jelentőségét, ami azt jelenti, hogy bizony nekünk is van miért bocsánatot kérnünk a történelemben ellenük elkövetett bűnök miatt, ugyanakkor mi is elvárjuk tőlük, hogy a szlovákiai magyarokat nemzetiségükben, hitükben, emberségükben megbecsüljék. Ennek jegyében azt szeretnénk, hogy magyar gyülekezetekben magyar lelkészek szolgáljanak, illetve hogy a szlovák egyházon belül is működjön egy olyan magyar lelkigondozói szolgálat, amilyenre – fordított szereposztásban – a mi egyházunkban hosszú évek óta van már példa. Mindazonáltal úgy érzem, hogy egyházi vonalon jelentős előrelépés történt az utóbbi időkben, mely talán példája lehetne a politikai megbékélésnek is.
Az előbb elmondottak azonban átvezetnek a harmadik szemponthoz, melyet legalább ennyire jelentős feladatnak, mindamellett szívügyemnek is érzek: a magyar–magyar kapcsolatok kérdéséhez.
– Milyen tapasztalatai vannak ezzel kapcsolatban?
– Hadd mondjam el először is, miért érzem szívügyemnek a határon túl élő magyarok sorsát. Felvidéki és erdélyi rokonaim egyaránt vannak. Gyermekkoromban gyakran jártunk ezeken a vidékeken rokonlátogatóban. Később hátizsákos turistaként is szívesen mentem Erdélybe, a Felvidékre, de Kárpátaljára is, rendszerint ajándék Bibliákkal a „tarsolyomban”. Majd következett a Duna Televíziónál eltöltött bő évtized, amikor rengeteget forgattunk határon túl is. Ezek a látogatások is mindig nagy lelki töltetet adtak.
Aztán, hogy a Kárpát-medencén kívüli élményeimről is szóljak, meg kell említenem, amikor a ’80-as évek közepén az Egyesült Államokban töltöttem el egy ösztöndíjas évet. Itt Brachna Gábor, az akkori amerikai főesperes meghívására több ízben is szolgáltam mindkét clevelandi gyülekezetben. Nagy élmény volt egyébként a magyarországi rendszerváltás előszelét Amerikában megérezni, találkozhattam többek között Pongrátz Gergellyel, Tollas Tiborral és Faludy Györggyel is.
Lehetetlen volna felsorolni, hogy a püspökségem előtti időkből milyen személyes élmények fűznek különböző, külföldön működő magyar, elsősorban egyházi körökhöz, de mind igen meghatározó részét képezik eddigi életutamnak.
– Szlovákiáról már esett szó. De mi a helyzet a magyar–magyar kapcsolatokkal másutt?
– Mielőtt részletekbe menően foglalkoznék az egyes országok helyzetével, meg kell említenem, hogy a reformátorok előtérbe helyezték az anyanyelven való prédikálást. Nekünk mint a reformáció egyházának nem szabad figyelmen kívül hagynunk ezt a fontos szempontot. Értem ezen természetesen azt is, hogy az anyaországon belül is igyekszünk támogatni a kisebbségek azon igényét, hogy anyanyelvükön hallgathassanak igehirdetést.
Lássuk először is Erdélyt. Többekkel együtt határozott álláspontom, hogy egyházunióra lenne szükség. Ez azt jelentené, hogy az erdélyi kerület továbbra is önálló egyháztest lenne saját kolozsvári püspökséggel, de ez valamiképpen része lenne egy összmagyar egyházszervezet struktúrájának. Románia esetében már csak azért sem okozhatna ez diplomáciai bonyodalmakat, mert az ortodoxiában ma is általános gyakorlat, hogy egy egyház illetékessége átnyúlik az államhatárokon.
Itt jegyezném meg azt az örvendetes fejleményt, hogy az Evangélikus Élet a maga részéről „de facto” már megvalósította az uniót, amennyiben Égtájoló című rovatában rotációban ad teret a három anyaországi, valamint az erdélyi püspök írásainak. A „de jure” kérdésében persze még sok a bizonytalanság, de ma, amikor az Európai Unión belül gyakorlatilag megszűntek a határok, ezt egyáltalán nem lenne lehetetlen megoldani. Az egyházunió előnye lenne például, hogy megoldódna az erdélyi lelkészképzés ügye, hiszen jelenleg a kolozsvári közös protestáns fakultáson képzik a magyar evangélikus lelkészeket, idővel azonban a magyarországi hittudományi egyetemről kerülhetnének ki az erdélyi lelkészek is. De tanulni nemcsak ők jöhetnének hozzánk; mi is tanulhatnánk tőlük – például szép, gazdag liturgiájuk terén.
A Vajdasággal kapcsolatban sajnos szomorúak a tapasztalataim, több látogatás után úgy érzem, most „az ő térfelükön van a labda”. Mindazonáltal mi szeretettel várjuk a közeledést, melyet azzal is tudtukra adtunk, hogy a Magyar Evangélikus Konferencia elnökségében fenntartunk számukra egy helyet.
– Milyen tapasztalatai vannak a nyugat-európai és tengerentúli diaszpórákkal kapcsolatban?
– Püspöki szolgálatom elmúlt két évében jártam Németországban, Norvégiában, valamint Svéd-, Finn- és Észtországban. Mindenütt azt tapasztaltam, hogy megváltozott a magyar gyülekezetek összetétele. Az emigránsokon kívül jelentős részüket alkotják a „kinti” magyaroknak a migránsok, vagyis azok, akik átmenetileg – tanulmányi szándékkal, vendégmunkásnak, bébiszitterkedni és így tovább – kerültek ki az adott országba. Ezekben az általában fiatalos lendületű, sokszor ökumenikus gyülekezetekben sokkal erősebb a magyar–magyar összhang, mint ahogyan itthon tapasztalható, hiszen jellemzően nem a Magyarországhoz tartozás, hanem az anyanyelv köti össze a gyülekezet tagjait. Minden tiszteletem azoké a szolgatársaké, akik önfeláldozó módon tartották fent a KÉMELM-et, a Külföldön Élő Magyar Evangélikus Lelkigondozók Munkaközösségét.
Kiemelném még, hogy ezeknek a magyar ajkú gyülekezeteknek hídszerepük lehet a Magyarországi Evangélikus Egyház és az adott ország hivatalos egyházi szervezetei között. Ez sem volt mindig így! Nyugati magyar lelkészek joggal tették szóvá, hogy őket nem hívták meg számos fontos tanácskozásra.
A tengerentúlról püspöki minőségemben egyelőre nincs személyes élményem, de nagy érdeklődéssel nézek őszi amerikai utam elé.
– Érezhető-e valamiféle változás, amióta 2006 őszén zászlót bontott a Magyar Evangélikus Konferencia?
– A Maek remény, egyelőre még inkább csak keret. Ezt a keretet kell most tartalommal megtölteni, ennek lehetőségeit keressük még mi is. Az Útitárs című folyóirat is ehhez a reményünkhöz kapcsolódik.
– Hogy érzi, miben kellene még fejlődnünk nekünk, anyaországiaknak?
– A konkrét feladatok megoldásában érzem a legnagyobb hiányosságokat. A távolság ellenére, minden egyházi alkalmunkon természetesnek kellene lennie, hogy jelen vannak a határon túli résztvevők is, legyen az papné-konferencia, lelkésztalálkozó vagy akár ifjúsági tábor. Ahogyan Csoóri Sándor költő szavai szépen kifejezik: „Látnunk kell egymást, hogy láthatók legyünk, hallanunk egymást, hogy hallhatók legyünk.”
Szűcs Petra
::Nyomtatható változat::
|