Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 40 - Tisztelt Szerkesztőség!

Tisztelt Szerkesztőség!

Örömmel olvasom egyházunk magas rangú képviselőinek nyilatkozatait polgári sajtónkban.

Ittzés János püspökünk evangélikus öntudatomat is erősíti, mikor országos hetilapnak (Magyar Demokrata) ad interjút. Tavaly a 2001/49. számban („Isten mindent egy lapra tett fel” címmel), most szeptember 5-én „Akinek sáros a keze, álljon félre!” címmel adott jelentős nyilatkozatot közösségeink morális leépülése idején. Ami – sajnos – még történelmi egyházainkat sem kímélte. Ugyanakkor nagy tisztelettel idézi Ordass Lajos püspök, Dóka Zoltán és Kendeh György lelkészek tiszta szellemiségét, helytállását, mely igazolhatja: „a becsületnek és a tisztességnek még diktatúrák idején sincs alternatívája”.

Közéletünket ma sáros posványnak látom, ahol (a közlekedőedények ismert törvénye szerint) mindenki besározódott. Dóka Zoltán szerint egyáltalán nem mindegy, hogy valakinek a háta vagy a keze sáros. A sáros kezűeknek csendben félre kellene állniuk! Ittzés János – az interjú szerint – a fakultatív átvilágításról hozott zsinati határozatainkat, beleértve az átvilágítás eredményének az érdekeltek kérésére az Evangélikus Közlönyben való közzétételét maga is elfogadja. Azt reméli, hogy néhány év múlva választótestületeink meg fogják kérdezni: élt-e annak idején e lehetőséggel az illető. Ez természetes szelekcióhoz vezethet. (Persze, ha felteszik e kérdést.)

Püspökünket is aggasztja, hogy társadalmi közvéleményünk annyira nem létezik, hogy nyomást sem képes kifejteni, negatív morális ítéleteit sem képes artikulálni. Nem létezik immár nálunk olyan közéleti tartás sem, mely bojkottálhatná a közízlést tudatosan romboló médiumokat, hogy teret veszítsenek ezek „sajtómunkásai”, akiket általános erkölcsi helyzetünk éltet, és mesésen gazdagít.

Szerinte a globális erkölcsi válságot nem az egyházak, hanem a számukra megbízást adó hatalom fogja megoldani. Isten megteheti, hogy megszabadít. De ha róla megfeledkezve próbálunk itt egyházként élni, akkor le kell vonnunk a konzekvenciá-kat. Amit katolikus testvéreink új evangélizálásnak (?) neveznek, ez lehet az egyetlen megoldás és reménység.

Egyházunkban elöljáróink időnként megújítják az evangéliumi kereszténység és a jó hazafiság iránti egyidejű elkötelezésünket. Nekem nagyon tetszett dr. Weltler Jánosnak a Dunántúli Harangszóban (2002/5. sz., 3. o.) közölt krédója, mely Haubner Máté 1848-as pásztorleveléből merít: „Hirdessük tehát híven a Krisztus evangéliumát úton-útfélen, és mondjuk ki, hogy nincs jobb hazafiság, mint az evangéliumi kereszténység, és nincs evangéliumi kereszténység jó hazafiság nélkül. A jó példaadás a legjobb oktatás! Legyünk buzgó hazafiak életre-halálra – és ez lesz a leghatalmasabb prédikáció. Fel tehát, testvérek! Ne hagyjuk híveinket aludni!”

Befejezésül néhány kérésemet, hirdetnivalómat fogalmazom meg:

Ittzés püspök úr említi katolikus testvéreink új evangélizálását. Erről az új evangélizálásról szeretnék közelebbi publikus forrást megismerni.

Az Evangélikus Élet 2002. április 7-i számának 7. oldalán jelent meg a „Kárpát-medencei Missziós Turizmus” (KMT) létrehozását célzó felhívásom, melyre Erdélyből máig 2 pozitív evangélikus visszajelzés érkezett. Ez örvendetes, de sajnos még kevés. Önszerveződő katolikus és református testvérközösségeink visszajelzését is remélem, mégpedig jelenlegi határaink mindkét oldaláról.

Záhonyi Lóránt ny. mérnök

Napról-napra: 2002. okt. 6-12.
Liturgikus sarok
Emeljük fel szívünket!
Mi lett volna, ha...?
Igenetek legyen igen, nemetek nem
10 éves a bajor-magar kapcsolat
70 év után ismét építkezünk
Testvérré lett gyülekezetek
Világosság és sötétség
A szlovéniai Lendván 100 éves a gyülekezet
Megfrissülő kapcsolat a régi szálakból
Kiss János emlékezete
Egyház és társadalom
Az egyház jelképes hajója a Balatonon
Makovecz Imre Révfülöpön
Október
"Rózsa Sándor, ha felül a lovára..."
Vándorlások
"Nincs szebb, mint egy részeg éjszaka"
Minden valódi élet találkozás
Müncheni látogatás
Tisztelt Szerkesztőség!
Levél Fabiny Tamás Testvéremnek
"Hétköznapi" lelkészavatás Nyíregyházán
Luther idézet
Ünnepségek Kossuth Lajos születésének kétszázadik évfordulója alkalmából
Cigány evangélium
Annyi jogunk van a sikerhez, amennyi helyet foglal el szívünkben a hit tüze. (Kossuth Lajos)
Isten képmása

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2002 40 Tisztelt Szerkesztőség!