Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 1
- A társas utazás
Hozzászólás a cikkhez
A társas utazás
Ötvenegy év telt el Vajta Vilmos cikkének megjelenése óta. A nyomtatott Útitárs a legnehezebb időkben is hűen kísérte mindazokat, akik így akartak közelebb kerülni a lelki útitárshoz, anyanyelvükön akarták olvasni az igemagyarázatokat, tanulmányokat, a keresztyén közösség híreit. Egy lényegesen fiatalabb nemzedék tagjaként nem tudok eléggé köszönetet mondani a szerzőknek, szerkesztőknek, különösen is Gémes István lelkész úrnak, továbbá mindazoknak, akik fáradságot nem kímélve munkálkodtak a lap rendszeres megjelenésén kettős – nyelvi és vallási – diaszpórában, szerte a világban.
Ennyi év után az Útitárs hazatért. Stuttgart helyett immáron Budapesten igyekszünk összegyűjteni a híreket, gondozni az írásokat. Közhely, hogy a világ egyre inkább összezsugorodik, az információk félelmetes sebességgel jutnak el több ezer kilométer távolságra. Sokan már azt is állítják, hogy a nagy elektronikus „világfaluban” szinte mindegy, hogy fizikailag hol is tartózkodik az ember, az összeköttetés, az információk továbbításának minősége legyőzi a távolságot. Bevallom, erős kétségeim vannak ezzel kapcsolatban.
A rendszerváltozást követően jelentősen felélénkült a hazai és a távolba szakadt magyarság viszonya. A felélénkülést azonban gyakran némi kiábrándultság vagy szerepzavar követte. Mint oly sok vonatkozásban, a változással egy időben itt is felbomlott a gyűlölt, de világos régi „rend”: mi itt, ti ott. Sok olyan magyar emigránst ismerek, aki arra számított, hogy majd a szabad Magyarországon nagy szükség lesz a megszerzett tapasztalatokra és tanácsokra, de az ilyen embereknek legtöbbször csalódniuk kellett. Olyanokat is ismerek szép számmal, akik – bár jól éltek választott új hazájukban – nem tudták tovább az okát adni saját maguk számára annak, hogy miért is élnek idegen nyelvi környezetben, majd némi vívódás után hazatelepültek.
Diplomáciai szolgálatom során ugyanakkor megismertem olyan közösségeket, amelyekben rengeteg fiatal, jól képzett erdélyi, kárpátaljai magyar fiatal nyüzsgött. Átléptek az „anyaországon”, a jobb életminőség reményében Nyugat-Európában találtak maguknak új hazát, míg a magyarországi politikai szólamok a szülőföldön maradás szükségességét hirdették. Mostanság pedig már oda jutottunk, hogy magyarországi orvosok, nővérek, mesteremberek indulnak nagy számban szerencsét próbálni Észak- és Nyugat-Európa országaiba. Igen kuszává vált tehát a helyzet a magyar közösségeket illetően.
A ’60-as, ’70-es évek Magyarországán közhelyszámba ment az a kijelentés, hogy bár sokan elhagyták az országot, az igazi kalandok azokra vártak, akik itthon maradtak. Szüleim generációjának, a mai hatvan-, hetvenéveseknek a sorsát tekintve megértem a fáradt humort. Itthon élni – s ezt nem gondoltuk volna a ’90-es évek elején – még tizennyolc évvel a rendszerváltozás után is kalandos. A konszolidálatlanság, az emberi viszonyok zűrzavara, az empirikusan is kimutatható bizalomhiány egy célját vesztett közösség képét mutatja. Mintha Vajta Vilmos utazói élményei elevenednének föl: bizonytalanul keressük a közös pontokat, érdekeket és értékeket, melyek összekötnek. Bennünk hazai földön jövevényként élve támad fel a kérdés, hogy egyedül vagyunk-e.
Keresztyén közösségeinket itthon is próbára tette az elmúlt ötven év. Könnyű lenne a rendszert szidni, de ha ezt tennénk, kicsit el is menekülnénk a felelősség elől. A rendszerváltozás óta megnyílt lehetőségek az egyházak számára is csak félsikert hoztak. A nagyobb, politikai elnyomás által nem sújtott intézményrendszert nem mindig sikerült megtölteni friss, hívő lelkülettel, a belviszály sok esetben pusztító hatású volt, s gyakran ma is az. Nem mondhatjuk tehát, hogy mi, akik itthon éltünk-élünk, jobban tudnánk bármit is, értékesebb tapasztalatokkal rendelkeznénk, mint mindazok, akik távoli kis közösségekben vagy csak az Útitárs segítségével tapasztalhatták meg az Útitárs jelenlétét.
Fontos tehát megtennünk mindent azért, hogy az Útitárs, Jézus Krisztus jelenlétének közös megtapasztalása által megerősödjön protestáns közösségünk, akár határokat, óceánokat is átívelve. Ha többet tudunk egymásról, osztozunk egymás örömében, bánatában, akkor talán mi, Magyarországon élő magyarok is más megvilágításban látjuk a saját, általában mindennél nagyobbnak és lényegesebbnek gondolt problémáinkat. Talán tanulhatunk valamit a külföldi magyar közösségek ragaszkodásából, gyakorlatiasságából, segítőkészségéből. Akik pedig hazájuktól távol olvasnak minket, azokhoz el tudjuk juttatni a magyar nyelvi közeg mikrokozmoszát, segíthetünk abban, hogy a hazai, határon túli magyar hírek eljussanak hozzájuk.
A személyes testvéri közösséget persze nem pótolja semmi, sem nyomtatott papír, sem internetes oldal. Legyen tehát az Útitárs állandó meghívó is egymás közösségeibe itthon és külföldön, hogy sehol se kelljen hazátlannak éreznünk magunkat! Minket, hazai vagy távoli földön vándorló embereket vezessen egymáshoz, tanítson odafigyelni, elfogadni, megérteni a csak nagy kezdőbetűvel írható állandó és hű Útitárs; legyen a mi közös, Kárpát-medencei és azon túli életünk egy határozott útvonalon haladó társas utazás.
Prőhle Gergely
::Nyomtatható változat::
|