Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 4
- „Isten jelenléte teremti meg az otthont”
Úti-társalgó
Hozzászólás a cikkhez
„Isten jelenléte teremti meg az otthont”
Interjú a Hollandiában élő De Hulster Nagy Dorottya lelkész doktorandusszal
Ismerhetik őt Erdélyben, mert ott született, és ott is nevelkedett. Ismerhetik Magyarországon, mert ott végezte a teológiát, ott vált lelkésszé. Ismerhetik azután Hollandiában is, mert hat éve él ott a férjével. Ő viszont inkább kerüli a feltűnést. Pedig sokan tanulhatnánk tőle szorgalmat, tudásvágyat, alaposságot. A lelkészként is dolgozó De Hulster Nagy Dorottya doktoranduszként a migráció és a teológia kapcsolatát vizsgálja.
– Jelenleg Hollandiában él. Hogyan vezetett az útja a tulipánok földjére?
– Életünk kiindulópontját nem magunk választjuk, életutunk alakításába viszont igenis van beleszólásunk. A Hollandiába vezető utam találkozásokból épült. Legtöbbször váratlanul, ajándékba kaptam az olyan emberekkel való találkozásokat, akik rámutattak arra, hogy útkereszteződéshez érkeztem; hogy meg kell állni, bölcsességért kell könyörögni, és tudatos döntéssel tovább kell indulni. Hollandiába kerülésem is a találkozások, döntések, továbbindulások ritmusába illeszkedik. Mivel a férjem holland, egyszer csak meg kellett válaszolnunk a kérdést: melyik országban kezdjük el házaséletünket? Hollandia mellett döntöttünk.
– Mennyiben érzi meghatározónak erdélyi gyökereit?
– Az, hogy hol s milyen vérrel kapcsolódunk be a világ vérkeringésébe, sorsdöntő. Az, hogy milyen családban, milyen rokonok között, milyen közösségben és milyen nyelven tanulunk meg beszélni, hogy milyen körülmények között tanuljuk meg a saját gondolatainkat, érzéseinket és kérdéseinket megfogalmazni, egyértelműen meghatározza azt, hogy később kivé-mivé leszünk. Tulajdonképpen ez a kezdet az alap, amelyre később minden más ráépül. Ez később lebomolhat vagy átépülhet, de az alap nem változik. Életem első tizennyolc évét Erdélyben töltöttem.
– Ha azt mondom: otthon, milyen kép jelenik meg a szemei előtt?
– Egészen konkrétan egy könyvjelző. Valamelyik búcsúzás alkalmával kaptam útravalóként. Ez állt rajta: „Istentől jössz, Istenhez mész, sehol sem vagy otthon, csak Istennél.” Az otthonom az itthonom. Mindig az „itt”-en van a hangsúly; ahhoz, hogy a már említett vérkeringést ne zavarjam, fontos tudatosítani, hogy Isten jelenléte teremti meg az otthont. S akkor igazán otthonosan tudok mozogni ott, ahol élek. Örömmel és megelégedettséggel tudom végezni az „otthoni” munkákat, feladatokat.
– Mit válaszolna, ha egy-két szóval kellene megmondania, mi is… az egyház?
– Közösség.
– …a magyarság?
– Feladat.
– …a globalizáció?
– Felelősség.
– …a keresztény Európa?
– Értelmezésre szorul.
– …a liberalizmus?
– Nem a fundamentalizmus ellentéte.
– … fundamentalizmus?
– Mint izmussal nem tudok vele mit kezdeni.
– Milyen tapasztalatokat gyűjtött Hollandiában egyházi vonalon? Mit érez a leginkább és a legkevésbé követendő példának?
– Az összehasonlítós feladatokat nem szeretem, de tudom, hogy nem értelmetlenek. Sokféle szál fűz a hollandiai egyházi élethez. A vasárnapi szolgálataimon keresztül leginkább evangélikus gyülekezetekkel kerülök kapcsolatba. A hétköznapi lelkészi szolgálatok alkalmával viszont sokféle egyház sokféle tagjával találkozom. Gyakran keresnek magyar–
holland testvér-gyülekezeti kapcsolatok miatt. Hat év alatt sokat láttam, hallottam, tapasztaltam, akadémiai munkám során pedig az egyházi oktatás ügyét kísérem figyelemmel. Nehéz egy-egy példát kiemelni.
Nagyon tetszik, hogy az egyháztagok többsége elvből, meggyőződésből, hitből tartozik a közösséghez, s éppen emiatt szívügyének tekinti gyülekezete sorsát. Nagyon tetszik, hogy a lelkészben nem a mindenest, az ezermestert keresik, hanem a lelkészt.
Bár Hollandia hemzseg az egyházszakadásoktól, lenyűgöző látni, hogy a keresztények mennyire tisztelik egymást, amikor felekezetek közötti vagy felekezeteken belüli vitákra kerül sor. Talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy az alaphelyzet nem az, hogy miként tudom én meggyőzni a másikat az én igazamról, hanem inkább: itt vagyok, lássuk, hogy a másik ki tud-e mozdítani engem az álláspontomból. A nyitottság a hallgatólagosan elfogadott hozzáállás.
Elrettentő viszont látni, hogy olykor-olykor az egyház „hatalmasnak”, hatalommal bírónak próbál látszani. S hogy ez a látszat meglegyen, itt-ott mesteri szintre fejlesztették a bürokráciát, és gyakran összemosódik az egyház és a vállalkozás fogalma. Ezt nem tartom követendő példának.
Sz. P.
::Nyomtatható változat::
|