Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 19
- Egy felkelés gyökerei
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Egy felkelés gyökerei
II. Rákóczi Ferenc 1676. március 27-én született Borsiban. Apai ágon erdélyi fejedelmek, anyai ágon horvát bánok leszármazottja: édesapja I. Rákóczi Ferenc, édesanyja Zrínyi Ilona volt. Három hónapos korában elvesztette apját. Hatéves volt, mikor anyja férjhez ment Thököly Imre fejedelemhez.
Mint ismeretes, Zrínyi Ilona három éven át védte Munkács várát, ám az 1688-ban a túlerőnek engedve a császáriak kezére került. Ferencet 12 éves korában elvették anyjától, és Kollonics Lipót érsek gyámsága alá helyezték. Négy éven át Csehországban tanult a jezsuitáknál.
1684-ben nagykorú lett. Átvette a hatalmas Rákóczi-birtok irányítását, és Sáros megye beiktatta főispáni tisztségébe. 1694. szeptember 25-én házasságra lépett a 15 esztendős Sarolta Amália hassen-rheinfelsi hercegnővel. Megismerkedett szomszédjával, gróf Bercsényi Miklós ungi főispánnal, akivel szoros barátságot kötött. Együtt keresték a megoldást mindazokra a sérelmekre, amelyeket a Habsburg-udvartól kellett elszenvedniük. 1700-ban Rákóczi levelet írt XIV. Lajos francia királynak, amelyet a császáriak elkoboztak. 1701. április 18-án letartóztatták, és Bécsújhelyen ugyanott tartották fogva, ahol nagyapját. November 8-án megszökött a börtönből, és Lengyelországba menekült. E helyütt találkozott gróf Bercsényi Miklóssal, akivel Brezán várában húzták meg magukat.
- márciusában itt keresték meg azok az elszegényedett nemesek, akik a tiszaháti jobbágyok nevében hoztak levelet: kérték, álljon az élükre. Május elején pedig Esze Tamás tarpai jobbágy, a tiszaháti felkelők vezére fordult Rákóczihoz. Megállapodást kötöttek, hogy felszabadítják az országot az idegen államhatalom alól, és biztosítják a magyar nemzet jövőjét. A főrendi-nemesi ellenállás Rákóczi és Bercsényi munkája során egybefonódott a népi kurucság mozgalmával. Ugyanezen év május 6-án Brezánban Rákóczi és Bercsényi közösen bocsátották ki pátensüket az ország minden rendű lakosa számára. Elkötelezték magukat a harcra édes hazánk, régi szabadságunk javára. Rákóczi megesküdött Esze Tamásnak, hogy a benne bízókat soha el nem hagyja és támogatja. Ígéretét meg is tartotta.
Háromszáz évvel ezelőtt kezdődött a Tiszaháton Rákóczi szabadságharca, és nyolc év múlva itt fejeződött be. Az ország akkor is, most is legszegényebb népe kegyelettel emlékezik az Istennel a hazáért és a szabadságért harcoló II. Rákóczi Ferenc fejedelemre és kurucaira.
Dr. Reményi Mihály
::Nyomtatható változat::
|