Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 4
- Kapcsolat
Hozzászólás a cikkhez
Kapcsolat
Kezdetben a szó volt.
A Teremtő szava. Nem a dermesztő némaság, hanem a szó. A Szeretet. Az Ige. Mielőtt a világ lett volna, mielőtt bolygók és hajszálfinom idegpályák lettek volna, volt a Szó. A beszélő Teremtő, aki partnerre várt. Beszélőképes és megszólítható emberre. Rád és rám. Aki figyel, fülel, koncentrál, hogy hallja őt, és aki beszélni tud. Nemcsak információt közölni, helyzetjelentést adni, összefoglalni és következtetni, hanem beszélni. Beszélgetni. Látszólag céltalanul és haszontalanul. Az információközlés a tárgyról szól: az űrszonda jeget talált a Marson. A beszélgetés rólam szól. És arról a másikról. Hogy közünk van egymáshoz. Összetartozunk. Ennek a beszélgetésnek semmi kézzelfogható célja nincsen. Csak épp nélkülözhetetlen. Mint amikor a nagymamám pontosan tudni akarja, hogyan is kell tételt húzni a vizsgán, és ki hol ül, mikor beszél. Sose fogja hasznosítani ezt a tudást. Csak épp olyan, mintha velem jött volna. Része lett az életemből. Azzal, hogy elmeséltem, részt adtam neki. Ez nem haszon, csak boldogság. Nem haszon, csak létszükséglet. Mert az élet mindennél mélyebb titka a beszélgetés. A részesedés. Mert a beszélő Isten párbeszédre teremtett minket. Részt ad magából, és részesedik az életünkből. Igen, ez által a céltalan, haszontalan, információt nélkülöző beszélgetés által.
Sehol sincs a szónak olyan szabadsága, mint ebben a párbeszédben. Senki se kéri, hogy válogassam meg a szavaimat. Nincs határ: hány karakter. Nincs illemszabály: mit szabad, és mit nem. Nincs érzékenység: vitatkozni, lázadni, kételkedni is szabad. Nincsenek előírt formák. Ha vele beszélek, önmagamat adom. Aki éppen vagyok. S miközben rám figyel, észrevétlenül formál. Mintha újjáteremtene. Nem a teljesült kívánság a meghallgatott imádság, hanem ez a szabad, határtalan elrejtőzés Isten ölelésében, amelyből megújult emberként bontakozom ki.
És aztán megint mondom. Holnap is. És ő beszél. Holnap is. Ismételjük önmagunkat? Csak ha hetvenhétszer ismétlik, hány százalék THM, az unalmas. A „szeretlek” ezredszer sem fölösleges. Szeretlek, Istenem. Ezért megszólítalak, lehet, hogy ugyanúgy, mint tegnap. De ez se téged, se engem nem zavar. Sőt ez szebbé és jobbá tesz. Engem és körülöttem mindent. Saját nyelvemen beszélek. Vele mind a saját nyelvünkön beszélünk. Azon, amelyen nem kell keresni a szavakat. Nem kell egyeztetni az igeidőt. Azon a nyelven ért, amelyet a pólyából magunkkal hoztunk. Maradéktalanul bírja a nyelvünket. Nincsenek megértési problémái. A te nyelvedet is beszéli, és az enyémet is. Sőt a távoliakét is, akik azt sem tudják, mi az, hogy ámen.
Mert ők is megszólíthatják. Minden teremtményével beszélő viszonyban van. A határon túliakkal is. Ezért elmondom, neki, neked és magamnak: „Te vagy a Föld határainak reménye, s reménysége a távoli partoknak.” (Zsolt 65,6)
Szabóné Mátrai Marianna
::Nyomtatható változat::
|