Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 42 - Hat évtized második temploma

Hat évtized második temploma

A Visegrád és Budakalász között fekvő (mintegy harminc kilométeres) terület közel ezerfős evangélikusságának egyetlen saját temploma van – Szentendrén. Az 1950-ben mindössze 49 nap alatt felépített kicsiny hajlék azonban egy ideje szűkösnek bizonyult, illetőleg a kor elvárásainak sem felelt már meg. Az épületet így néhány héttel ezelőtt elbontották – abban a reményben, hogy egy év múlva már egy modern evangélikus gyülekezeti központban adhatnak hálát Istennek.

A szentendrei presbiterek körében már több évvel ezelőtt felvetődött az új templom, parókia és gyülekezeti központ építésének gondolata, ezért létrehozták a Rosa Lutheri Alapítványt. A 2001-re elkészült tervekből a szentendrei Kocsis József Ybl-díjas építész terveit fogadta el a gyülekezet. (Közben Szeverényi János, a Budai Egyházmegye eddigi esperese is szívügyének tekintette e maroknyi közösség sorsát.) Mivel az egyházközség csupán a tervezés stádiumáig tudta vállalni a költségeket, az Országos Egyház 100 millió forintot szavazott meg az új evangélikus központ felépítésére. A kivitelezővel való egyeztetések után a komplexum megépítése várhatóan 80 millió forintba fog kerülni, így a hívek a fennmaradó 20 millió forintot a templombelső berendezésére fordíthatják majd.

Maga a templom 120 férőhelyes lesz, amelyhez egy 25-30 főt befogadó karzat és a templommal összenyitható, a belső teret növelni tudó 45 fős gyülekezeti terem tartozik majd. Az Isten házához csatlakozó két kétszintes épületrész egyikében a lelkészi hivatal, a teakonyha, a mellékhelyiségek, a másikban pedig a 95 négyzetméteres parókia, illetve a garázs kap helyet.

Az ünnepi istentiszteleten D. Szebik Imre elnök-püspök Fil 1,6 alapján hirdette Isten igéjét, melyben emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy a templomok városában szükség van egy jól látható, mindenki számára elérhető, hangsúlyosabb helyet kapó evangélikus központra, ezzel is megszólítva az embereket.

Az alapkőokiratot a jelenleg szolgálatban lévő Novotny Dániel helyettes lelkész olvasta fel. Az ünnepélyes aláírás közben a pomázi református gyülekezet Psalmus kórusának énekszolgálata hangzott el az evangélikus Ásztai Csabáné vezényletével.

Az alkalmon részt vett Csuka Tamás protestáns tábori püspök és Benczúr László, az Északi Egyházkerület felügyelője, illetve a környékről érkező evangélikus és református lelkészek is osztoztak a szentendreiek örömében.

A Szentendrei Evangélikus Egyházközség nyilvántartásához tartozó 266 felnőttnek és 108 gyermeknek még egy évet kell várnia az új lelki otthon használatba vételére.

Horváth-Hegyi Olivér

Regionális hozzárendelés: Szentendrei Evangélikus Egyházközség

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Megtorpanás és újraindulás
Csak bűnösöknek!
A legnehezebb szolgálati út
Két Saul a Bibliában
Evangélikus gimnáziumok találkozója Nyíregyházán
80 éves a vecsési gyülekezet
Vendégtalálkozó Edvén
Hat évtized második temploma
Luther-opera Erfurtban
Iskola és gyülekezet, gyülekezet lesz az iskola, az iskola maga a gyülekezet
Burgenlandi lelkészek szomszédolása
A reformáció festője
Olvassuk Luthert - a reformáció havában (is)!
"Még az ima sem segít a kánikula ellen"?
Egyház a világban
Lelki restség
"Maradj életben!"
Absztinencia - hitből