Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2009
- 5
- A boldogság „ad fontese”
Hozzászólás a cikkhez
A boldogság „ad fontese”
Reformációi gondolatok Jézus boldogmondásai alapján (Mt 5,1–10)
Korunk egyik divatos betűszava a VIP, mely az „igen fontos személy”-eket jelöli („very important person”). A történelemben is találunk fontos személyiségeket, akikre az utókor emlékezhet. A reformáció október 31-i emléknapja is alkalmas arra, hogy egy igen fontos személyre emlékezzünk. Feltételezem, mindnyájan arra gondolunk most, hogy a kilencvenöt tételét a wittenbergi vártemplom kapujára kiszegező Luther Mártonról lehet szó… Én mégsem rá gondoltam, hanem arra, aki Luthernél ezerötszáz évvel korábban élt, aki a forrás, az élő evangélium, aki egyszer felment a hegyre, hogy a köré gyűlő tanítványokat taníthassa arra, hogyan lehetnek boldogok. Reformátoraink is e boldogságot kutatták és lelték meg, mert rátaláltak a legősibb forrásra, Jézus Krisztusra. Erre figyeljünk ma is, amikor a reformációra emlékezünk.
Sokféle nézőpont létezik, amely elemezni és magyarázni próbálja, mi és miért is történt 1517-ben és az azt követő években. Különböző szakemberek – szociológusok, történészek, közgazdászok, bölcsészek, fizikusok – eltérően láthatják mindezt. Mindegyikük látásmódjában van valami igazságmag, mégis tudnunk kell: egyik kép sem hiteles!
Ha valakit meg akarunk ismerni, általában tőle magától lehet a legjobban. Luther és az egész reformáció megértésében pedig a teológus látásmódja az egyetlen kulcs: az Ige, amely ma is szól hozzánk lelkünk képzeletbeli hegyéről, ha vállaljuk azt, hogy a tanítványokhoz hasonlóan mi is lábaihoz telepedjünk. A reformáció megértésének egyetlen kulcsa, hogy az evangélium által maga Isten munkálkodott szolgáiban! E nélkül a látásmód nélkül Luther is, és a többi reformátor is érthetetlen, zavaros alaknak tűnhet csak sokak számára. A teológiai látásmóddal azonban minden világossá válik.
Fordítsuk tekintetünket az igazi forrás felé. A humanizmus „ad fontes” (= vissza a forráshoz) elve ugyan sokszor vezette félre eme irányzat neves képviselőit (például Erasmust), ezért Luther gyakran vitázott velük, mégis egyúttal sokat köszönhet nekik, hiszen ez az elv segítette abban, hogy megtalálja Jézus Krisztust. Azt, aki a hit végső és egyetlen forrása. Hiszen nem az a lényeg, hogy egy szerzetes kereste a kegyelmes Atyát, és nem elégedett meg az egyház rigorózus, szigorú istenképével. Mindez fontos ugyan, de semmit nem ér. Mindaz, amit mi teljesítünk, Isten szemében semmit nem ér, és ezért nem is vezethet boldogságra.
Jézus máshol tárja fel előttünk ennek titkát: boldogok, akiknek semmijük sincs, amitől boldognak tarthatnák őket. Azok boldogok, akik kiüresítve, leszegényedve állnak Isten elé, mint akiknek semmijük sincs, és csak a kegyelemben reménykedhetnek. A sírók, akik semmi vigasztalást nem tudnak találni maguknak, így csak Istenben reménykedhetnek. A szelídek, akik lemondanak arról, hogy bárkire is ráerőszakolják magukat – még arról is, hogy Isten szeretetét kényszerítsék ki. Az igazság után epedők, akik felismerték önigazságuk értéktelenségét, és Isten igazsága után vágynak. Az irgalmasok, akik az Atyától eltanulták, hogy szánják a másikat. A tiszta szívűek, akiknek szeme is tiszta ahhoz, hogy megláthassák Istent. A békességre törekvők, akik készek engedni a másik érdekében. És végül a mártír üldözöttek, akiket ki nem állhat a világ, mert ki merik mondani az igazságot. Boldogok, mert tudják, hogy még az életük sem lehet drága a mennyek országához viszonyítva.
Ez a boldogság forrása, mert az egyetlen forrás hozta el közénk, az élő Ige. Ezért volt fontos Luther számára, hogy az írott igét kutassa, mert tudta, hogy azok „róla tesznek bizonyságot”. Éppen ezért nem az a fontos, hogy egy szerzetes kereste Istent, és megtalálta az Igében, Jézus Krisztusban – bár már ez is szívet melengető eredmény –, hanem az a fontos, hogy Isten kereste ezt az ágostonos szerzetest, és meg is találta.
Így keres mindnyájunkat: egy hatalmas radarkészülékkel pásztázza a kietlen, hullámzó, viharos tengert: mikor villan fel valami, mikor siethet a mentőegység a hajótöröttért, mikor emelheti a hajóba? Isten országának rendje azonban annyira különbözik e világ törvényeitől, hogy a Jézus által felkínált boldogság nem attól függ, hol szállunk ki a hajóból, hanem attól, hogy beszálltunk-e. Beszálltunk -e Jézus Krisztus hajójába, amely lelki szegényeket visz a rév felé: sírókat, szelídeket, igazságra éhezőket, irgalmasokat, tisztákat, békéseket, igazságért üldözötteket. Ők az igazi boldogok, mert részesedhetnek Isten országában. Megéri tehát ezt az utat követni, amely elvezet a boldogság örök forrásához.
Mesterházy Balázs
::Nyomtatható változat::
|