Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 37
- Tanárok, diákok, szülők szolgálatában
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Tanárok, diákok, szülők szolgálatában
Fókuszban az iskolalelkészek
A fasori evangélikus templomban szeptember 1-jén tartott tanévnyitó ünnepi istentiszteleten iktatta Győri Tamás lelkészt a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium iskolalelkészi hivatalába Győri Gábor esperes. Hatályos zsinati törvényeink szerint (Evangélikus Közlöny, 2005. december 20-ai különszám, VIII. törvény 67. §) a 2007/2008-as tanévtől minden olyan evangélikus iskolában, amelyben a tanulók létszáma meghaladja a háromszáz főt, kötelező lesz teljes munkaidőben iskolalelkészt alkalmazni. Hazánkban tucatnyi evangélikus közép- és nyolc alapfokú oktatási intézmény működik. Kíváncsiak voltunk arra, hogy melyek azok, amelyekre az említett rendelkezés vonatkozik, és hogy hol kell a törvény hatálybalépéséig – 2007. szeptember 1. – még biztosítani a szükséges személyi, tárgyi és anyagi feltételeket.
A kitekintést e sorok írója a fasori evangélikus templomból indulva kezdte, mivel egyházunkban Győri Tamás személyében először iktattak iskolalelkészt az új rendelkezésnek megfelelően. Ezen a szolgálati területen ugyanis ő az első, aki teljességgel eleget tesz a fent említett zsinati törvény rendelkezéseinek: megállta a parókusi alkalmassági vizsgálatot, és teljes munkaidőben csak iskolalelkészi teendőinek ellátásával foglalkozik, gyülekezeti lelkészként emellett már nem szolgál.
Az istentisztelet – amelyet jelenlétével megtisztelt Prőhle Gergely országos felügyelő is – kezdetére zsúfolásig megtelt a fasori templom; akiknek nem jutott hely, azok a gimnázium dísztermében, kivetítőn keresztül kísérhették figyelemmel az eseményeket. A szokatlan kezdési időpont (reggel 8 óra) ellenére az alkalmon tíz Luther-kabátos lelkész áldotta meg személyesen a szolgálatba indulót, és énekelte együtt a Confirmát.
Az iktatást végző esperes, Győri Gábor 5Móz 18,13 alapján arról szólt, hogy az igei felszólításnak – „Légy feddhetetlen Istened, az Úr előtt!” – emberi erőből lehetetlen megfelelni. Tanárok, diákok, lelkésztársak szeretetet, türelmet, erkölcsi tartást, a szavak és a tettek egységét várják el a most szolgálatba lépőtől – mondotta –, és ennek a sok elvárásnak emberi erőből nem, csupán Krisztusra támaszkodva, őt követve lehet megfelelni.
Minden erőnket beleadva kell küzdenünk – emelte ki 1Kor 9,19–27 alapján tartott prédikációjában a frissen beiktatott iskolalelkész –, bár szívesebben vennénk, ha minél könnyebben érnénk célt. „Miközben szeretnénk részesei lenni az elődök dicsőségének, nem vállaljuk az ősök verejtékét. Pedig csak céltudatos, megfeszített munkával lehet miénk a győzelem. Jó lenne, ha ebben a küzdelemben a gyülekezet és az iskola egymásra találna” – zárta igehirdetését a lelkipásztor.
Győri Tamás – aki az elmúlt tanévben félállásban a Budapest-Deák téri, félállásban pedig a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban dolgozott – az istentisztelet után lapunknak elmondta, hogy sokan úgy vélik, egy iskolalelkész munkája csupán a hittanórák megtartásából áll, ez a valóságban azonban nem így van. „Természetesen hittanórákat is tartok, egészen pontosan hetente tizenkettőt – mondta el –, emellett azonban igyekszem minél többet tenni az iskola lelki-szellemi életének jobbításáért a személyes lelkigondozáson, valamint a csendesnapokon, istentiszteleteken, áhítatokon, bibliaórákon keresztül. A közösségépítés a célom – tette hozzá –, közösség iskolánkon belül a tanárokkal, a szülőkkel és a diákokkal. Ezt segíti az is, hogy tagja vagyok a gimnáziumi igazgatótanácsnak. Emellett arra is törekszem, hogy kapcsolatokat építsünk ki egyházunk többi iskolájával és a gyülekezetekkel is.”
Középpontban a jövő evangélikussága
E törekvést – a kifelé irányuló kapcsolatok kialakításának a megvalósítását – nagyban segítheti a többi iskolalelkésszel való kontaktusfelvétel is. A miskolci Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium és Pedagógiai Szakközépiskolában Valentínyi Erzsébet az iskolalelkész; a kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Informatikai Szakközépiskolában Kalincsák Balázsné Varga Katalin szolgál. Amennyiben pedig olvasónk gyermeke a Nyíregy-házi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumba jár, és az iskolalelkészt kívánja felkeresni, akkor Lőrincz Csabához fordulhat.
Győrben, a Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központban Ócsai Zoltán lelkész látja el félállásban az iskolalelkészi teendőket. Ez egy gyülekezeti intézmény – mondotta –, így az egyházközség lelkipásztorai mindenben szívesen segítenek, amiben csak tudnak, de alapvetően Csorbáné Farkas Zsófiával osztják meg egymás között a feladatokat.
A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégiumban ezen a szolgálati területen Makán Hargita az illetékes.
Különleges helyzetben van Mesterházy Balázs lelkipásztor, aki – Tölli Balázs és Gottschling Gábor igazgatók elmondása szerint – két iskolában is a tanár kollégák, a gyermekek és a szülők rendelkezésére áll, hiszen jelenleg mind a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium, mind pedig az Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola foglalkoztatja. És bár ez utóbbi iskola tanulóinak összlétszáma kétszázhatvan fő, vagyis 2007 szeptemberétől a törvény szerint nem kötelesek iskolalelkészt alkalmazni, az intézmény – e munkaág fontossága miatt – a jövőben sem kíván megválni tőle.
Az idei tanévben az említetteken kívül négyen kezdték meg szolgálatukat: Horváth Anikó (Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvoda, Szarvas), Rozs-Nagy Szilvia (Budapest-Deák Téri Evangélikus Gimnázium, részmunkaidőben), Sághyné Kiss Katalin (Evangélikus Általános Iskola, Sopron), valamint Simon Attila (Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma és Kollégiuma).
Érintett közép- és általános iskoláink közül a rendelkezésre álló időben tehát már csupán három helyre keresnek iskolalelkészt: a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézménybe, a Nyíregyházi Evangélikus Általános Iskolába és az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnáziumba – tudtuk meg az igazgatóktól.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|