Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 44 - Heti útravaló

Ne győzzön le téged a rossz, hanem te győzd le a rosszat a jóval. (Róm 12,21) Más alapot senki sem vethet a meglevőn kívül, amely a Jézus Krisztus. (1Kor 3,11)

Szentháromság ünnepe után a huszonegyedik héten, a reformáció hetében az Útmutató reggeli igéi az egyház s így evangélikus keresztény hitünk egyetlen alapjáról szólnak, és arról a győzelemről, amelyet a hit harcában a rossz ellen Jézussal együtt vívhatunk ki. Egyedül Krisztus! A 487 éve elindított reformáció emléknapján Urunk Hegyi beszédében a nyolc boldogság titkát a kilencedikben árulja el. Megtudhatjuk mi is, ha mindegyiket így kezdjük el olvasni: Énmiattam „boldogok…” (Mt 5,1–12) Pál és később Luther is így olvasta: Krisztus miatt, „hit által igazul meg az ember, a törvény cselekvésétől függetlenül” (Róm 3,28). Luther erről az igéről így írt: „Akarod betölteni a parancsolatokat, gonosz vágyaidtól, bűnödtől akarsz megszabadulni, ahogy a törvény szorgalmazza, követeli? Íme nézd: higgy Krisztusban! Benne odaígérek minden kegyelmet, igazságot, békességet, szabadságot. Ha hiszel, úgy mindez máris a tiéd. Ha nem hiszel: elestél tőle. Mert összesítve mindent a hitben helyeztem el.” Egyedül a hit! Mi az a jó, amelyet heti igénk a győzelem kulcsának tekint a rossz elleni harcban? A képmutatás nélküli szeretet a szívben: „Arra legyen gondotok, ami minden ember szemében jó.” (Róm 12,17) Az ünnep miatt „elmaradt” vasárnapi igékben is ezt a tanácsot kapjuk: „Ne szálljatok szembe a gonosszal” (Mt 5,38–48), illetve „erősödjetek meg az Úrban és az ő hatalmas erejében” (Ef 6,10–17). Ez megtörténhet, ha felöltjük Istenünk öt védekező és egy „támadó” fegyverét, az ő beszédét. Egyedül a Szentírás! Dávid tette példaértékű: nem ölte meg Sault, hanem azt mondta: „Az Úr a kezembe adott ma téged, de én nem akartam kezet emelni az Úr fölkentjére.” (1Sám 26,23) Vele együtt mi is megtapasztalhatjuk ezt: „Az emberektől való rettegés csapdába ejt, de aki az Úrban bízik, az oltalmat talál.” (Péld 29,25) Az Ószövetség evangélistájának jövendölése a Messiás eljövetelében teljesedett be: „Igazságosan fog uralkodni a király.” (Ézs 32,1) „Isten pedig ezt az igazságát most nyilvánvalóvá tette a Krisztusban való hit által minden hívőnek” (Róm 3,22), így Luthernek is: „Mert Isten igazsága az az igazság, mellyel minket Krisztus által igazzá tesz és megvált. Így ezeket az igéket megszerettem. A Szentírás értelmét ebben a toronyban tette világossá előttem a Szentlélek.” S mielőttünk? Heti igénknek Jézus tökéletesen eleget tett, s a sötétség hatalmát szeretetével győzte le; „megérintve a fülét, meggyógyította” (Lk 22,51) a főpap szolgáját. Pál halála előtt így ír szeretett fiának és Jézus minden jó katonájának a szabályszerű harc előfeltételéről: „Te azért, fiam, erősödjél meg a kegyelemben, amely a Krisztus Jézusban van.” (2Tim 2,1) Egyedül a kegyelem! Íme, ezekben az igékben megtaláljuk a lutheránus (= krisztiánus) ember életének egyedüli alapját! S ezért: „Mienk a menny örökre.” (EÉ 254,4)

Garai András

Liturgikus sarok
Az istentisztelet rendje
Gyertyafényes temetők
Mozgólépcsőn
„Amit Urunk nevében kezdtünk, azt engedte befejezni is!”
Lépések az önállósulás felé
Két tornaterem és öt tanterem
Lelkipásztor a Bibliában, a zsinati törvényben és a gyakorlatban
Révfülöpi kirándulás
Lelkészlakszentelés Szarvason
Küldetés és nyilvánosság
535 éve született Rotterdami Erasmus
Öröm, zene
Bagatell
Király László nekrológja
A környezetvédelem és a nemzetközi pénzintézetek
Fordulat és reformáció
Halottak napjára az örök élet fényében
Halloween – maszk mögött a gonosz
Mit mondott Luther a halálról?
Köszönet a művészi élményért
Hatvanéves osztálytalálkozó
A megoldás nem vízszintes, hanem függőleges
Istentisztelet és konferencia az „ökumenikus” katonaköltő emlékére