Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 49 - Egyetemi katedráról középiskolába

Egyetemi katedráról középiskolába

– Fiatalkoromban egyet nagyon határozottan tudtam, nevezetesen azt, hogy tanár nem akarok lenni. Mert bár nagyon jó tanuló voltam, nehezen viseltem, ha az órán nem foglalkoztattak, és nem kaptam megoldandó feladatokat. Sokáig matematikusnak készültem, aztán mégis a budapesti Than Károly Vegyipari Szakközépiskolába iratkoztam be, s ez megpecsételte a sorsomat. Innen egyenes út vezetett az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vegyész szakára, ahol kutatóként 1987-ben végeztem. A doktorátust 1992-ben szereztem meg.

Már az egyetemi évek alatt elkezdtem tanítani az ELTE-n. Ebben az időben jöttem rá arra, hogy az emberek sorsa nagyjából középiskolás korukban dől el, akkor érik őket olyan benyomások, amelyek nagy hatást gyakorolhatnak az életükre. Ekkoriban részt vettem az úgynevezett „nulladéves” képzés tematikájának kidolgozásában, ezért abszolút tudatosan fordultam e korosztály felé; megszereztem a tanári diplomát, és „adtam fel” az egyetemi katedrát a középiskola kedvéért.

Azóta sem bántam meg, nagyon szeretem ezt a hivatást, boldog vagyok, hogy szeretetteljes szigorral adhatom át ismereteimet, hogy naponta „bizonyíthatom” a diákjaimnak, milyen szép a kémia, a körülöttünk lévő, különféle anyagokból álló világ, melyet együtt fedezhetünk fel.

Soha nem adtam fel a tanítást – így nagy öröm volt számomra, hogy diákjaim szavazatai alapján 1999-ben elnyerhettem Az év oktatója díjat –, de mellette mindig tettem kisebb-nagyobb kitérőket, így például dolgoztam a Kiss Árpád Országos Közoktatási Szolgáltató Intézmény főigazgatójaként.

A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumba Dobos Krisztina hívott azzal, hogy szeretne magas színvonalú természettudományos képzést indítani; erre a kérésre nem tudtam nemet mondani… 2003–2007 között tanítottam ott. Az iskolában végzett munkámért 2006-ban vehettem át a Vermes Miklós Alapítvány díját.

Általában szeretek egyszerre több mindennel foglalkozni, így amellett, hogy a katedrán álltam, 1994 óta részt veszek a magyar kémiai diákolimpiai csapat felkészítésében. Tagja vagyok az országos középiskolai tanulmányi verseny (OKTV) bizottságának, betölthetem az elnöki tisztet az Irinyi János középiskolai kémiaverseny bizottságában, és főszerkesztőként működöm a Középiskolai Kémiai Lapoknál. Évek óta dolgozom közoktatási szakértőként, rendszeresen vállalok érettségi elnöki és emelt szintű vizsgáztatói feladatokat. Elnökségi tagja vagyok a Magyar Kémikusok Egyesülete Kémiatanári Szakosztályának, rendszeresen publikálok magyar és idegen nyelven. De igazán büszke akkor vagyok, ha a tanítványaim érnek el eredményeket, sikereket.

Vakáció!
Tabutémák nélkül
Gyülekezeti házat avattak Cegléden
A sarokkőre alapozott építőkövek
Református templomban avattak evangélikus lelkészt
A kifejeződött bizalom ünnepe
A reménység temploma
Évtizedek az alaptól a tetőig
Magyar egyházi vezetőkkel találkozott a köztársasági elnök
Jövőkép a diakóniában
Kivételes élmény a bajor zsinaton
Ellenőrzött média
Tárgyalás az Országgyűlés elnökénél
Torokszorító csillagóra
Adventi templomjubileum Bukarestben
Kerpely Antal kohómérnök emlékezete
Krisztushoz tartozni: öröm
A lovas
Nem csak tüneti kezelés
Őt próbáltam követni!
Nők az egyetemeken
A megfelelő helyen és időben mondott szó ereje
November 20.: a gyermeki jogok világnapja
Félelem
Tanulás helyett
A norvég protestáns egyház megnyitja kapuit a meleg lelkészek előtt
Rémálom
Díjazottak közelről
Egyetemi katedráról középiskolába
A számok varázslatos világa
Közösségépítés és szemléletformálás
Karácsonyi ajándék adventben
Atlantiszi énekek
„Emlékezzél meg az útról, amelyen hordozott téged az Úr”
Szeretetsüti-parti
Adventi est Győrött
„…lakhatik-e Isten a földön?”
Vár rád az önkéntes diakóniai év!
Ige+hirdető
Írott igehirdetés

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 49 Egyetemi katedráról középiskolába