Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 49 - Tabutémák nélkül

Tabutémák nélkül

Felügyelők országos találkozója Révfülöpön

„Az ideális állapot szerint a felügyelő fiatal és agilis, és annyi ideje van, mint egy nyugdíjasnak” – jellemezte humorosan a lelkész és laikus segítője közötti „kívánatos” viszonyt egy résztvevő a felügyelők országos találkozóján. Az összejövetelt november 30. és december 2. között Révfülöpön, az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban rendezték meg. Az Egyház a modern világban? címmel tartott, mintegy hetvenöt főt vonzó konferencia résztvevői ugyan jól tudják, hogy az említett kívánalomnak lehetetlenség megfelelni, ennek ellenére örömmel végezték és végzik szolgálatukat.

Egyházunk országos felügyelője, Prőhle Gergely köszöntőjében minden jelenlévőt bátorított arra, hogy ne legyenek tabutémák: szóljanak problémáikról, amelyek a szószékről nem vagy csupán kevésbé, a templompadokból azonban világosabban látszanak.

E kérésnek a felügyelők az egyházmegyék bemutatkozását célzó programban, illetve az elhangzott előadások utáni hozzászólások keretében tudtak a leginkább eleget tenni. Így egyebek mellett szó esett például arról, hogy az egyházmegyék önálló jogi személyekké váltak, hogy sok a rossz állapotban lévő templom, illetve hogy kevesen fizetnek egyházfenntartói járulékot, elöregednek a gyülekezetek.

Hogy a változás, változtatás érdekében milyen lépéseket kellene tenni, ahhoz a különféle előadások ötleteket, az egyházunk püspökei által tartott esti áhítatok, valamint a Mészáros Tamás, a Fejér-Komáromi Egyházmegye felügyelője vezette szombat reggeli imádság pedig igei útmutatást adtak.

A referálók sorában Mesterházy Balázs, a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Kollégium és Szakképző Iskola iskolalelkésze elsőként arról beszélt, milyen volt az ő és felesége élete magyar evangélikusként Indiában, Kodaikanalban egy nemzetközi iskolában. Mint elhangzott, itt szerzett tapasztalatait jelenlegi szolgálati helyén is jól tudja hasznosítani, és a felügyelőket is bátorította az eltérő kultúrák és az új lehetőségek iránti nyitottságra.

Ugyancsak nagy érdeklődés övezte az egyházunk 2017-ig tartó stratégiájának elkészítésével megbízott munkacsoport két tagjának előadását. Bogdányi Gábor azokat a módszertani alapokat foglalta össze, amelyekre egy evangélikus egyházközségnek szüksége van fejlesztései előkészítéséhez. (Referátuma az interneten, a http://strategia.lutheran.hu/vitainditok/gyulekezeti-fejlesztesek-strategiai-alapokon címen olvasható.) Felhívta a figyelmet arra is, hogy a stratégiakészítő munkába a világhálón keresztül, a http://strategia.lutheran.hu/ honlapon bárki bekapcsolódhat: javaslatot tehet, elmondhatja a véleményét, vitatkozhat az elképzelésekkel. „Nehéz témáról” szólt Egyház és üzlet címmel, inkább elméleti megközelítésben ifj. Zászkaliczky Pál: azt taglalta, miként juthatnak a gyülekezetek és az egyház anyagi forrásokhoz. Gyakorlati oldalról, munkája szépségeit és nehézségeit ismertetve szintén erről beszélt Németh István rábcakapi biogazda.

A felügyelők országos találkozója advent első vasárnapjának délelőttjén úrvacsorás istentisztelettel zárult Gáncs Péternek, a Déli Egyházkerület püspökének szolgálatával. Róm 9,16 alapján elhangzott prédikációjában az igehirdető arra bátorította a gyülekezet tagjait, hogy az új egyházi esztendőben is legyenek szabadok annak az Istennek a szolgálatára, aki Krisztusban tett bizonyságot szeretetéről.

Gazdag Zsuzsanna

Vakáció!
Tabutémák nélkül
Gyülekezeti házat avattak Cegléden
A sarokkőre alapozott építőkövek
Református templomban avattak evangélikus lelkészt
A kifejeződött bizalom ünnepe
A reménység temploma
Évtizedek az alaptól a tetőig
Magyar egyházi vezetőkkel találkozott a köztársasági elnök
Jövőkép a diakóniában
Kivételes élmény a bajor zsinaton
Ellenőrzött média
Tárgyalás az Országgyűlés elnökénél
Torokszorító csillagóra
Adventi templomjubileum Bukarestben
Kerpely Antal kohómérnök emlékezete
Krisztushoz tartozni: öröm
A lovas
Nem csak tüneti kezelés
Őt próbáltam követni!
Nők az egyetemeken
A megfelelő helyen és időben mondott szó ereje
November 20.: a gyermeki jogok világnapja
Félelem
Tanulás helyett
A norvég protestáns egyház megnyitja kapuit a meleg lelkészek előtt
Rémálom
Díjazottak közelről
Egyetemi katedráról középiskolába
A számok varázslatos világa
Közösségépítés és szemléletformálás
Karácsonyi ajándék adventben
Atlantiszi énekek
„Emlékezzél meg az útról, amelyen hordozott téged az Úr”
Szeretetsüti-parti
Adventi est Győrött
„…lakhatik-e Isten a földön?”
Vár rád az önkéntes diakóniai év!
Ige+hirdető
Írott igehirdetés

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 49 Tabutémák nélkül