Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 17 - Tanyai emlék

Tanyai emlék

Nagyon megharagudtam a nyáron arra a vadalmafára, amelyik a zsellértanyánk ablaka alatt ágaskodott. Nagy bolond ágával mind elfogta előlem a reggeli napot, a délit meg mind beeresztgette. Nem csuda, hogy a hatósági fagyűlölet erőt vett rajtam.

– No, öreg vadalmafa – ütöttem rá bosszúsan a derekára –, még egy nap az életed. Nekem útba vagy, haszna senkinek sincs belőled: holnap reggel fejszét fogok a tövedre.

Az öreg fa megrázkódott, a levelei lassú reszketéssel zúgtak-zörögtek a fülembe.

– Nono, én is ott leszek akkor – csikorogta öreges nyugalommal. – Majd beszélünk még efelül egymással. Elküldöm hozzád a pártfogóimat.

Ne tessék rajta megütődni, hogy ilyen konverzációba ereszkedtünk egymással. Odakint a fűszálban is több a lélek, mint idebent az emberben. S hogy én jól megértettem a fát, abból látom, hogy egy óra múlva már előbújt a tövéből az első pártfogó.

Biz az csak egy istenadta béka volt, a békáknak is a szegényebbjéből való. Folt hátán folt a szürke gúnyája, ijedt a szeme pislogása.

– Nini, hát te itt zsellérkedel? – léptem közelebb a szegény papucsoshoz. De annyi pirinyó békácska rezzent arra föl a fűből, hogy magam is megrezzentem bele. Hanyatt-homlok ugráltak be a fagyökerek közt a lyukakba.

Megesett a szívem a papucsos-famílián, s föltettem magamban, hogy csak a derekán vágom el a fát. A tövének megkegyelmezek. Hadd nevelje az öreg béka a kis békáit békességben.

Az ám, csakhogy délután a másik pártfogó is bemutatkozott. Egyszer csak látom, hogy az íróasztalomon a tollszár fölemelkedik, s úgy mozog, mintha csak valami láthatatlan kéz integetne vele.

– Gyere csak, gyere csak!

Odaszaladok: hát egy finom ezüst fonál van ráhurkolva a tollszár végére. Mindjárt ráismertem, hogy ezt a pókocska remekelte. No, most már gyerünk utána, hová visz.

A nyitott ablakon át a vadalmafához vezetett ki. Ott volt a takácsműhely, ahol a fa dereka három ágba hajlott. Csakhogy nem legyecskék voltak a hálóban; egy zacskócska fityegett benne, tele aranykölessel. A zacskócska borsószemnyi volt, a kölesszemek aprók, mint a mákszem.

– Nini – mondom –, nyilván rossz idő jár a takácsiparra. A mester mezei munkára adta magát. Persze, nem kapott szubvenciót. Nézzük no, milyen volt a termés.

Ahogy megérintem a zacskócskát, odaugrik ám haragosan a pókocska, s nagy motollálva eltakarja a testével a zacskót. Megeszlek, ha hozzányúlsz! – bizonyosan ezt akarta mondani a kaszáló lábaival.

Én meg egyszerre rájöttem, hogy nem köles van abban a zacskóban, hanem póktojás. Itt akarja őket kikölteni a pókocska. Jó hely ez arra nagyon. A fa oldalán a sűrű mohában csak úgy rezseg a milliom apró bogárka. Valóságos vadonerdő ez, lehet benne vadászgatni.

– No – mondom –, megkegyelmezek a fa derekának is. Nem teszem földönfutóvá a takácsékat. Én úgyis csak a koronára haragszom.

A fa megrázta a koronáját, s a levelek olyan vidáman verődtek össze, mintha csak kacagnának. Napáldozatkor azt is megtudtam, mit kacagnak. A fa sűrű hegyében rigófészek volt. Akkor szálltak haza a gazdáék. Aranyos dolmányuk átcsillogott a zöld lombokon, ahogy a fahegyben ugráltak. A kicsinyeiket tanították fuvolázni.

Hogy tegyem én már most szerencsétlenné ezt a boldog muzsikuscsaládot? Megfenyegettem a botommal a fát:

– Megmenekültél, öreg fa. Nem bántom már a koronádat sem. Hanem azt az egy ágadat levágom, amelyik az ablakban előget.

Reggel aztán még egyszer szemügyre vettem a fát, és odakiáltottam Pankának:

– Hozd ki, lelkecském, a kis fűrészt!

– Hát nem a fejszét, apu? – szaladt Panka a fűrésszel.

– Nem, szívecském, csak ezt az egy ágat vágom le.

Már rá is fogtam a fűrészt, amikor Panka föltette a kérdést:

– Ugye, apu, ha kivágnád a fát, nem maradna helyette a másik, mert a fának nincs se kisfia, se kislánya?

– Nincs, kicsim, csak termése. Ha azt elültetik, abból lesz a kis fa.**

A halálra szánt ágat megrázta a szél a fejem fölött. A sárguló almácskák halkan ütődtek össze a panaszosan csikorgó ágon.

– Nézd, nézd – tekintettem körül a fán –, ezen az egyetlen ágon van termés, a többin egy szem se.

Azzal elhajítottam a fűrészt, és az ölembe kaptam Pankát. Csak hadd nevelje meg a termését az a szegény öreg fa!

Móra Ferenc: Szilánkok (Magvető Könyvkiadó, Budapest, 1961)

Keringő
Tanyai emlék
Alapkőletétel Kőszegen
Krisztusért járva követségben
Passiójáték Kelenföldön
„Jézus él, és előttünk jár”
Missziói nap Kemenesalján
Nagyheti konferencia Németországban
Útmutató 2009
Az egyházak után politikusok is jogorvoslatot kérnek az Alkotmánybíróságtól
Pészah ünnepe
Keresztény-Zsidó Teológiai Évkönyv 2005
Idén is keresztre feszíttette magát néhány ember a Fülöp-szigeteken
Koncentráció vagy megszegényítés?
A svéd evangélikus énekköltészet megújítója
A Föld napja
Egy választás – két arc
Tamás különös konfirmációja – tanulságul tíz tételben
Virágok, pálmaágak, nagypénteki sötétség, üres sír – kit válasszak?
Békés nemzedékváltás
Tisztelt Szerkesztőség!
Kedves Murányi László Testvérem!
Textilbe szőtt Isten-dicséret
Déli harangszó Paksról
Amerika történelmi arca
Dísztárgy vagy fegyver?