Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 17 - Heti útravaló

Áldott a mi Urunk Jézus Krisztus Istene és Atyja, aki nagy irgalmából újjászült minket Jézus Krisztusnak a halottak közül való feltámadása által élő reménységre. (1Pt 1,3)

Húsvét ünnepe után az első héten az Útmutató reggeli igéi az Úr Isten újjászületett szolgáiról szólnak, hogy „mint a ma született csecsemők, az igének tiszta tejét kívánjátok, hogy azon növekedjetek az üdvösségre. Halleluja!” (1Pt 2,2; LK) És Luther így ír: „Újjászületésünk az ige szerint Jézus Krisztus feltámadásából ered. Isten szül minket újjá, nem romlandó, hanem romolhatatlan magból, az igazság igéjével.” Az óegyházban a húsvétkor megkereszteltek az akkor kapott fehér ruhát nyolc napig hordták, s fehérvasárnap vettek először úrvacsorát. Erre a megerősítésre, konfirmációra nekünk is szükségünk van, hogy hitünk és üdvösségünk Isten igéjéhez kötődjön, mert mi már nem láthatjuk úgy az Urat, mint Tamás! De a köszöntése és ígérete a miénk: „Békesség néktek!” „Mivel látsz engem, hiszel: boldogok, akik nem látnak és hisznek.” (Jn 20,26.29) A szemtanú Péter is nekünk írja: „Őt szeretitek, pedig nem láttátok, őbenne hisztek, bár most sem látjátok, és kimondhatatlan, dicsőült örömmel örvendeztek, mert elértétek hitetek célját, lelketek üdvösségét.” (1Pt 1,8–9) Vegyük észre a múlt időben íródott igéket itt és a heti igében is! Mindezek Ézsaiás számára még csak Istennek a szolgája eljöveteléről szóló ígéretei, ezért „énekeljetek az Úrnak új éneket”, és „dicsőítsétek az Urat…” (Ézs 42,10.12) Isten ismét szolgájának tekinti Jóbot, mert helyesen beszélt róla: „…jóra fordította Jób sorsát, miután Jób imádkozott barátaiért…”, és még „jobban megáldotta Jóbot azután, mint azelőtt” (Jób 42,10.12). Gondoljunk az Úr szenvedő szolgájára (lásd Ézs 53)! Márk evangélista – akinek április 25-én van az emléknapja – részletes bevezetéssel ellátott szenvedéstörténetében is az Úr tökéletes szolgájának tetteit állítja a legelső írott evangélium középpontjába: „Mily szép, ha feltűnik a hegyeken az örömhírrel érkező követ! Békességet hirdet, és szabadulást, örömhírt hoz.” (Ézs 52,7; LK) Péter a kölcsönös testvérszeretetet hirdeti nekünk, akik újjászülettünk „Isten élő és maradandó igéje által” (1Pt 1,23). Jézus is újjászületett tanítványaiért könyörög főpapi imádságában, hogy megszentelődjenek az igazsággal: „Szent Atyám, tartsd meg őket a te neved által…” és „őrizd meg őket a gonosztól” (Jn 17,11.15). Két héttel nagypéntek ünnepe után egy derék, igaz és bátor férfiú kerül elénk: arimátiai József, aki „titkos” tanítvány volt, de nyíltan „Jézus-párti” lett! Elkérte Pilátustól a testet, azután „levette, gyolcsba göngyölte, és elhelyezte egy sziklába vágott sírboltba” (Lk 23,53). Isten szolgái között végül sorra kerülünk mi is; Jézus hozzánk szól: aki hisz bennem, lát engem, hallja az én beszédeimet, az az Atyát hallja, látja, őbenne hisz – s „az ő parancsolata örök élet” (Jn 12,50)! Mivel jól csak a szívével lát az ember, kövessük Tamást! „Én Uram, és én Istenem!” (Jn 20,28) Az ő „arcát nem látja, csak a hit. / Letérdelünk a Szent előtt, / Mert hisszük és imádjuk őt.” (EÉ 330,4)

Garai András

Keringő
Tanyai emlék
Alapkőletétel Kőszegen
Krisztusért járva követségben
Passiójáték Kelenföldön
„Jézus él, és előttünk jár”
Missziói nap Kemenesalján
Nagyheti konferencia Németországban
Útmutató 2009
Az egyházak után politikusok is jogorvoslatot kérnek az Alkotmánybíróságtól
Pészah ünnepe
Keresztény-Zsidó Teológiai Évkönyv 2005
Idén is keresztre feszíttette magát néhány ember a Fülöp-szigeteken
Koncentráció vagy megszegényítés?
A svéd evangélikus énekköltészet megújítója
A Föld napja
Egy választás – két arc
Tamás különös konfirmációja – tanulságul tíz tételben
Virágok, pálmaágak, nagypénteki sötétség, üres sír – kit válasszak?
Békés nemzedékváltás
Tisztelt Szerkesztőség!
Kedves Murányi László Testvérem!
Textilbe szőtt Isten-dicséret
Déli harangszó Paksról
Amerika történelmi arca
Dísztárgy vagy fegyver?