Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 07 - Isten nékem erőm, bizodalmam

Cantate

Isten nékem erőm, bizodalmam

A vízkereszti idő lezárásaként ismét Jézus isteni dicsőségéről szóló igeszakaszokat jelöl ki a perikóparend. Az evangéliumban (Jézus a megdicsőülés hegyén, Mt 17,1–9) és az epistolában (Az apostoli prófécia bizonyossága, 2Pt 1,16–21) egybehangzóan megszólal az Atyaisten bizonyságtétele egyetlen Fiáról: „Ez az én szeretett Fiam, akiben gyönyörködöm.” A kollekta imádság Krisztus világosságáért könyörög, hogy az segítsen minket is az örök dicsőségre.

A hét éneke, az Isten nékem erőm, bizodalmam (EÉ 338) leginkább a kollekta gondolataihoz kapcsolható, s az egyes ember szemszögéből láttatja Krisztusnak a megváltás munkájában megszerzett dicsőségét. Így megerősíti a heti igét: „Fölötted ott ragyog az Úr, dicsősége meglátszik rajtad.” (Ézs 60,2)

Ezt az erőteljes mondanivalójú éneket a Dunántúli énekeskönyv 1955-ös bővítésekor ismerhette meg az egész magyarországi evangélikusság (Dt 778). Ott ez áll a szövegről: „Tranoscius énekeskönyvéből”. Vietórisz József nyíregyházi gimnáziumi tanár és igazgató teljes Cythara Sanctorum-fordítását 1935-ben adta ki a Magyar Luther-Társaság, ebben a gyűjteményben Az Úristen az én reménységem (CS 584) címmel található meg az ének. Mostani énekeskönyvünkben e fordítás többszörösen átdolgozott változata szerepel. A szokatlan formájú (10, 4, 7, 5, 6, 5 szótagszámú) strófa szaffikus eredetűnek látszik.

Adataink szerint az ének cseh mintára, az 1567-es Prágai graduálra vezethető vissza. Itt található a szerencsés kézzel formált – pentaton fordulatokkal gazdagított – eol dallam is. Erejét és kiegyensúlyozottságát az adja, hogy előbb a kezdőhangról, az alaphang oktávjáról még feljebb tör, majd a sorok közt arányosan elosztva, fokozatosan ereszkedik a záróhangra.

A heti énekké választás nagy eredménye, hogy – mivel a vízkereszt ünnepe utáni utolsó vasárnap soha nem marad el – a Prágai graduálban fellelt értékes és különleges dallam olyan években is elhangzik gyülekezeteinkben, amikor a vízkereszti idő rövidebb.

Hatstrófás énekünk 1., 2. és 4. versszakát Gárdonyi Zoltán dolgozta fel Magasztaló ének című vegyes kari művében; megtalálható Gárdonyi Egyházi kórusműveinek – azonos című – II. kötetében, a 28. oldalon (ReZeM, 2001).

Az ének szövege az utolsó időkre is utal (2. versszaka így kezdődik: „Benne élek, haláltól sem félek, / Jót remélek”), megerősítve a vízkereszti idő végének eszkatologikus jellegét. Tematikája miatt alkalmas arra, hogy sír mellett megálló, gyászoló gyülekezeteknek erőt és reménységet adjon.

Ecsedi Zsuzsa

Ünnep az északi kerület legfiatalabb templomában
Mennyi hitetek van?
„Olyan, mint egy hosszú imádság”