Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Útitárs - 2008 - 1 - Ame­ri­kai Egye­sült Ál­la­mok – Cleve­land

Ame­ri­kai Egye­sült Ál­la­mok – Cleve­land

Az Ame­ri­kai Ma­gyar Evan­gé­li­kus Kon­fe­ren­cia (AMEK) 2007. no­vem­ber 23-án Cleve­land­ben tar­tot­ta 32. bi­en­ná­lis köz­gyű­lé­sét, me­lyen a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház és a Ma­gyar Evan­gé­li­kus Kon­fe­ren­cia (Maek) hi­va­ta­los kép­vi­se­lő­je­ként részt vett Gáncs Pé­ter püs­pök is. (A püs­pök a múlt év de­cem­be­ré­ben rész­le­te­sen be­szá­molt ame­ri­kai út­já­ról az Evan­gé­li­kus Élet ha­sáb­ja­in.)

Idő­köz­ben meg­ér­ke­zett az AMEK köz­gyű­lé­sé­nek jegy­ző­köny­ve. Bern­hardt Bé­la fő­es­pe­re­si je­len­té­se szo­mo­rú­an ál­la­pít­ja meg, hogy „az év­szá­zad­nyi tör­té­ne­tű észak-ame­ri­kai ma­gyar evan­gé­li­kus­ság” lét­szá­má­ban és a mű­kö­dő gyü­le­ke­ze­tek szá­mát te­kint­ve is évek óta mor­zso­ló­dik, ám a ke­se­rű­ség­nek sok ér­tel­me nincs, az AMEK to­vább­ra is re­mény­ség­gel foly­tat­ja szol­gá­la­tát.

E fon­tos szol­gá­lat­nak egyik ága a saj­tó; két­ha­von­ként meg­je­le­nő Erős Vár cí­mű új­sá­guk a 77. év­fo­lya­má­ba lé­pett, rend­sze­re­sen kö­zöl hí­re­ket ha­zai gyü­le­ke­ze­tek éle­té­ből, de szí­ve­sen fo­gad­ja kül­föl­di cikk­írók köz­re­mű­kö­dé­sét is. 1989 ja­nu­ár­ja óta a cleve­landi Bocs­kai Rá­di­ón a hó­nap min­den ne­gye­dik va­sár­nap­ján evan­gé­li­kus áhí­tat hang­zik el Bern­hardt Bé­la és Ta­másy Éva lel­ké­szek vál­ta­ko­zó szol­gá­la­tá­val. Az Erős Vár ado­má­nyo­kat is el­fo­gad és köz­ve­tít er­dé­lyi gyü­le­ke­ze­tek, il­let­ve a Bu­da­pest-Fa­so­ri Evan­gé­li­kus Gim­ná­zi­um ja­vá­ra.

„Akár­hogy is ala­kul a jö­vő – ol­vas­suk a je­len­tés utol­só be­kez­dé­sé­ben –, azt az Is­ten­re bíz­zuk (Zsolt 37,5), Ő ve­zet az úton… Tő­le jön az erő is…” Ezt az erőt az AMEK már nem mint a leg­ré­gibb és leg­na­gyobb ön­ál­ló szór­vány­gyü­le­ke­zet, ha­nem a Maeken ke­resz­tül ki­ala­ku­ló ma­gyar evan­gé­li­kus vi­lág­kö­zös­ség ré­sze­ként él­vez­he­ti.

Be­kül­dő: Zász­ka­licz­ky Pál, a Maek tit­ká­ra – Bu­da­pest

Az Úti­társ
Ame­ri­kai Egye­sült Ál­la­mok – Port­land
Ame­ri­kai Egye­sült Ál­la­mok – Cleve­land