Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 39
- Az útra indulók
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Az útra indulók
„Milyen tervekkel indul útnak?” – kérdeztük elutazásuk előtt az Evangélikus Hittudományi Egyetem lelkész és hittanár szakos ösztöndíjasaitól, akik idén valamelyik külföldi oktatási intézményben folytatják tanulmányaikat.
Gál Zsuzsanna (22), harmadévet végzett hittanár, Nyíregyháza-Nagytemplom
Hittan–német nyelvtanár szakot végzek, így a nyelv szerencsére nem jelent gondot. Német szakon a diploma megírása előtt állok, ezért választott témámban – differenciálás a nyelvoktatásban – szeretnék minél több jól használható anyagot összegyűjteni. Természetesen a teológiával kapcsolatos tudásomat is bővíteni szándékozom, elsősorban a valláspedagógia tárgykörében. Nagyon örültem, amikor meghallottam, hogy Neuendettelsauban hirdettek ilyen kurzust. Szintén örülnék annak is, ha a közeli Nürnberg egyetemén is látogathatnék néhány érdekes előadást, hiszen az ösztöndíjas év elsősorban a tanulást és az ismeretszerzést szolgálja.
Kovács Áron (24), ötödévet végzett teológus, Monor
Németországban, Göttingenben tanulok majd. Még nem tudom egészen pontosan, hogy milyen tanrendem lesz, de most úgy gondolom, hogy inkább kevesebb tárgyat veszek fel, viszont ezekkel behatóbban foglalkozom. Elsősorban az ószövetségi és a gyakorlati teológia érdekel, ezekre szeretnék több figyelmet fordítani. Ezen kívül nagyon remélem, hogy a diplomám választott témájához – a qumráni közösség messiáshite – is találok még érdekes adalékokat. A tanulás mellett azt is tervezem, hogy bekapcsolódom egy helyi gyülekezet életébe.
Németh Adrienn (24), negyedévet végzett hittanár, Pápa
A bécsi teológiai fakultáson – pedagógusi végzettségemből adódóan – elsősorban valláspedagógiával szeretnék foglalkozni. Azonban nemcsak elméleti ismereteimet kívánom bővíteni, hanem – lehetőség szerint – szeretnék minél több gyakorlati tapasztalatra is szert tenni. Remélem, hogy minél több tanintézménybe eljutok majd, és alaposabban megismerhetem az osztrák oktatási és iskolarendszert is.
Petri Gábor (29), ötödévet végzett teológus, Szeged
Az Egyesült Államokban, a chicagói evangélikus teológián fogok tanulni. A hittudományi egyetem előtt magyar–angol szakot végeztem, így az idegen nyelv szerencsére nem jelent problémát. Az USA-ban a nálunk leginkább a bölcsészképzésnek megfelelő Master of Arts (MA) programban veszek részt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az úgynevezett keretprogram minden hallgató számára kötelező, ezen felül lehet szakirányú kurzusokat választani. Magam leginkább az újszövetségi és a rendszeres teológia iránt érdeklődöm, ezekben szeretnék jobban elmélyedni. Nagy elvárásokkal indulok neki, mert úgy tudom, ez az egyik legszínvonalasabbnak tartott teológia, a világ minden részéről érkeznek ide ösztöndíjasok. Így tehát nagyok az elvárásaim mind az intézménnyel, mind pedig önmagammal szemben.
Rigó Renáta (24), ötödévet végzett teológus, egyetemi gyülekezet, Budapest
Helsinkibe szól az ösztöndíjam. (Még) nem tudok finnül, de az előadások közel fele angolul lesz, így ez – remélem – nem jelent megoldhatatlan problémát. Könynyebbség, hogy nem nehezedik rám sem vizsga-, sem teljesítménykényszer, így valóban azzal foglalkozhatom, ami igazán érdekel. Ez pedig konkrétan a gyakorlati teológia, ezen belül is a poimenika, vagyis a lelkigondozástan. Aktívan részt veszek ugyanis az ifjúsági munkában, öt éve minden nyáron ott vagyok a Sziget fesztiválon az egyházak Közös Pont sátrában. A fiatalokkal való találkozást és törődést nagyon fontosnak tartom. Véleményem szerint az egyháznak több figyelmet kellene fordítania a fiatalabb generáció kérdéseire és problémáira.
Szávay László (22), negyedévet végzett teológus, Soltvadkert
Nagyon érdekel a vallásfilozófia, hittudományi egyetemünk vallás- és társadalomtudományi tanszékén is gyakori látogató vagyok, szívesen besegítek az ott folyó munkába. Vállalkoztam egy ökumenikus egyházismereti jegyzet megírására is, melyben főként a szektákat szeretném részletesebben ismertetni. A fentiekből következik, hogy az ösztöndíj ideje alatt a németországi Neuendettelsauban is – a nyelvtudásom bővítése mellett – főként a vallásfilozófiával kívánok behatóbban foglalkozni. Ezenkívül, remélem, sikerül minél több anyagot gyűjtenem a szakdolgozatomhoz, melynek témája a középkori utópiák társadalomszemléletének, valamint a marxista társadalomszemléletnek az összevetése.
Udvardi Andrea (21), harmadévet végzett teológus, Kemenesmagasi
A lipcsei teológiai fakultáson megkezdett tanulmányaim előtt egy hónapos nyelvtanfolyamon veszek részt. Ez alatt az idő alatt igyekszem majd áttekinteni a tanrendet, és választani az engem érdeklő tantárgyak – például Ó- és Újszövetség, vallástörténet – közül. Minden bizonnyal nagyon érdekes lesz személyesen is megismerni a német és magyar teológiai oktatás közti hasonlóságokat és különbségeket.
G. Zs.
::Nyomtatható változat::
|