Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 44 - Oratio oecumenica

Kegyelmes Istenünk! Áldunk téged legnagyobb ajándékodért, Jézus Krisztusért, azért, hogy benne egészen közel jöttél hozzánk, és általa örökre megközelíthetővé lettél. Áldunk téged az ő hűségéért, amely legyőzi hűtlenségünket; szeretetéért, amely úrrá lesz indulatainkon, önzésünkön, megkeseredettségünkön; erőtlenségéért, amely lefegyverzi az erőszak bennünk ólálkodó démonát. Áldunk a reménységért, azért, hogy amit általa hiszünk, az nem derűs pillanataink illúziója, hanem a végül mindent és mindenkit magába ölelő valóság. Bocsásd meg, hogy mégis annyiszor igyekszünk másba kapaszkodni: mulandó javakba, az anyagi világ ajándékaiba vagy éppen a világ anyagiasságán fejet csóváló erkölcsi emelkedettségünkbe. Bocsásd meg, hogy türelmeddel visszaélve újra és újra kibújunk a felelős élet gyakorlata alól, és hogy szeretetedet takaróul használjuk, hogy ne kelljen szembenéznünk önmagunkkal.

Kérünk nyugodt percekért, a benned való megerősödés áldott lehetőségéért. Ne engedd, hogy a napi rohanás, a gondok szorítása felőrölje bennünk hozzád tartozásunk örömét, az evangélium derűjét, a megtaláltság békességét.

Kérünk egyházadért, a megértés, a találékony szeretet, a tapintat, a hűséges tanúság lelkéért. Ne engedd, hogy önmagáért éljen, ahogyan nem önmagából él. Áldd meg reménységgel, hogy az értelmes élet és ne a csüggedés levegőjét árassza; hogy ne ítéljen; hogy ne saját kudarcait kérje számon környezetén; hogy ne akarjon igazságot tenni, hanem igyekezzen igazságot cselekedni; hogy elégedjen meg az evangélium szolgálatával. Hadd legyen az elesettek menedéke!

Kérünk az egész világért. Add, hogy átjárja az irgalmas szeretet kultúrája; hogy otthon lehessen, amelynek rendjét nem a félelem diktálja; hogy az életért, a jussért, az elégtételért vívott harc ne tudja kiölni belőle a békesség igényét és egymásrautaltságunk tudatát. Oldd a világban egyre növekvő szorongást, s add, hogy ebben készséges szolgáid legyünk. Ámen.

Liturgikus sarok
Az istentisztelet rendje
Gyertyafényes temetők
Mozgólépcsőn
„Amit Urunk nevében kezdtünk, azt engedte befejezni is!”
Lépések az önállósulás felé
Két tornaterem és öt tanterem
Lelkipásztor a Bibliában, a zsinati törvényben és a gyakorlatban
Révfülöpi kirándulás
Lelkészlakszentelés Szarvason
Küldetés és nyilvánosság
535 éve született Rotterdami Erasmus
Öröm, zene
Bagatell
Király László nekrológja
A környezetvédelem és a nemzetközi pénzintézetek
Fordulat és reformáció
Halottak napjára az örök élet fényében
Halloween – maszk mögött a gonosz
Mit mondott Luther a halálról?
Köszönet a művészi élményért
Hatvanéves osztálytalálkozó
A megoldás nem vízszintes, hanem függőleges
Istentisztelet és konferencia az „ökumenikus” katonaköltő emlékére