Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2010
- 5
- „Az ember fázik novemberben”
Az élet kenyere
Hozzászólás a cikkhez
„Az ember fázik novemberben”
„Két ember ment fel a templomba imádkozni: az egyik farizeus, a másik vámszedő. A farizeus megállt, és így imádkozott magában: Isten, hálát adok neked, hogy nem vagyok olyan, mint a többi ember: rabló, gonosz, parázna, vagy mint ez a vámszedő is. Böjtölök kétszer egy héten, tizedet adok mindenből, amit szerzek. A vámszedő pedig távol állva még szemét sem akarta az égre emelni, hanem a mellét verve így szólt: Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek.” (Lk 18,9–14)
Hideg van. Fázom. Az ember fázik novemberben. De elsősorban nem a hidegtől, hanem az őszinteségtől. Egyébként én általában fázom a templomokban. A legtöbb helyen embertelen hideg van.
A templomok többsége hideg, s nem pusztán hideg. Embertelen hideg. Annyira hideg, hogy többször megesett, hogy szinte megszakadt a szívem az ott ülő idős emberek és unokáik didergése láttán.
Igen. Dideregve ültek ott, mint akik bűnhődnek a döntésük miatt, hogy a templomi istentiszteletet választották az otthon melegében, a karosszék kényelmében „fogyasztható” tévéműsorral szemben.
Fázom bemenni olyan helyre, ahol az őszinteség ritka vendég. Arra az őszinteségre gondolok, amikor valaki a saját szavaival, mai nyelven, úgy írja körül azt, amit gondol, és amiben hisz, hogy abból az jön át, hogy ő tényleg úgy gondolja, tényleg úgy hiszi, ahogy mondja.
Egyáltalán, ő hisz abban, amit mond. Őszintén. Nem bebújva más emberek vallásos frázisai mögé, nem megfelelve más emberek egyházi elvárásainak, hanem őszintén. Az őszinteséget tisztán látó élő Isten színe előtt.
Őszintén. Nem másokhoz mérve a vallásosságot, mint ahogy a farizeus tette. Nem azzal a teljesen eltévedt felfogással, hogy én, a teológushallgató, én, a lelkész más vagyok, mint a többi ember; vagy ahogy Károli fordította a farizeusi imádságot: „nem vagyok olyan, mint egyéb emberek”. Nem.
A vallási gőg, a képmutató farizeusi beállítottság, a csak kifelé látszó vallásos élet amolyan hazudós játék, hiszen mind Isten, mind az emberek, a közvélemény irányában hazugságokon alapszik.
A példázat már közel kétezer éves. Közel kétezer éve olvashatjuk az izraeli vallási és polgári társadalom két szélsőséges csoportjának egy-egy képviselőjéről szóló jézusi parabolát. Azt a parabolát, amelyről Sulyok Imre is írt egy kórusművet, és amely kórusmű végén azt a kérdést teszi fel a zeneszerző: a kettő közül én melyik vagyok?
A kakas megszólal. Abban a pillanatban, hogy az ember kimondja: „én, az alázatos”, „én, a hívő”, én, én, én. Ego. Ekkor szólal meg a kakas. És ekkor megremeg a lélek e hang hallatán. Mert – Márai szavaival élve – „novemberben nemcsak bőrünk érzékeny, hanem lelkünk is”.
És ha végre nem magunkkal lennénk elfoglalva, ha végre őszintén magunkba mernénk nézni, és végre figyelnénk a jézusi szóra, akkor végre észrevennénk, hogy valaki üres kézzel, de tele bizalommal, nem másokhoz mérve magát, alázatosan könyörög: „Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek.”
Hideg van. Fázom. Az ember fázik novemberben. De elsősorban nem a hidegtől, hanem az őszinteségtől. Ámen.
Gáncs Tamás Forrás: csipetnyiso.hu
::Nyomtatható változat::
|