Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 16
- Igen, Atyám!
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Igen, Atyám!
Németh István (1926–2005)
A gyászjelentés arról adott hírt, hogy a szekszárdi evangélikus gyülekezet évtizedeken át szolgáló lelkipásztora néma méltósággal hordozott szenvedés után, életének 79. évében, március 9-én hazatért Istenéhez. Mint testvére és végig mellette szolgáló orgonista kántora emlékezem meg életútjáról.
Németh István lelkészcsaládban nőtt fel, édesapja a szekszárdi gyülekezet szervező és templomépítő lelkésze volt. Négy testvérbátyjával együtt már korán részt vett a gyülekezeti szolgálatban. Mint diák Klotildligetre, az ifjúsági konferenciákra is eljutott. Az egyik ilyen alkalmon tért meg, és ekkor mondta először Isten hívására, hogy „Igen, Atyám!” Ez a válasz további életében – öröm vagy szomorúság idején – még sokszor elhangzott.
A gimnáziumi érettségi után 1944 szeptemberében Sopronban kezdte el teológiai tanulmányait. Isten hívására akkor tette ezt, amikor már hazánkban is dúlt a háború: egy testvérünk már elesett a Kárpátokban, a másik megsebesült, a lelkészi pálya „kilátásai” pedig nagyon kétségesek voltak. S jött az utolsó hónapokban a családtól való elszakadás, a bombázások átélése. A fiatal teológusnak mindezt Istentől kellett elfogadnia: „Igen, Atyám!”
- október 3-án Kapi Béla püspök a szekszárdi templomban lelkésszé avatta Jeremiás próféta szavaival: „Az Úr választott és rendelt téged… Igémet adom szádba, beszélj…” S a liturgikus rend szerinti szokásos kérdésre Németh István válasza ez volt: „Igen, Atyám, vállalom!” Először Körmenden, majd 1949. július 16-ától Szekszárdon volt segédlelkész. 1951 őszén a közel hetvenéves lelkész apa nyugdíjba vonult. A gyülekezet egyhangúlag Németh Istvánt választotta utódjául. December 9-én tartott beiktatásán Isten előtt ismét válaszolnia kellett: „Igen, Atyám!”
Ez az időszak hazánkban az elnyomás, a megfélemlítés időszaka volt; lelkészi, gyülekezeti szolgálatot vállalni csak hitből lehetett. De hála az Úrnak, egyben az ébredés időszaka is volt! Évek óta tapasztalható volt, hogy mind a felnőttek, mind az ifjúság körében megnőtt az ige utáni vágy. És a fiatal lelkész – evangélizációs igehirdetési adottságával – különösen az ifjúságot vonzotta. Az �50-es, sőt a �60-as években is számottevő csoport vette körül minden külső befolyásolás ellenére. Az ökumenikus imaheteken végzett szolgálatai a más felekezetekhez tartozó hívek számára is áldást jelentettek.
Németh István szépírói munkássága közismert volt. Nemcsak egyházi, hanem világi lapokban, folyóiratokban is jelentek meg írásai. Ezzel szolgált a nem hívőknek is.
A szorítás erősödött az egyház körül; sokan elmaradtak a gyülekezetből, az ifjúság létszáma is csökkent. Fájdalmas volt ez a lelkész számára, de elfogadta az Úrtól ezt a próbatételt. A megmaradt hűséges kevesek az örömöt és a gyülekezet továbbélését jelentették.
- szomorú, súlyos próbával terhelt év volt a lelkész életében. Felesége súlyos betegsége, majd halála eleinte szinte elfogadhatatlannak tűnt a számára. Mi, akik körülötte voltunk, tapasztaltuk, hogy a betegágynál és a szolgálatok végzése során végül elfogadta Isten akaratát. Nagyon kedves éneke szerint: „Igen, Atyám… Kezed megáld mosolyt, borút vagy könnyet…” (EÉ 356,1) Betegséggel küzdött ő maga is. 1987-ben nyugdíjba ment, de a továbbiakban is besegített a fiatal lelkészeknek. Az énekkel együtt vallotta: „Igen, Atyám, az évek úgy sietnek… Te társz kaput megfáradt gyermekednek, / A boldog óra ha elérkezett.” (EÉ 356,4)
- februárjában súlyos betegség támadta meg. Az eszméletlenség utáni felébredéskor szomorúan tapasztalta, hogy nem tud beszélni. Ő, aki hivatása szerint évtizedeken keresztül hirdette Isten igéjét, a feltámadás evangéliumát, most a némák sorsára jutott. Két évig tartott ez az állapot. Szájmozgásából, leírt mondataiból, megnyugodott arcából tudtuk, hogy felkészült az életből való eltávozásra.
Halála előtt néhány nappal látogattam meg a kórházban. Derűs volt az arca, amikor a múltról beszéltem neki, de fáradt szemein már látszott az „eltávozás” közeledte. Mintha azt mondta volna: „Megyek, amerre utam kijelölted. / Úgy hív, úgy vár a szent, atyai ház. / Igen, Atyám, mert így kedves előtted. / A lelkem békén, csendben rád vigyáz.” (EÉ 356,5)
Március 14-én a szekszárdi templomban tartott gyászistentiszteleten Sefcsik Zoltán igehirdetésével, Krähling Dániel esperes liturgiai szolgálatával és Németh Pál mohácsi lelkész személyes hangvételű imádságával vettünk búcsút tőle.
Dr. Németh Pál
::Nyomtatható változat::
|