Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2009
- 2
- Szeretetnyelveink gazdagsága
Könyvajánló
Hozzászólás a cikkhez
Szeretetnyelveink gazdagsága
Beismerem, nem kevés fenntartással viszonyulok a sláger jellegű könyvekhez. Már nemegyszer csalódva tapasztaltam egy-egy bestsellernek minősülő kiadvány elolvasása után, hogy nagyobb volt a füstje, mint a lángja.
Ilyen előítélet tartott eddig távol Gary Chapman könyveitől is. A gyülekezeti szolgálatot is végző amerikai pszichológus a legkülönbözőbb élethelyzetű embereket szólítja meg írásaival, és az elmúlt években megjelent számos keresztény könyv között bizony az ő munkái a legkeresettebbek közé tartoznak. Férjemmel mi is pár hete kaptuk ajándékba egy kedves barátunktól az Istenre hangolva című kötetet, s újabb csalódás helyett nagy lelkesedéssel adtuk át egymásnak elolvasásra.
Az írás sokunk kérdéseiből indul ki: miért nem érzi minden ember hasonló intenzitással Isten szeretetét, az emberek közötti szeretet pedig miért nem tud megújulni újra és újra? Vajon elég figyelmesek vagyunk-e Isten kommunikációja iránt, és jó helyen keressük-e a szeretetet mindennapjainkban? Többek között ezekre a kérdésekre kereshetjük a választ a szerzővel, aki arra tesz kísérletet, hogy részletesen bemutassa számunkra Isten öt szeretetnyelvét, amely az emberek közötti kapcsolatokat is jellemzi.
Az olvasmány nem csupán elméleti leírásra szorítkozik, hanem bibliai és hétköznapi emberek életén keresztül mutat be számunkra is mindennapi problémákat, amelyek megmérgezik, ellaposítják vagy tönkreteszik fontos kapcsolatainkat. Hiszen mennyi ember hite, barátságai, szeretteivel való kapcsolata megy tönkre a nem megfelelő kommunikáció miatt! Chapman tapasztalata alapján az emberek különböző szeretetnyelveket beszélnek, amelyek közül egy különösen is domináns, s ha erre megfelelő hangsúlyt teszünk egymás életében, ez továbblendíthet minket a nehéz helyzetekből, sőt új alapja is lehet kapcsolatainknak.
Sok gyakorlati útmutatást kapunk ahhoz is, hogy az egyes szeretetnyelveken belül is mennyiféleképpen kifejezhetjük magunkat. Nem hallgat a szerző a kudarcokról sem, a kötet vége felé ezekről is szó esik, Chapman nem vallja a szeretetnyelvek mindenhatóságát; mivel azonban már megtapasztalta életformáló erejüket, meri vállalni az őszinte hangvételt.
Jó szívvel ajánlom tehát ezen írást mindazoknak, akik kíváncsiak arra, hogy milyen szeretetnyelvekkel ajándékozott meg bennünket Urunk; ezeket megismerve, a gyakorlati életben kamatoztatva megtapasztalhatjuk Istennel és embertársainkkal való kapcsolataink megújulását.
Grendorf-Balogh Melinda
::Nyomtatható változat::
|