Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 17 - A Föld napja

A Föld napja

Érdemes minden településen előre tudakozódni az április 22-i, illetve ahhoz közeli napok programjairól. Április 22. ugyanis a Föld napja, amikor számos civil szervezet, önkormányzat, múzeum és iskola megemlékezik különböző rendezvényekkel bolygónkról.

A Föld napja mozgalom 1970. április 22-én indult útjára az Egyesült Államokból. Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére huszonötmillió amerikai emelte fel a szavát a természetért: a talajt, a vizeket szennyező hulladéklerakók, a levegőt egyre súlyosabban terhelő közúti közlekedés, a fogyasztói társadalom, a fajok kiirtása, a természetes élőhelyek eltűnése ellen.

Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban és határain túl is fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre.

Ám újabb veszélyforrások sorakoztak fel, így húsz évvel később Denis Hayes és barátai – látva az ökológiai válság jeleit, a bioszféra pusztulását, az ipari szennyezést, az őserdők irtását, a sivatagok terjeszkedését, az üvegházhatást, az ózonlyukakat, a veszélyes hulladékokat, a túlnépesedést, a savas esőt, az óceánok szennyezettségét – kezdeményezték, hogy az 1990-es évek a környezet évtizedeként a közös felelősségre hívják fel a figyelmet.

Ennek érdekében 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy a városi tömegfelvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját. Számos ország környezetért aggódó polgárai, civil szervezetei válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját szervezésű programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.

A felhívásra Magyarországon a környezetvédők 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. Felhívásukra kis falvakban és nagyvárosokban egyaránt sokan jelentkeztek.

„Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” – így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata. 1990 óta Magyarországon évről évre egyre többen érzik úgy, hogy legalábbis megpróbálják, és e napon tesznek is valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek. Ez pedig a Föld napja mozgalom legnagyobb sikere: helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek a programok – és ma már nem csak a Föld napján.

Harminchat éve egy országban huszonötmillió ember, ma már közel száznyolcvan országban több százmillió ember mozdul meg ezen a napon. Április 22. ma már nem a problémák, hanem a lehetséges alternatívák és a cselekvés napja – egyre több ember és család számára.

Forrás: www.fna.hu

Keringő
Tanyai emlék
Alapkőletétel Kőszegen
Krisztusért járva követségben
Passiójáték Kelenföldön
„Jézus él, és előttünk jár”
Missziói nap Kemenesalján
Nagyheti konferencia Németországban
Útmutató 2009
Az egyházak után politikusok is jogorvoslatot kérnek az Alkotmánybíróságtól
Pészah ünnepe
Keresztény-Zsidó Teológiai Évkönyv 2005
Idén is keresztre feszíttette magát néhány ember a Fülöp-szigeteken
Koncentráció vagy megszegényítés?
A svéd evangélikus énekköltészet megújítója
A Föld napja
Egy választás – két arc
Tamás különös konfirmációja – tanulságul tíz tételben
Virágok, pálmaágak, nagypénteki sötétség, üres sír – kit válasszak?
Békés nemzedékváltás
Tisztelt Szerkesztőség!
Kedves Murányi László Testvérem!
Textilbe szőtt Isten-dicséret
Déli harangszó Paksról
Amerika történelmi arca
Dísztárgy vagy fegyver?