Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2010
- 1
- Simeon és Anna
Látta Jézust
Hozzászólás a cikkhez
Simeon és Anna
Görögök jöttek föl a jeruzsálemi ünnepre a kéréssel: „Jézust szeretnénk látni!” (Jn 12,21) Új rovatunk olyan bibliai személyek alakját eleveníti fel, akik életük folyamán kézzelfogható módon kapcsolatba kerültek Jézussal. Ahogy korábbi biblikus rovatunk esetében, melyben különböző ó- és újszövetségi iratokat ismerhettünk meg a hívő ember szemszögéből, itt is kettős a cél: a teológiai ismeretterjesztés és a hitébresztés.
Simeon és Anna egyike volt azoknak, akik Jézust először látták. Mindketten a prófétaság mesterségét űzték, ezt a zsidó „specialitást”. Szakmájukról itt csak annyit kell tudnunk, hogy az ótestamentumi társadalomban ők a papsággal együtt a királyi udvar és a katonai vezetés „párhuzamosai” voltak. Döntöttek a nép jelenéről, és tervezniük kellett a jövőjét is. S ez nem is volt olyan egyszerű, hiszen a próféták gyakran hivatkoztak Isten külön elhívására és üzenetére, amelyett rájuk bízott. S ez nem mindig egyezett a „hivatalos” vezetés véleményével. Ők viszont rendületlenül hittek abban, hogy őket Isten Lelke inspirálta.
Simeont is a próféták isteni Lelke vezette éppen akkor a templomba, amikor az újszülött Jézust bemutatták. Ő egész életén át – jó prófétautódként – hirdette a Messiás, a Megváltó eljövetelét. S azt, hogy megérkezésének Isten látható békeuralma lesz a jele az egész világ számára.
Meghatottan vette karjára Mária fiát, hiszen ezzel teljesedett be legforróbb vágya: megélhette a Messiás eljöttét! Határtalan volt az öröme, érdemes volt várnia! S ebben igen sokat mondó alakká vált minden korok Messiás-várói számára. Hát nem erre kell várnunk? Várjuk őt karácsonytájt, vele szenvedünk böjtben és nagypénteken, vele örülünk feltámadásának.
Ám ebben nem merült ki a várakozásunk. Mivel ő a visszajövetelét ígérte meg, a mi keresztény reménységünket is ennek rendületlen várása tartja életben. És ha ebben a várakozásban egyszer-egyszer szíven üt bennünket (egy-egy igehirdetésen, bibliaolvasáson keresztül) az Úr szava: „…ma a te házadban kell megszállnom!” (Lk 19,5) – akkor szabad lenne-e zárt ajtóval fogadni őt? Nem vagyunk ugyan próféták, de Isten Szentlelke ma is megnyithatja szívünket és értelmünket a betérni szándékozó Úr előtt!
Simeon más szempontból is fontos lehet számunkra. Rembrandt németalföldi festőnek van egy gyönyörű képe, amelyet a halála után nyomorúságos viskója roncsai közül bányásztak ki. Simeon az Istengyermekkel a templomban a címe. Meg kell nézni a sötét képet, amelyen ott világít a kis Jézus teste, s róla árad a fény Simeon arcára, prófétai szakállára, no és a mögötte álló Anna prófétaasszony fél arcára. A festmény nemcsak Rembrandt végső hitvallását fejezi ki, hanem Simeon boldog célba érkezését is. Élete és prófétasága végéhez érkezett. „Most bocsátod el, Uram, szolgádat… mert meglátták szemeim a te üdvösségedet…”– énekli csodaszép hattyúdalában. Most már nyugdíjba küldheti, sőt végképp haza is hívhatja őt Isten. Élete értelme beteljesedett.
Simeon láttán csak ezt kérdezhetjük: hányan készülünk a végső útra azzal a bizodalommal, hogy már életünkben tapasztalatokat szerezhettünk Isten üdvözítő terve megvalósulásának hozzánk érkezéséről? Boldog, aki vele együtt énekelve távozik: „…mert meglátták szemeim üdvösségedet…”
Rembrandt művének egy további érdekessége is megérdemli figyelmünket. Simeon nem a kezével ragadja meg a gyermeket, az csak a karján fekszik. A kis test alatt viszont a keze kinyitva nyúlik előre. Mintha a gyermek mögött keresné valaki kezét, azét, aki ezt a kisdedet is a karjára tette. Ezért nem is néz az öreg próféta magára a gyermekre, hanem mintegy túllát, túlnéz rajta. Akárcsak Anna, aki egész életét imádkozással töltötte, hogy ebben a megragadó pillanatban elmondhassa a jó hírt azoknak, „akik várták a megváltást”.
Simeon és Anna így a tanúnk, hogy nem tévedünk, ha a megszületett Messiás mögött mi is afelé nyújtjuk a kezünket, és ahhoz terjesztjük imádságunkat, akiről Jézus maga így beszélt: „…aki lát engem, az azt látja, aki elküldött engem. Én világosságul jöttem e világba…” (Jn 12,45–46) Ez a jézusi világosság nemcsak Simeon és Anna arcát ragyogja be, hanem mi is benne szemlélhetjük a mi Istenünket. S bár Jézus azt mondta Tamásnak, hogy „boldogok, akik nem látnak és hisznek” (Jn 20,29) – mi mégis hálásak vagyunk az ilyen hiteles tanúkért, mint Simeon és Anna. Ők kinyújtott kézzel és lélekkel fordultak Isten felé, akiről ma olyan sok rosszat mondanak, és még az emlékét is szeretnék kiiktatni világunkból.
Annál inkább nagy lehetőségünk és kötelességünk, hogy egészen feléje forduljunk.
Gémes István
::Nyomtatható változat::
|