Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2009
- 5
- Bizalom nélkül nem megy…
Hozzászólás a cikkhez
Bizalom nélkül nem megy…
Gondolatok a teremtés hete kapcsán
„Minden mi él, csak téged hirdet. Minden dicsér, mert mind a műved. Azzal, hogy él, ezt zengi néked: dicsérlek én, dicsérlek téged!”
A fenti idézet, amely egy jól ismert ifjúsági énekből való, óhatatlanul eszembe juttatja egy kedves emlékemet. Valamikor a kilencvenes évek közepén történt, az első olyan táboraim egyikében, ahová már nem gyerekként, hanem „nagyként”, mintegy segítő státuszban mentem. Persze korántsem voltam még felnőtt, de tekintve, hogy a táborozók átlagéletkora tíz-tizenegy év körül volt, „joggal” gondolhattam a magam talán tizenhét évével, hogy „bizony, én már nagy vagyok itt.” Az idézett sorok pedig nem másért jutottak eszembe, mert itt vettem először gitárt a kezembe a D, h, G, A akkordokat próbálgatva, melyek ennek az éneknek a kíséretéhez voltak nélkülözhetetlenek. A táborvezető, aki egyébként az énekek gitáros kíséretét is biztosította a tábor ideje alatt, erre a – gyakran kívánt – énekre mindig átadta nekem a hangszerét, és türelemmel nézte el ügyetlenkedésemet. Ugyanez a türelem jellemezte a táborozókat is: egy szóval sem nehezményezték, hogy éneklés közben, az akkordváltás előtt eleinte öt-hat másodpercet is kellett várniuk, amíg ez a „gitározni akaró lány” végre megtalálta és elpengette a helyes akkordfogást.
Nem untatni akarom most az olvasót saját személyes történeteimmel, csak példaként jutott eszembe ez az emlék. Annak példájaként, hogy a bizalom talán a legfontosabb eszköz, amely a fejlődésünkben szerepet játszik. Bízott bennem a táborvezető, és bíztak bennem a gyerekek is, hogy gyakorlással menni fog. És ment. Idővel már csak két másodpercet kellett várni a megszólaló akkordra, majd flottul megszólalt a szükséges pillanatban. De tovább is megyek. Majd másfél évtized távlatából ez a történet nekem az említett táborban betöltött funkcióm, akkori helyzetem metaforája is egyben: „köztes” korosztályként – sem gyerek, sem igazi táborvezető nem voltam még ekkor – mindkét „generációtól” megkaptam azt a bizalmat, ami hozzásegített ahhoz, hogy azzá legyek, ami később lettem: (remélhetőleg mások szemében is) felelős táborvezetővé. Felelősség – bizalom. Bizalom – felelősség. Tyúk-tojás dilemma? Vajon melyik a feltétele melyiknek? Az én olvasatomban első a bizalom, és ebből alakul ki a felelősségérzet.
De hogyan függ össze mindez a teremtéssel, még inkább a teremtés hetével? Isten példát állít elénk: bízik bennünk. Megteremti annak a lehetőségét, hogy felelős, szabadon gondolkodó emberek legyünk. Hogy mint amolyan „köztes generáció” az ő munkatársai legyünk. Hogy felelősen bánjunk a ránk bízottakkal. A ránk bízott emberekkel, a ránk bízott természeti értékekkel. De szépen is hangzik mindez! Mégis mindnyájan érezzük, hogy „kilóg a lóláb”, ez nagyon nincs így. És miért nem? „Minden rossz oka a bűn, amely megrontja az emberi életet. Ezért imádkozunk így: szabadíts meg a gonosztól.” Könnyű lenne most mindent a Konfirmációi kátéból egykor jól megtanult szövegrészlettel magyarázni (lásd 44. kérdés: Miért van a világban betegség, ínség, háború, halál, ha Isten gondját viseli?), és mindent a bűnre, a sátánra fogni. Magam nem kedvelem a világ efféle polarizálását, mert az ilyen gondolkodás, érzésem szerint, a saját felelősségünket akarja kisebbíteni.
Be kell látnunk: nem tudunk mindig felelős magatartással válaszolni Isten bizalmára. Nem azért, mert mindenáron bűnt akarnánk elkövetni, hanem azért, mert sokszor mi magunk sem tudjuk, hogy mi a helyes út. Gondolkodó emberekként nem tehetjük meg, hogy az „ok-okozatok” útvesztőjében ne relativizáljunk bizonyos bűnöket (még akkor sem, ha elfogadjuk azt a lutheri tézist, miszerint Isten a bűnt elítéli, de a bűnöst szereti!), ugyanakkor mégis gátat kell szabnunk a világ önpusztításának. Lehetséges lenne ez? Ha másként nem is, de tendenciaként talán igen. Ha követjük a bizalom modelljét. Illetve csak akkor lehetséges, ha a bizalom modelljét követjük. Mert csak ennek a révén válunk felelősen cselekvő, szabad emberekké. Ahogy Augustinus fogalmaz: „Szeress, és tégy, amit akarsz!”
Szabad emberekké akkor válhatunk, ha belső kontrollunk van, és nem külső. Ha folyamatos csalódásaink ellenére is – vagy éppen azokra adott válaszként – képesek vagyunk „beosztott munkatársként” bízni Istenben, egymásban, a teremtett világban: ha kialakul bennünk a Paul Ricoeur által elnevezett „második naivitás” képessége. Ez a hívő ember igazi szabadsága. És persze felelőssége. Ennek a képességnek a birtokában tudjuk tiszta szívvel, jó lelkiismerettel és a gyermekkor után is örömmel énekelni a teremtésnek ezt a végtelenül egyszerű dicséretét – amelyhez e sorok írójának ilyenformán nemcsak gitározással kapcsolatos, hanem tartalmi élményei is fűződnek:
„Dicsér az ég, nap, hold és csillagok, fény és sötét, nap, éj és hajnalok. Dicsér a szél, felhő és hóvihar, a víz s a tűz megannyi tiszta dallal.
Dicsér a föld, dicséri szent neved, mint jó Atyánk táplálsz, adsz eledelt, virág, gyümölcs, zöld fű, fa, hegyvidék, tó és folyó, síkság és büszke bérc.
A nagyvilág létével énekel, szavunkra vár, hogy hangja dal legyen, zengjük tehát ég és föld énekét, zengjük velük: nagy Isten, áldott légy!”
Szűcs Petra
::Nyomtatható változat::
|