EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 37 - Scribus – nyílt forrású kiadványszerkesztő

e-világ

Hozzászólás a cikkhez

Scribus – nyílt forrású kiadványszerkesztő

Gyülekezeti kiadványaink túlnyomó többsége eddig a Microsoft vagy az OpenOffice.org szövegszerkesztőjének alkalmazásával készült. Ezek a programok azon-ban elsősorban nem erre készültek. Az Internet Munkacsoport Gyülekezeti újság papíron és interneten elnevezésű őszi tanfolyamán éppen ezért már nem az OpenOffice.org-ot, hanem a Scribus nevű nyílt forrású kiadványszerkesztőt használjuk.

A Scribus elérhető Windows és Linux operációs rendszeren egyaránt. Futtatásához szükséges telepíteni a Ghostscript programot is. Ez linuxos rendszereken általában megtalálható, windowsos változata pedig letölthető a Scribus telepítővel együtt a letoltes.lutheran.hu oldalról. Mindkettőnek a telepítése egyszerű; először a Ghostscriptet, majd a Scribust kell telepíteni. Segíti a későbbi munkát a Hu-hyphn elválasztásiminta-gyűjtemény, illetve az evangélikus letöltési oldalról is elérhető angol nyelvű leírás. A leírás fordítása már folyamatban van, a tanfolyam időpontjára pedig elkészül egy gyakorlati tanácsokat és példákat tartalmazó rövidített leírás is.

Hogy miért döntöttünk a Scribus mellett? Elsősorban azért, mert kifejezetten kiadványok szerkesztésére készült. Segítségével könnyen készíthetünk brosúrákat, szórólapokat, de ösz-szetettebb, többoldalas dokumentumokat, így akár újságot is. Aki ismeri, vagy már dolgozott is olyan professzionális szoftverekkel, mint az Adobe PageMaker vagy a QuarkXPress, el tudja képzelni, hogy milyen a Scribus, bár természetesen az utóbbi tudása elmarad az előbbiekétől. A nyílt forráskódú szoftvereket használók azonban sejthetik, hogy a Scribus fejlesztése, alkalmazása mögött kiterjedt nemzetközi közösség található, ezért számos sablon, leírás és egyéb segédeszköz áll rendelkezésre a világhálón.

Milyen alapvető szerkesztési lehetőségeket kínál a program? Egyrészt a telepítés után azonnal rendelkezésünkre áll néhány sablon – egy-, két- vagy többlapos dokumentumokhoz. Több, gyakorlatilag kész kiadványból választhatunk, majd átalakíthatjuk őket igényeinknek megfelelően. Ha a négylapos hírlevél sablonját választjuk, és a szerkezete megfelelő a számunkra, nincs is más dolgunk, mint átírni a címet, a különböző adatokat, a már elhelyezett írások helyére beilleszteni saját anyagainkat, és a meghatározott helyre feltölteni képeinket.

Természetesen új újságot sem nehéz készíteni. Módunkban áll az oldalakon szövegdobozokat, kép beillesztésére szolgáló kereteket, táblázatokat, egyéb eszközöket beszúrni, majd feltölteni az akár előre elkészített szövegeinket, képeinket. A szövegformázás kissé nehézkes, de számtalan lehetőséget kínál a karakterek alakítására. Könnyedén illeszthetünk be oldalszámozást, speciális karaktereket vagy akár vonalkódot is. Ha rendszeresen megjelenő lapot kívánunk készíteni, elég elkészíteni a lap állandó szerkezetét, amelyet sablonként elmentve minden egyes számhoz felhasználhatunk. Hasznos lehet minden szerkesztő számára az úgynevezett Preflight Verifier használata, melynek segítségével egyszerűen ellenőrizhetjük a készülő dokumentumot, ugyanis megmutatja számunkra a hibákat (szövegtúlcsordulás, hiányzó kép stb.).

A program az elkészült dokumentumot saját fájlformátumában menti el, amelyet természetesen leginkább maga a Scribus képes kezelni. Mi tehát a teendő, ha nem mi magunk sokszorosítjuk az elkészült kiadványt, hanem nyomdába szeretnénk küldeni? Aki már használt OpenOffice.org-ot, az tisztában van azzal, hogy segítségével könnyen exportálhatjuk dokumentumainkat PDF formátumba. Előnye, hogy a nyomda ugyan-azt látja, mint mi a saját monitorunkon, majd a PDF fájlt egyszerű levilágítás után már nyomtathatják is. Nos, ezt a lehetőséget a Scribus is biztosítja – lényegesen több beállítási lehetőséggel. De elmenthetjük az elkészült anyagot eps-ként, svg-ként vagy akár képként is.

A Scribus tehát egyszerűbbé, gyorsabbá teheti a kiadványszerkesztés folyamatát, segítségével tetszetősebb kiadványokat készíthetünk.

Erdélyi Károly


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Sodródás
A nagy utazás
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Jubileumi tanévnyitó Nyíregyházán
Hallom, szólít a történelem
Évnyitó a Nyíregyházi Evangélikus Általános Iskolában
Csodálatos ünnep egy csodálatos gyógyulás után
Épületszint-szentelés – egyenes adásban
Újra szól „a hősök harangja”
Tanárok, diákok, szülők szolgálatában
Templomszentelés Magyargencsen
„Összegyülekezők”
Keresztutak
Október a reformáció hónapja
Püspöki látogatás Veres Andrásnál Szombathelyen
Tampere templomában
Roger testvér halála: miért?
Az Efezusi levél vonzásában
Evangélikusok
Ki akar még tanulni? Ki tud még tanítani?
e-világ
Scribus – nyílt forrású kiadványszerkesztő
Keresztény szemmel
„Mikor fogunk már összefogni?”
Némaságom áldásai
A hét témája
Nyíregyházi tanévkezdet a jubileum jegyében
Az „újkor” első igazgatója
„Az öregek”
A műemlék könyvtár
Kossuth-diákok mecénásszerepben
evél&levél
Tisztelt Szerkesztőség!
Közlemények, nyilatkozatok
Hibaigazítás
A közelmúlt krónikája
Múlt és jelen – elődök és utódok
Néhányan…
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Édenkerti üzenetek
Táncolni a romokon
Kicsi a bors, de…
Luther Budavárban
Norvég koncert
Szabó Magda drámája az Evangélium Színházban
Hamis rétes
A vasárnap igéje
Egy régi-új történet az út mentéről
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Gyermekvár
Kedves Gyerekek!
Cantate
Állandóság a változásban – az ünnep és a hét éneke
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 37 Scribus – nyílt forrású kiadványszerkesztő

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster