Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2009
- 5
- „Hosszú és gyümölcsöző együttműködésben bízunk”
Úti-társalgó
Hozzászólás a cikkhez
„Hosszú és gyümölcsöző együttműködésben bízunk”
Beszélgetés Mátyás Attila nagyváradi evangélikus lelkésszel
A Magyar Evangélikus Konferencia alapszabályzatában többek között ezt olvashatjuk: „Feladatának érzi (…), hogy a magyar anyanyelvű evangélikus (protestáns) közösségek és személyek egymást és intézményeiket megismerhessék…” Ezt komolyan véve került sor arra a szószékcserére, melynek keretében tavaly nyáron, dr. Blázy Árpád budapest-kelenföldi lelkész szolgált Nagyváradon, míg idén júniusban Mátyás Attila nagyváradi evangélikus lelkész prédikált Kelenföldön. A visszahívás apropóját a Budai és Kolozsvári Egyházmegye közös lelkészi munkaközösségi ülése adta, melyet 2009. június 15–17. között tartottak Piliscsabán. Ez alkalomból beszélgettem a vendég igehirdetővel.
– Milyen nemzetiségű hívek tartoznak ezekhez a gyülekezetekhez, magyarok és németek, illetve szászok, vagy vannak románok is?
– Híveinknek túlnyomó többsége magyar anyanyelvű, de vannak német ajkú egyháztagjaink is. Az ilyen gyülekezetekben, mint például Kolozsvár, Nagyvárad vagy Marosvásárhely az istentiszteletek magyar, illetve német nyelvűek. Bukarestben van az egyetlen hozzánk tartozó román egyházközség. Ennek szolgálati nyelve természetesen a román. Nagylakon és környékén szlovák evangélikusok is élnek, akik szintén hozzánk tartoznak.
– Mi is kisebbségi egyház vagyunk, de Önök még inkább azok. Ismerik-e egymást a lelkészek, és a nagy távolságok ellenére szoktak-e találkozni?
– Igen, rendszeresen szoktunk egymással találkozni lelkészi értekezleteken, gyűléseken vagy különféle rendezvények alkalmával. A lelkészek jól ismerik egymást, és általában örvendenek a különféle találkozási lehetőségeknek. Természetesen megesik az is, hogy a távolságok és a szolgálati elfoglaltság miatt néha egy-egy kollégának le kell mondani a találkozásról.
– Tudjuk, hogy a Brassói Egyházmegye is tartott már LMK-t a Békés megyeiekkel közösen. Hogyan fogadták annak a hírét, hogy Blázy Árpádné, a kelenföldi gyülekezet lelkésze, aki egyben Maek-küldött is, püspökükkel egyeztetve indítványozta a Kolozsvári és Budai Egyházmegye közös összejövetelét?
– A közös LMK nekem személy szerint örvendetes alkalmat jelent az ismerkedésen kívül a tapasztalatok megosztására, a közös szolgálati készülésre és azonos gyökerű identitásunk erősítésére. Református testvéreink ebben a vonatkozásban jóval előttünk járnak. Úgy gondolom, hogy nekünk evangélikusoknak is össze kell egymással fogni és azokat a mesterséges válaszfalakat, amelyekkel minket egymástól mesterségesen elszakítottak, át kell hidalni, hiszen szinte minden családnak vannak olyan tagjai, akik a határ túlsó oldalára kényszerültek.
– Az első közös összejövetel Önöknél, Erdélyben, Torockószentgyörgyön valósult meg. A mostani ennek folytatásaként nálunk, Piliscsabán. Hogyan sikerültek ezek az alkalmak?
– Mindkét alkalommal nagyon jó volt a hangulat. Örvendtünk egymásnak, és abban bízunk, hogy ez az együttműködés egy hosszú és mindkét fél számára gyümölcsöző folyamattá alakul.
Hálásak vagyunk Istennek, hogy ma szabadon és együtt vizsgálhatjuk a lehetőségeket, gondolkodhatunk a megoldásokon, és egymás bizonyságtételéből erősödhetünk a szolgálatban, a hitben. Hisszük azt, hogy mindez erősebbé tesz bennünket, és javára válik annak a nemzetnek, amelynek mi is tagjai vagyunk.
– Kérem, mutassa be röviden gyülekezetét, a nagyváradi evangélikus gyülekezetet!
– A nagyváradi evangélikusok 1812-ben alapították meg a mai gyülekezetet. A 20. század elején még ezerkétszáz tagot számláló közösség ma hatszázötven taggal rendelkezik. A 80-90-es években sok fiatal menekült külföldre, alig van olyan család, amelynek minden tagja szülőföldjén maradt volna. Ennek ellenére a közösségünk nem öregedett ki, és az évenkénti létszámfogyatkozás is minimális. 2007-ben például egy személlyel még gyarapodott is. Inkább az a gond, hogy annak a generációnak a nagy részének, amelyiknek ma gyereke kellene, hogy szülessen, valahol idegenben van a lakhelye. De az Unióban ez a kivándorlási folyamat szinte teljesen leállt, sőt már olyanok is vannak, akik végérvényesen visszatelepedtek.
Az istentiszteleteket magyar és német nyelven tartjuk, mivel ötven német ajkú egyháztagunk is van.
- szeptemberétől gyülekezetünk óvodát működtet, amelynek magyar, német és angol csoportjában évente hetven-hetvenöt óvodás ismerkedik meg – a tanulás mellett – Isten csodálatos dolgaival. A gyerekek által naponta több mint száz ember van kapcsolatban intézményünkkel, egyházunkkal, és biztosítja a kapcsolatot a váradi társadalom nem evangélikus rétegeivel. Hisszük, hogy a gyerekek egészséges vallásos nevelésén keresztül segítséget nyújtunk a megújulásra és közösségeink hitbéli újjászületésére. Tervezzük, hogy Isten segítségével ősztől egy bölcsődés csoportot is indítunk, hogy felkaroljuk a csecsemők gondozását, hisz jelenleg Nagyváradon egyetlen magyar bölcsőde sem működik.
Sok a teendő más területen is, „az aratnivaló sok, a munkás kevés, kérjük az aratás Urát, hogy küldjön munkásokat az aratásba”.
Mády Rezsőné
::Nyomtatható változat::
|