Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 40 - Az egyház jelképes hajója a Balatonon

Az egyház jelképes hajója a Balatonon

A "hullámzó Balaton tetején" folyt a tanácskozás
Lapunk múlt heti számában a bedegkéri templomszentelésről írt tudósításban a Somogy megyei Önkormányzat példaértékű egyházi vállalkozásáról olvashattunk. Ezúttal Veszprém megyéből számolhatunk be hasonló jellegű kezdeményezésről.

Amikor a Veszprém Megyei Közgyűlés négy évvel ezelőtt megalakult, Kuti Csaba elnök fontosnak tartotta, hogy egyházügyi tanácsadót kérjen fel maga mellé. Dr. Huszár Pál veszprémi adjunktus személyében talált kiválóan alkalmas munkatársat erre a feladatra. Egy olyan munkatervet dolgoztak ki, amelynek jegyében az önkormányzat erősíteni igyekszik kapcsolatát a különböző felekezetekkel, de egyúttal erősíteni kívánja a különböző felekezetek egymás közötti kapcsolatát is a megyében. Veszprémben tehát rendszeresek az olyan találkozókat, amelyek keretében az önkormányzat képviselői felkeresik a megye legfontosabb egyházi központjait. Így gyűltek össze az elmúlt négy év alatt a révfülöpi Evangélikus Oktatási Központtól kezdve a veszprémi érsekségen keresztül a tihanyi apátságig, több helyen. Ezek a találkozók túlmentek a protokollon, és munkamegbeszéléssé váltak.

A megválasztott önkormányzati ciklus utolsó találkozóján, az elmúlt négy év munkájának kiértékelésére gyűltek össze szeptember 27-én a lelkészek és a helyi politikusok. A mostani találkozót egy felekezetileg semleges területen tartották meg, ugyanis a találkozó résztvevői a hullámzó Balaton vizére szálltak.

Az első napirendi pont a köszönet szava volt. A megyei önkormányzat Tisler Géza csopaki református lelkésznek, egyházkerületi főjegyzőnek a pro comitatu Vespremiensis díjat adományozta kiemelkedő közösségi munkájáért. Ezután dr. Huszár Pál értékelését hallhatták a jelenlévők, amelyben elmondta, hogy nem volt hiábavaló a négy évvel ezelőtt indult kezdeményezés. Egymás alapos megismerése mellett sikerült a hitoktatói munka összefogását támogatandó négy konferenciát is tartani. A millenniumi ünnepségsorozatok bátorítólag hatottak ránk. Megtanultunk közösen ünnepelni. Felismertük, hogy összetartozunk, és felelősek vagyunk egymásért.

A közgyűlés elnöke, Kuti Csaba baráti számadásnak tartotta ezt a találkozót. Megemlítette, hogy a művészeti, az oktatói és a szociális szférával működött intézményesített kapcsolattartás, de az egyházakkal való kapcsolat korábban nem. Ezért tartotta fontosnak ennek kiépítését. Dr. Márfy Gyula veszprémi érsek szerint sokszor elhangzik az a felszólítás, hogy a másik véleményét tiszteletben kell tartani. Amikor az egyház emeli fel szavát és mond véleményt, akkor nem ilyen egyértelmű a helyzet.

A magyar tengeren utazva Ittzés János evangélikus püspök megjegyezte, hogy Jézus tanítványainak köze volt a vízhez. Példaértékű az itt tapasztalt munkakapcsolat, amelyet már több helyen is ajánlott megvalósítani. Fontos, hogy mindenki a maga helyén valósítsa meg a keresztény értékeket.

A tihanyi apátság alatt elhaladva fogalmazódott meg: Nem új úton kell járnunk, hanem azon, amit államalapító királyunk mutatott számunkra. Reménység szerint Veszprém megyében a következő négy évben is folytatódik az lesz készég állami és egyházi részről egyaránt az együttmunkálkodásra.

Menyes Gyula

Napról-napra: 2002. okt. 6-12.
Liturgikus sarok
Emeljük fel szívünket!
Mi lett volna, ha...?
Igenetek legyen igen, nemetek nem