Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2010
- 1
- Hírek, kitekintés
Hozzászólás a cikkhez
Hírek, kitekintés
Vatikánváros. Értetlenül fogadták a Vatikánban a Német Evangélikus Egyházszövetség (EKD) új elnökének, a hannoveri Margot Käßmann püspök asszonynak azt a kijelentését, hogy az ökumenikus mozgalmak tekintetében semmit sem vár a jelenlegi pápától, XVI. Benedektől. Käßmann mindezeket egy berlini gyűlésen mondta.
Stuttgart, Németország. A vitatott konzervatív Szent X. Pius Testvériséget a pápa feloldotta az egyházi átok alól. Ezt köszönte meg hivatalosan is a testvériség német ágának vezetője. Szerinte így kezdődhet meg a jelenleg ezer sebből vérző római katolikus egyház gyógyulása. A Pius-testvériség elítéli nemcsak az ökumenikus törekvéseket, de a II. vatikáni zsinat haladó határozatait is.
Drezda, Németország. Az ökumenikus Kirchentagon „közép- és kelet-európai centrumot” hoznak létre. Ide Lengyel-, Csehországból, Szlovákiából és Magyarországról mintegy háromezer vendéget várnak. Hozzájuk csatlakozhatnak oroszok, románok, ukránok és baltiak. A cél az, hogy ezeknek az országoknak az egyházait jobban bekapcsolják a világkereszténység vérkeringésébe.
Berlin, Németország. Tavalyhoz képest huszonöt százalékkal nőtt a menekültstátust kérő külföldiek száma. Csaknem hétezer iraki és több mint háromezer afgán keresett már ebben az évben menedéket az országban.
Port-au-Prince, Haiti. Több mint 172 ezer halottat és 195 ezer sebesültet számoltak össze eddig a földrengés sújtotta országban (február elején a legfrissebb hírek mintegy 200 ezer áldozatról szóltak – a szerk.). Az egyéb nyomorúság mellett felütötte fejét a gyermekrablás is. Embercsempészek máris elraboltak és kivittek az országból elárvult gyermekeket. Az ország kormánya a gyermekek pontos számontartására figyelmeztette a kórházakat.
Belgrád, Szerbia. Nis ortodox püspökét, Irinejt ünnepélyesen beiktatták a Szerb Ortodox Egyház érseki hivatalába. Fontosabb beiktatása azonban csak most következik a Szerb Ortodox Patriarchátus székhelyén, a koszovói Pecben. Az új egyházfő óvott Koszovó elfelejtésétől, „ahol a Szerb Ortodox Egyház történelmét írták, mert az a mi Jeruzsálemünk”.
München, Németország. Lázas készülődéssel várják ebben az évben a németországi keresztények a második ökumenikus egyházi napokat (Kirchentag), amelyektől az ökumenikus mozgalom megelevenedését remélik. A Kirchentag elnöke bejelentette, hogy – bár közös katolikus–evangélikus úrvacsora nem lehetséges – az ortodox egyház „kenyéráldó” szertartást tervez.
Vatikánváros. A pápa találkozott Rowan Williams anglikán érsekkel. Főleg azt a javaslatot vitatták meg, amely megkönnyítené az anglikán papok áttérését és szolgálatba vételét a katolikus egyházba. A pápa szerint kiolthatatlan ma is az ökumené utáni vágy, bár sok problémát meg kell még oldani. Hangsúlyozta viszont a római katolikus–ortodox dialógus elsőségét, már csak a közös liturgiai hagyomány miatt is, bár az ortodox egyházak nem ismerik el a római pápát saját egyházfőjüknek. Külön kiemelte, hogy a lutheránusokkal az eszmecserét az augsburgi nyilatkozaton túl is folytatni kell.
Jos, Nigéria. Több mint ezer halottja van már az egy évtizede folyó keresztény–muszlim viszályoknak. Január második hetében kétszáz halottja volt a fegyveres összetűzésnek. Félő, hogy nem vallási, hanem tisztán faji és gazdasági okok vannak a „háború” hátterében.
Bangkok, Thaiföld. 21–26 éves muszlim fiatalokat fogott el a rendőrség, miután több keresztény templomot felgyújtottak. Így akartak tiltakozni a malajziai bíróság döntése ellen, amely szerint keresztények is nevezhetik istenüket Allahnak, nem csak a muszlimok.
Aerguna, Kína. Ötven év óta először volt szabad ortodox templomot építeni, miután a „kulturális forradalom” az azelőtt létező tizennyolcat lerombolta. A mintegy harmincezer kínai ortodox kereszténynek nincs saját papja, a hívők magukra maradtak. A hongkongi orosz ortodox egyház segíti és gondozza őket.
Moszkva, Oroszország. Hilarion érsek, az ortodox egyház külügyi hivatalának vezetője sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a Német Evangélikus Egyházszövetség (EKD) nőt választott elnökének. „Ezzel véget érhet az Orosz Ortodox Egyház és az EKD közötti párbeszéd” – jelentette ki az érsek.
Kijev, Ukrajna. Az országban hivatalosan 31 ezer vallásos közösséget tartanak számon. Ennek fele ortodox, 3500 görög katolikus, 901 római katolikus, 268 zsidó, 521 muszlim és 8578 különféle protestáns gyülekezet (az utóbbiak között vannak a kárpátaljai magyar reformátusok is).
Iszlámábád, Pakisztán. Máig börtönben ül leányával az a keresztény misszionárius, akit az elmúlt októberben tartóztattak le azzal a váddal, hogy lapokat tépett ki a Koránból. Az országban érvényes „istenkáromlási paragrafus” alapján sokévi börtönbüntetésre ítélhetik őket. A fogvatartottak szerint ezek mind hamis vádak.
Hamburg, Németország. A német hírszolgálati televízió jelentése szerint a világon 100 millió azoknak a keresztényeknek a száma, akik hitük miatt üldözést szenvednek. A megdöbbentő tényen felül a szomorú mindebben az, hogy a nyugati, úgynevezett keresztény kormányok ez ellen sehol nem emelik föl szavukat, viszont nagyvonalúan engedélyezik országaikban a keresztényüldöző országokból jövők itteni szentélyépítkezéseit. Az Amnesty International szerint legalább tíz országban szó sem lehet vallásszabadságról, további tizenötben pedig csak részlegesről.
Al-Kifl, Irak. Régi hagyomány szerint ebben a helységben őrzik Ezékiel próféta hamvait. Mind zsidók, mind keresztények kedvelt búcsújáró helye a sírja. A muszlimoknak ez soha nem tetszett, a sírhely feliratának tábláját már össze is törték. Most az iraki hatóságok a sír fölé nagy mecsetet szeretnének építeni, hogy megszűnjék a zsidó és keresztény búcsújárás.
Párizs, Franciaország. Több mint húszezer főnyi demonstráló tiltakozott a magzatelhajtás harmincöt évvel ezelőtti engedélyezése ellen. Ezt kívánják megismételni szeptember 18-án Berlinben is.
Rabat, Algéria. Kettőtől öt évig terjedő börtönre ítélhetnek bárkit, aki egy muszlimot más vallásra mer áttéríteni. Az ország őslakói, a berberek között igen terjed a protestantizmus, bár a 33 milliós ország lakóinak csak tizenhat százalékát teszik ki.
München, Németország. Egyháza fokozott erőfeszítéseket tesz, hogy a missziói területté vált Németországban a hit fontosságára fölhívja a figyelmet – jelentette ki Johannes Friedrich bajor evangélikus püspök. Egyházának ugyanis az elmúlt évben húszezer ember fordított hátat.
Bréma, Németország. Mintegy száz éve először fordul elő, hogy az Orosz Ortodox Egyház templomot épít Németországban. Most készültek el a városban élő, hétszáz tagot számláló gyülekezet templomépítési tervei. A gyülekezet a moszkvai patriarchátushoz tartozik.
::Nyomtatható változat::
|