Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 49 - Mária néni megelőzött!

Mária néni megelőzött!

Lekörözzük magunkat? Minek versenyzünk? – e két kérdést jártuk körül a Württembergi Magyar Protestáns Gyülekezet novemberi körzeti konferenciáján Ludwigsburgban. A mottó aktualitása ebben a rohanó és zaklatott tempójú korban nem kétséges. Hogy a versenykényszer hatása elől a keresztény ember sem menekülhet, az is nyilvánvaló. De hogy a hitéletben és a gyülekezetben is helye van, az talán sokak számára meglepő.

Pedig a Szentírásban tényleg szó van a „versenyzésről” – döbbentem rá, mikor az igehirdetésekre készülve a biblikus választ kutattam. Igyekeznünk kell, hogy Krisztus-követésünkkel ne bizonyuljunk alkalmatlan tanítványoknak; hogy úgy fussunk, „mint aki előtt nem bizonytalan a cél” (1Kor 9,26). A szoros kapu és a keskeny út megtalálása is nagy erőfeszítést igényel (Lk 13,24). Emberi kapcsolatainkban, a gyülekezeti közösségben pedig a tekintetben „versengünk”, hogy önmagunk és a saját érdekeink helyett a másikat helyezzük előtérbe, sőt egyenesen különbnek tartsuk őt magunknál (Fil 2,3) – legalábbis ha komolyan vesszük az igei útmutatást.

„Legyetek egymást megelőzők a tiszteletadásban!” – hangzott el abban a Róm 12,10 alapján tartott áhítatban, melynek kezdete előtt néhány perccel egészen különleges dolgot tudtam meg a konferencia egyik résztvevőjétől. Mária néni történetesen éppen az enyémmel szomszédos szobában kapott helyet, és együtt osztoztunk a fürdőszobán. De csak elméletileg, mert ő inkább elballagott a folyosó végén lévő közös vizesblokkhoz, mintsem hogy zavarja a szolgálattevőt a készülésben… Szíven ütött a figyelmessége, s bár biztosítottam arról, hogy egy kis vízcsobogás vagy ajtócsukódás engem egyáltalán nem zavar, mégsem tudtam eltéríteni szándékától. Ez a nálam jó néhány évtizeddel idősebb asszony bizony megelőzött engem a tiszteletadásban, s szavak nélkül mutatta be azt, amiről én prédikálni szándékoztam.

Tanulságos lecke volt ez a számomra – csakúgy, mint e németországi hétvége sok más emlékezetes élménye. Köszönet érte!

Hulej Enikő

Csak légy kissé áldott csendben
Adventi ügyfélkapu
Szüntelen várakozásban
Letette esküjét a kilencedik zsinat
Normatívák és isteni normák
A zsinat által megválasztott országos és zsinati tisztségviselők
Bauhofer-évforduló
Kezdeményező déliek
Gályarab prédikátorra emlékeztek
Pro Urbe Erzsébetváros
Egyházmegyei csendesnap az Európai Unióról
Testvérek a Mikulás földjén
Kit hívjunk meg vacsorára?
A norvég evangélikus egyház szinódusa jóváhagyta állam és egyház szétválasztását
Lemondott Igor Misina szlovák püspök
Angyalfa-hálózat
Adventi gyertyagyújtás Szabadkán harmadízben
Kisböjt Gundel-életrecepttel
Hálaadás hallatszik onnan és örömnek szava
Adventi látogatás
Az első lépés
Az amerikai vallástudomány Mekkájában
Gyülekezetépítés új módszerekkel
Mária néni megelőzött!
„Nem féltem a lányomat!”
Ötről a hatra
Kedves Gyerekek!
„Ellenőrzött tartalom, garantált mosoly”
Aki nem lett „a szürkék hegedőse”
Karácsonyi kiállítás a Hegyvidék Galériában
Másoknak magam megmutatni
Jótékonysági hangverseny
Töltött csiga
Fel kell ébrednetek!
Cantate
Veni redemptor gentium – adventi énekeink

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 49 Mária néni megelőzött!