Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 05
- Bővülő bonyhádi bibliotéka
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Bővülő bonyhádi bibliotéka
A Gemenc Volán adományként felajánlotta ezerötszáz kötetes megyei könyvtárát a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium számára. Az anyag leltárba vételéről és elhelyezéséről, illetve az iskola könyvtáráról Kolozsváry András intézményi könyvtárost kérdeztem.
– Milyen jellegű könyvek alkotják az ajándék állományt?
– Nagyon vegyes az összetétel, hiszen szakszervezeti gyűjteményről van szó. Kaptunk klasszikusokat és ideológiai jellegű műveket egyaránt, például Marxnak A tőke című írását. A szép-, illetve a szakirodalom jól hasznosítható, ezeket a köteteket igyekszünk a nagykönyvtárunkban elhelyezni. Az ifjúsági irodalom a kollégiumi bibliotékába kerül. Az ideológiai jellegű művekből kordokumentumként egy-egy példányt őrzünk meg. Az állomány egy része sérült, és vannak olyan kötetek is, amelyek nem illeszthetők be iskolai struktúránkba. E kötetek között a diákok válogathatnak, és hazavihetik a nekik tetsző darabokat.
– Mióta létezik a gimnázium könyvtára, és milyen kiadványokat őriznek benne?
– Alapkönyvtárunkat 1833–34-ben alapította a Tolna-Somogy megyei esperesség. 1870-ben költözött Bonyhádra az iskola, 900 kötetes állományát 1873-ban kezdték összerendezni. 1891-ben nagy értékű gyűjteménnyel gyarapodott az állomány: Újlaky Kálmán tanár mintegy 600 kötetet hagyott a könyvtárra, közülük sok az ezerötszázas–ezerhétszázas évekből származik. Ma is ez a legértékesebb része könyvtárunknak. Mintegy tízezer régi – múlt század előtti – könyvet őrzünk, a legrégebbit 1535-ben nyomtatták Baselban. Megtalálható nálunk egy 1612-ben kiadott, Károli Gáspár-féle Biblia is.
Muzeális értékű régi könyveink kutatási célokra természetesen a pedagógusok, diákok rendelkezésére állnak, de csak itt helyben. Sok régi teljes sorozatunk is van, ilyen például a tizennyolc kötetes Pallas nagylexikon, továbbá – az iskola múltjából és jellegéből adódóan – természetesen a hittankönyvállományunk is jelentős. Jelenleg 42 ezer kötetet tartalmaz iskolai állományunk. A könyvtár nagytermében a 20. század második felének az irodalma található, ez mintegy 20-22 ezer kötet; a többi raktárban, illetve a kollégiumi könyvtárunkban van. Iskolai könyvtárként állományunkban jelentős mennyiséget képvisel a kötelező irodalom.
– Minden bizonnyal folyamatosan bővül a könyvtár anyaga.
– Voltak időszakok, amikor nem az állománybővülés volt a jellemző. 1967-ben volt egy több ezer darabos selejtezés, az akkori ideológiának megfelelően… 1977-ben könyvtárunk állományából alakult meg az Illyés Gyula Pedagógiai Főiskola több ezer kötetes bibliotékája. Addig itt volt Bonyhádon a megye pedagógiai szakkönyvtára is. Amikor 1980-ban az ELTE könyvtára felajánlásokat kért régi kiadványokból, klasszika-filológiai állományunk kétharmada oda került. Azóta azonban folyamatosan fejlődik a gyűjteményünk. Például mintegy hatvan különböző folyóirat áll látogatóink rendelkezésére.
Egyéb információhordozókkal is gyarapodtunk: DVD-kkel, kazettákkal, és olvasótermünkből az internet is elérhető. Könyvtárunk a tanévben gyakorlatilag folyamatosan nyitva van. Tanórákat is szoktak itt tartani a kollégák, és az előbb említett eszközöket rendszeresen használják a gyerekek, lyukasórákon is gyakran betérnek a könyvtárba.
Máté Réka
Regionális hozzárendelés:
Bonyhádi Pet?fi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú M?vészeti Iskola
::Nyomtatható változat::
|