Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2010
- 3
- A felemelkedő bérház víziója
Hozzászólás a cikkhez
A felemelkedő bérház víziója
„Valahányszor minden lakó / Egyszerre sóhajt, / A bérház fölemelkedik, / Mint egy kivilágított léghajó, / Csakhogy egyszerre sohasem / Sóhajt minden lakó, / Ezért nem emelkedik föl a bérház, / Mint egy kivilágított léghajó” – írja Görgey Gábor Nincs közös akarat című versében.
A mi országunk is sokszor olyan, mint ez a bérház. Nincs összefogás. Még sóhajtani sem tudunk egyszerre. Pedig felemelkedhetnénk. Németh Lászlóval szólva „emelkedő nemzet” lehetnénk. Vagy Illyés Gyula metaforájával a „haza a magasban” lehetne a miénk.
Talán csak kivételes történelmi pillanatokban volt példa erre az összefogásra. Mondjuk 1956-ban és 1989-ben. Akkor mintha felemelkedett volna ez a bizonyos bérház, ha nem is mint egy léghajó, de legalább mint egy papírrepülő…
S akkor még nem szóltam arról, hogy bizony az egyházban, egyházakban sem nagyon tudunk egyszerre sóhajtani. Bizony, hiányzik az összefogás. Emelkedés helyett jószerével azt éljük át, hogy lefelé húznak a gondok.
A 133. zsoltárban így olvassuk: „Ó, mily szép és mily gyönyörűséges, ha a testvérek egyetértésben élnek! Olyan ez, mint mikor a drága olaj a fejről lecsordul a szakállra…. Olyan, mint a Hermón harmatja, amely leszáll a Sion hegyére. Csak oda küld az Úr áldást és életet mindenkor.”
A zsoltárhoz hasonlóan Jézus is az egyetértés és az összefogás fontosságáról szól: „Bizony, mondom néktek azt is, hogy ha közületek ketten egyetértenek a földön mindabban, amit kérnek, azt mind megadja nekik az én mennyei Atyám. Mert ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben: ott vagyok közöttük.” (Mt 18,19–20) Jézus itt egyáltalán nem maximalista. Nem milliók összefogásáról szól, mint sok mozgalmi ének, hanem csak két ember egyetértéséről, kettő vagy három közösségéről.
Az evangélium eredeti szövegében szereplő „egyetért” kifejezés görögül úgy hangzik, hogy szümphóneó. Vagyis Jézus alternatíva elé állít minket, hogy a szimfónia vagy a kakofónia, azaz az összhang vagy a hangzavar jegyében élünk-e. A kakofónia ebben az összefüggésben ilyesmit jelenthet: rossz hangzás, hamisság, civakodás, egyet nem értés, pártoskodás.
A magyar történelemben számos jelét láthattuk e kakofóniának, rossz hangzásnak, civakodásnak. Sokszor hiányzott a közös akarat, az összefogás. A mohácsi vész utáni időkben írta jelentésében a pápai követ: „Ha Magyarországot három forint árán ki lehetne menteni a veszélyek örvényéből, nem akadna három ember, aki ezt az áldozatot meghozná.”
Talán nem kell mindig így lennie. Még meghallhatja nemzetünk a zsoltár intelmét: „Ó, mily szép és gyönyörűséges, ha a testvérek egyetértésben élnek”, talán érvényesül közöttünk is Jézus szava: „…ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben: ott vagyok közöttük.”
Ez a reményem egyházainkkal és nemzetünkkel kapcsolatban is. Talán lesz, mégiscsak lesz közös akarat. Talán megtörténik a csoda, és képes minden lakó egyszerre sóhajtani, és felemelkedik a bérház, mint egy kivilágított léghajó.
Fabiny Tamás
::Nyomtatható változat::
|