Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 31 - Felelősséggel Krisztus szolgálatában

Felelősséggel Krisztus szolgálatában

Beszélgetés Herkely Jánossal, az EKE titkárával

Az Evangélikusok Közössége az Evangéliumért (EKE) Alapítvány titkára, Herkely János még ki sem pihenhette a július 11. és 16. között mintegy száz résztvevővel lezajlott lucfalvi gyerektábor fáradalmait, máris vissza kellett utaznia a fővárosba. Ugyanis Piliscsabán július 17-én kezdődött a következő, fiataloknak szóló program. Lucfalvi találkozásunkkor az interjút az „alapkérdéssel” kezdtük: hogyan és mikor jött létre a sokrétű szolgálatot végző alapítvány?

– A nyolcvanas években két-három Nógrád megyei evangélikus lelkész úgy érezte, hogy intenzívebb lelki közösségre lenne szüksége. Elkezdtek hát együtt imádkozni, igét olvasni. Az eleinte csak a személyes lelki növekedést célzó együttléten idővel újabb lelkészek, majd laikusok is részt vettek. Az új keletű egyházi „tömörülés” elsődleges célja a szolgálat volt. Egyházunk elnökségét is tájékoztatták arról, hogy a maguk eszközeivel szeretnének mindent megtenni annak érdekében, hogy egyre többeket elérjen az evangélium üzenete.

– Hogyan fogtak hozzá az elképzelések megvalósításához?

– Alapítványi formában kezdtünk el dolgozni, adományokból tartva fenn magunkat. A kuratórium azonos az EKE vezetőségével. Az elnök Győrfi Mihály nyírszőlősi lelkész, alelnöke Göllner Pál. A kurátorok: az érdi gyülekezet pásztora, Ittzés István, valamint Kiss Péter és Oravecz András. Magam főállásban, titkárként állok az alapítvány alkalmazásában, melynek jelenleg körülbelül hatvan tagja van.

– Ha jól tudom, az EKE-tagsághoz mindössze két feltételnek kell eleget tenni.

– Az Evangélikusok Közössége az Evangéliumért Alapítvány elsődleges célja – nevéhez híven – az evangélium hirdetése. Tagjaink közé ezért olyanokat várunk, akik átadott életű hívők, és felkérés esetén vállalják a különböző szolgálatokat.

– Mint például?

– Kezdetben, az akkori keretek közt elsősorban az alkoholbetegek körében végzett tevékenységről és evangélizációk szervezéséről lehetett szó. Idővel nemcsak a tagok, de a lehetőségek és így a munkaterületek száma is növekedett.

A gyülekezetekben meglévő összes korosztályt meg szerettük volna szólítani. Ezért indítottunk gyermekeknek és fiataloknak szóló csendesnapokat és -heteket. Negyedik-ötödik éve kedvelt célpontunknak számít a kelet-magyarországi Újhuta. Itt, Lucfalván, a szülőfalumban pedig már harmadszor látunk vendégül konfirmáció előtt álló fiúkat és lányokat. Az adott hétre mindig alapos munkával készülnek a táborért felelő csapat tagjai, akiknek évről évre szívesen segítenek külföldi vendégeink, amerikai evangélikus fiatalok. Ők az idén sajnos nem tudtak eljönni Magyarországra.

A többi EKE-programra visszatérve: szervezünk házaspároknak szóló programokat is, és rendezünk úgynevezett presbiteri hétvégéket. A fiatalok körében nagyon népszerűek az evangélizáló és hitmélyítő hétvégék. Az utóbbiak egy hétéves időtartamra kidolgozott tematika szerint foglalkoznak a keresztény hit és élet kérdéseivel, így segítve a résztvevőket a tudatos hívő élet megélésében. Nagyon hasznosnak és fontosnak tartom a felnőttek számára szervezett hitmélyítő hetet is.

– Ne feledkezzünk el a különlegességnek számító EKE-bibliaiskoláról sem.

– E képzés elindításához gondos előkészületekre volt szükség, hiszen korábban az evangélikus egyházon belül nem volt ilyen intézmény. Végig kellett járnom a hazánkban működő bibliaiskolákat, hogy tapasztalatokat szerezve alakíthassuk ki a legmegfelelőbbnek tűnő formát. A képzés hároméves. Hivatalosan elismert képesítést nem ad ugyan, de egy-egy evangélikus egyházközség laikus tagjai számára segítséget jelenthet abban, hogy felkészültebben kezdjenek neki a gyülekezeti szolgálatnak. Jelenleg körülbelül harmincan tanulnak itt.

– Az érdeklődők hogyan tudnak ide vagy bármely más EKE-programra jelentkezni?

– Az alapítvány központja Budapesten, a Szondi utca 95. szám alatt található. Telefon- és faxszámunk: 1/332-7063. E-mail címünk: ekeal@freemail.hu. Interneten keresztül a nyírszőlősi evangélikus gyülekezet honlapján, a http://nyirszolos.lutheran.hu/lapok/eke/eke.htm oldalon érhetnek el bennünket.

Gazdag Zsuzsanna

Liturgikus sarok
Misszió istentisztelettel, istentiszteletből, istentisztelet után (I.)
A boldog nemzet
A hajó
Kevesen voltunk?
„Mikor lesz a következő tábor?”
Középpontban az úrvacsora
Ökumenikus eszperantistatalálkozó Piliscsabán
Csillagpont
Átvilágításra számíthatnak a baloldali evangélikus lelkészek Németországban