Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 08
- Egy on-line újság szerkesztése
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Egy on-line újság szerkesztése
Az internet terjedésének köszönhetően az újságok is honlapot kaptak. A legtöbb szerkesztőség a világhálón is közzéteszi a híreket – vagy az összes cikket, vagy csak egy részüket, vagy azonnal, vagy némi eltolódással. Ezeket nevezzük on-line számoknak. Sokszor a világhálóra ráadáscikkek is kerülnek. Az internetes szokások változásával párhuzamosan megjelentek olyan újságok is, amelyeket hagyományos, nyomtatott formában nem is terjesztenek.
Az Evangélikus portál kialakításával az Evangélikus Élet került fel először a világhálóra. Emellett a dunántúli evangélikusok havilapja, a Dunántúli Harangszó is megjelent az interneten; elsőként a soproni líceum honlapján, majd az Evangélikus portálon volt olvasható. Mindkét újságról írtunk már rovatunkban; most nem is e lapok on-line változatát szeretném népszerűsíteni, hanem a szerkesztés módszerét vázolom fel.
A szerkesztés végig egy honlap kezelőfelületén, egy Zope nevű program segítségével történik, ugyanúgy, mint az Evangélikus portálon levő honlapok esetében. A folyamat lényege, hogy a cikkeket egyszerűen egy szerkesztődobozba rakjuk, és a program „belegyömöszöli” őket a honlapba.
Ha egy lapszám már megjelent, régebbi cikkeit keressük, akkor csupán a címek felsorolását látjuk. Ezekre kattintva módosítani tudjuk a tartalmukat. S hogy mit kell tennünk, ha egy új cikket szeretnénk feltenni a honlapra? Először is nyissuk meg a cikket egy szövegszerkesztőben. A szerkesztőfelületen a felső részen lenyíló szövegdobozban kiválasztjuk az „újságcikk” feliratot, majd az „add” gombra kattintunk. „A megjelenő ablak kitöltése másolással”: itt a cím, a szerző és az alcím szerepel; a cikk azonosító számát, illetve betűjelét magunk találjuk ki. A leadet általában az első bekezdés alkotja. Ez a rész az újságoknál vastag betűs; a napilapoknál a friss számokból csak ez jelenik meg. Ezt bemásolhatjuk, akárcsak lejjebb a többi szöveget is. A kép mellékeléséhez megadjuk a kép nevét, melyet úgy képzünk, hogy a cikk azonosítójához .jpg vagy .gif kiterjesztést rendelünk hozzá (ennek majd a feltöltéskor lesz jelentősége).
Hátravan még a gyülekezet vagy intézmény kiválasztása a névtárrészen. Erre a lépésre akkor van szükség, ha a portálon történő keresésnél azt szeretnénk, hogy a megfelelő intézmény vagy gyülekezet esetén megjelenjen a cikk is. Ugyanez a Portálrovat célja, az Újságrovat pedig a Dunántúli Harangszó cikkeinek osztályozásához szükséges. A „fontosság” a cikk elhelyezkedését határozza meg egy cikklistán belül.
Ezek után a „létrehozás” gomb választásával valóban létre is hozhatjuk a cikket, mely rögtön meg is jelenik az újság honlapján.
Ha képet is szeretnénk mellékelni a cikkhez, a fentiekhez hasonlóan járunk el, de most az „image” szót kell kiválasztanunk az „újságcikk” helyett. Az ekkor megjelenő ablakban csak az azonosítót kell beírnunk. Ezt a cikk azonosítójából képezzük, melynek a végére kerül a .jpg kiterjesztés. Írhatunk cikkaláírást („title”), és tallózással kikereshetjük a megfelelő képet („file”). Végezetül az „add” gomb megnyomásával feltöltjük.
Hasonlóan egyszerű egy teljes szám vagy egy évfolyam elindítása. Itt is a dobozból kell kiválasztani az „újságszám”, illetve „újságévfolyam” szavakat.
A bemutatott példa alapján is látható, hogy bármiféle informatikai előtanulmány nélkül is könnyen szerkeszthetünk on-line újságot, és akár gyülekezeti lapot is indíthatunk az interneten. Ennek előnye egyrészt az, hogy nem igényel jelentős anyagi befektetést. Másrészt jó szolgálatot tehet például az olyan gyülekezeteknél, amelyek tagjai közül sokan élnek távol vagy szétszórtan. Hogy miként lehet elindítani egy ilyen lapot? Az Internet Munkacsoport és e sorok írója szívesen segít ebben az érdeklődőknek.
Babics Csaba
::Nyomtatható változat::
|