Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 40 - Emeljük fel szívünket!

Liturgikus sarok

Emeljük fel szívünket!

(A legszentebb titokról: az úrvacsoráról)

Emeljük fel szívünket! ezzel a csodálatos mondattal kezdődik az úrvacsorai liturgia. És ezzel a mondattal kezdjük azt az új sorozatot, amely a Liturgikus Sarok első nagy egységét hivatott lezárni. Az elmúlt másfél esztendőben hétről hétre általános kérdésekkel és az istentisztelet alkotóelemeivel foglalkoztunk. Az utolsó szakasz ebben a sorban az úrvacsorai liturgia az eddigiek folytatásaként és mégis másként.

Mindeddig próbáltuk a liturgia ügyeit józan ésszel felfogni és megmagyarázni. Az igehirdetés a hallás által az értelmünket használja fel, hogy az evangélium átjárja életünket. Az úrvacsora már magasabb dimenziókban van (ezért kell felemelni a szívünket), ezért itt a magyarázatban is elérkeztünk egy olyan ponthoz, ahol már kevés a szó, kevés a zene. Mégis megpróbáljuk kifejezni a kifejezhetetlent, megragadni az emberileg be nem foghatót, megérezni a végtelent. Ehhez segít a biztató szó: emeljük fel szívünket. Ha pedig kötélnek állunk és fejünk, szívünk, szánk egyaránt így válaszol: felemeljük az Úrhoz, akkor kezdünk valamit megsejteni a nagy titokból: közel az Úr. Méghozzá testközelben. Mert hiszen az úrvacsorában így folytatódik a nagy találkozás: Krisztus önmagát adja olyannyira, hogy testünkké, vérünkké válik.

Az élet terhétől fáradt, a gondoktól összehúzódó, az Isten törvényében megfogalmazott elvárás alatt összeroskadó, a testi-lelki terhek alatt meggörnyedt ember, aki fülével, eszével megérthette a megújulás lehetőségének evangéliumát, itt kezdi kihúzni magát, mert meghallotta, és közeledni érezheti Isten személyesen érkező, felemelő szeretetét. Emeljük fel szívünket fölemeljük az Úrhoz!

A következő hetek liturgikus sarkaiban sorravesszük a nagy Isten-dicsőítő, hálaadó, könyörgő imádságokat. Odaállunk a világ legnagyobb (jelen és örök) kórusába, ahol a háromszor szent Istent magasztalják. Végiggondoljuk, hogy miért hívja az egyház a szent szavak (szerzési igék) előtt a Szentlelket. Gondolatban is térdet hajtunk a jézusi csodát teremtő titkos szó mellett: ez az én testem. Megkérdezzük: miért ez az esemény megváltásunk szent titka?

Azután megválaszoljuk, hogy miért a Miatyánk volt a legelső úrvacsorai imádság, és megfontoljuk azt is, miért emlékezteti Istent az egyház közel kétezer éve, Krisztus értünk vállalt kereszthalálára. Olvashatunk majd az úrvacsorai közösségről, az osztási formákról, a térdelés szokásáról és az elbocsátás hétköznapokba indító, szolgálatra késztető szaváról.

Emeljük fel szívünket, váljon szent mozgalommá a következő hetek, hónapok úrvacsora-tanítása/tanulása a Liturgikus Sarokban. Hogy a tanítás ne csupán a fejünket érje el, de formálja át életünket és készítsen fel a nagy találkozásra az úrvacsorai oltárnál és odaát, az örök menyegzőre. Emeljük fel szívünket!

Hafenscher Károly (ifj.)

Napról-napra: 2002. okt. 6-12.
Liturgikus sarok
Emeljük fel szívünket!
Mi lett volna, ha...?
Igenetek legyen igen, nemetek nem
10 éves a bajor-magar kapcsolat
70 év után ismét építkezünk
Testvérré lett gyülekezetek
Világosság és sötétség
A szlovéniai Lendván 100 éves a gyülekezet
Megfrissülő kapcsolat a régi szálakból
Kiss János emlékezete
Egyház és társadalom
Az egyház jelképes hajója a Balatonon
Makovecz Imre Révfülöpön
Október
"Rózsa Sándor, ha felül a lovára..."
Vándorlások
"Nincs szebb, mint egy részeg éjszaka"
Minden valódi élet találkozás
Müncheni látogatás
Tisztelt Szerkesztőség!
Levél Fabiny Tamás Testvéremnek
"Hétköznapi" lelkészavatás Nyíregyházán
Luther idézet
Ünnepségek Kossuth Lajos születésének kétszázadik évfordulója alkalmából
Cigány evangélium
Annyi jogunk van a sikerhez, amennyi helyet foglal el szívünkben a hit tüze. (Kossuth Lajos)
Isten képmása

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2002 40 Emeljük fel szívünket!