Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 05
- Evangélikus iskolák országos versenye
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Evangélikus iskolák országos versenye
Kölcsey-verseny Orosházán a magyar kultúra napja jegyében
Az idén már negyedik alkalommal ünnepelték művészeti versennyel evangélikus diákok a magyar kultúra napját. Az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium által meghirdetett országos megmérettetésen ebben az esztendőben is szép számmal vettek részt: január 20-án huszonhét szavaló és tizenhárom népdaléneklő diák produkcióját értékelte a szigorú zsűri. A már hagyományosnak számító esemény megrendezéséhez az iskola a Magyarországi Evangélikus Egyház Oktatási Osztályától kapott anyagi segítséget, ez tette lehetővé az esemény színvonalas megrendezését.
A versmondó verseny kötelező verse Vörösmarty Mihály százhetven éve született Szózata volt. A szabadon választott mű szintén Vörösmarty tollából származott, ám itt – a szavalók egyéniségétől függően – sokféle vers elhangzott: a nagy gondolati költeményektől a szerelmi líra darabjaiig. A 7–8. osztályosok zsűrijének tagja volt Krug Ferenc, az Evangélikus Pedagógiai Központ szakértője is. Az ebben a kategóriában szereplő tizenkét versenyző közül az első helyezett Borzován Judit, a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola diákja lett. A 9–10. osztályosok versenyében az orosházi Táncsics Mihály Gimnáziumban tanuló Kovács Nóra lett az első; a 11–12. évfolyamosok között pedig Thuróczy Piroska, aki a Budapest-Deák Téri Evangélikus Gimnáziumban tanul. A legnagyobbak zsűrijének elnöke Mihályi Zoltánné, a Magyarországi Evangélikus Egyház Oktatási Osztályának vezetője volt. A díjazottak között volt Pethő Sarolta és Gömbös Tamás Sopronból, Takács Johanna és Major Krisztina Győrből, Chrabák Vivien és Perényi Helga Nyíregyházáról, az orosházi Csizmadia Kristóf, illetve egy fasori diák, Balázs Debóra.
A népdaléneklési versenyben kötelező volt a Mikor megyek Galícia felé vagy az Ez a tábla kukorica de sárga című népdal megszólaltatása; a szabadon választott művek előadásakor viszont a versenyző választhatott a saját tájegységéből származó népdalok közül. Ezek között külön színfoltot jelentettek a Békés megyei szlovák nyelvű dalok. Az általános iskolások között a legjobbnak Németh Ibolyát, az orosházi József Attila Általános Iskola tanulóját ítélte a zsűri. Az elnök Hesz Erzsébet volt, aki szintén az oktatási osztály munkatársa. A gimnazisták között az első helyezést megosztották Halmai Dóra, a kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Informatikai Szakközépiskola és Sipos Renáta, az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium tanulója között. Helyezést kapott továbbá lett a Szarvason tanuló Darida Katalin, a Békéscsabáról érkezett Felegyi Mária, valamint a szervező iskola versenyzői közül Vízvári Tímea és Schön Krisztina.
A képzőművészeti pályázatra érkezett alkotások általában igen magas, már-már művészi színvonalúak voltak. Két feladat közül választhattak a résztvevők: vagy a Szózat illusztrációját készítették el, vagy szülővárosuk nevezetességeit örökítették meg grafikán, festményen, de készült kollázs, üvegfestmény és cserépplakett is a pályázatra. A legszebb alkotások készítői a következők voltak: Kovács Ágnes, Lakatos Dorina és Kun Máté (a győri evangélikus oktatási központ diákjai), a szarvasi Sápi Martin, az orosházi Major Hajnalka és Mengyán Mónika, valamint a nyíregyházi Krutilla Eszter. A zsűri elismerését rajtuk kívül még Borgulya Zita, Csipai Renáta, Petrovič Tamara (szarvasi diákok), Koska Zoltán (albertirsai pályázó), Egyházi Dóra, Názár Viktória, Dimény Luca (győri tanulók) érdemelték ki.
A verseny résztvevői – ahogy zárszavában Ribár János esperes fogalmazott – mindannyian győztesek, hiszen a magyar kultúra szép alkotásai között tölthették idejüket. Jövőre ismét várják a tehetséges diákokat Orosházára, a magyar kultúra előtt tisztelgő versenyre.
Kilián Szilvia
::Nyomtatható változat::
|