Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 3
- Minden hiábavaló?
Útitársunk, a Biblia
Hozzászólás a cikkhez
Minden hiábavaló?
A Prédikátor könyve
Nem mindenki szereti olvasni az Ótestámentum legfurcsább és legnehezebb iratát, a Prédikátor könyvét. Sokan és sokszor kérdezték is már, hogy egyáltalán való-e a Szentírásba.
A kérdést nem szabad félvállról vennünk, hiszen ennek a tizenkét fejezetes könyvnek a legfontosabb szava a harmincötször előforduló hiábavalóság, fáradozás, szélkergetés. (Gondolhatunk itt a mi borongós Kölcsey Ferencünk szatirikus versére, amelynek Vanitatum vanitas, azaz hiábavalóságok hiábavalósága a címe.) És vajon nyerhet-e az olvasó valamit is az ilyen, mindent hiábavalóságnak tartó szerző könyvéből? A kérdésre adandó feleletünket jól meg kell gondolnunk. Mégpedig három okból.
Az első: ebben a könyvben legalább kéttucatnyi helyen Isten áll a középpontban. Ő adja a jó életet, a kutatás és az alkotás vágyát, mindent, amit birtokol az ember, a halál gondolatától elterelő örömöt s a minden hatalomnál többet érő bölcsességet. Az embert ő teremtette bölcsnek, a munkát is ő adta. Nehéz lenne most már úgy beállítani a szerzőt, mintha nem lenne istenhívő! És hogy valós képet adjon az emberről is, bevallja, hogy az ember nem foghatja föl Isten tetteit, sőt úgy tesz, mintha nem Isten ruházta volna fel őt ajándékaival.
A második: Isten egyenesnek, becsületesnek teremtette ugyan az embereket, de ők újra meg újra esztelen és végtelen bonyodalmakba keverednek. Nem is lehet tőlük csupán jót várni, mert mind vétkeznek is. A Prédikátor könyve olyan időből való, amikor a zsidóság még nem sokat gondolkozott az örök életről. Istennel most kell számolni, és most kell rá hallgatni, ez volt az általános vélemény és tanítás. Mit hoz a jövő? – az mind bizonytalan. Ezzel szemben szerzőnk szilárdan hisz abban az Istenben, akihez végül még az élet lehelete is visszatér. És hogy amit Isten tesz, az örökre megmarad, ahhoz nem kell semmit hozzátenni, de elvenni sem belőle. Ugyanakkor fáradhatatlanul biztat is: az istenfélőknek jó dolguk lesz, s ennek felismerése végett is menjenek el „megfontoltan” Isten házába. Ott rájöhetnek, hogy Isten irányít mindent, s nem az ember.
A harmadik: akárcsak Jób vagy a Példabeszédek könyve, a Prédikátor is tele van mély értelmű, „bölcs” mondásokkal, amelyek mai életünkben is érvénnyel tanácsolhatnak. Ilyenek például: „…nincs jobb, mint ha örül az ember a munkájának…” (3,22); „Élhet valaki kétezer évig is, ha nem tud gyönyörködni a jóban!” (6,6); „Aki vermet ás, beleesik abba…” (10,8) – és a sort folytatni lehetne.
Mindez persze csak nehezen tudja a prédikátor fanyar, sőt megkeseredett életszemléletét ellensúlyozni. Aki harmincöt szándékra, gondolatra, elképzelésre, tervre és tettre harmincötször üti rá a „hiábavalóság” sötét bélyegét, azt bizony igen nehéz nem pesszimistának, sőt inkább talán nihilistának nevezni! Kutatók is úgy ítélik meg, hogy könyvünk az akkoriban igen elterjedt bölcsességirodalom „keserű lábjegyzete”. A széltében elterjedt vallási elbizonytalanodás idejének nem éppen szívderítő emléke.
Mégse tévesszen meg bennünket az, ahogy szerzőnk kíméletlen következetességgel kérdez, és nem elégszik meg felszínes, „beszajkózott vallásos” feleletekkel. Nyugodtan mondhatjuk, hogy szinte a mai, hasonló helyzetünkből kérdez. Kutat, és nyílt, igaz feleletekre vár. Igaz, neki sincs receptje a kérdések által felvetett gondokra, de tagadhatatlan, hogy amilyen szenvedélyesen kérdez, ugyanúgy keresi kora szellemi-lelki zűrzavarában Istent – és az emberi lét értelmét. Hisz Isten igaz voltában, ha nem tudja is mindig összeegyeztetni a lépéseit saját véleményével. Hevesen védi Isten feltétlen hatalmát, függetlenségét a döntéseiben, de nem méltatlankodik, nem lázít Isten ellen. Csak utat sem mutat a kérdések tömkelegében!
Nem csodálkozhatunk ezek után, hogy iratunk azok közé az ótestámentumi könyvek közé tartozik, amelyből újtestámentumi könyveink egyetlenegy mondatot nem idéznek! Vannak átfedések, hasonló szavak, a szóhasználatban azonosságok, de ez a legtöbb, amire az Újtestámentum szerzői a Prédikátor könyvét méltatják. Sőt ha komoly összehasonlítást végzünk, Pál apostol legalább kétszer kimondottan kijavítja a prédikátor „bölcsességét”. Érdemes összehasonlítani Préd 1,2-t Róm 8,20-szal vagy 7,20-at Róm 3,10-zel! Ez a Kr. e. 3. századból származó furcsa könyvecske azonban – meglepő módon – mégis mindig igen keresett olvasmány volt. Egy példányát még a kumráni iratok között is megtalálták, tehát a „pusztai szerzeteseknél” is szerepe volt. Keresztény körökben inkább három, költői szárnyalású és mély értelmű részlete miatt örvend ma is nagy népszerűségnek.
Préd 3,1–8 csodálatos vallomás arról, hogy mindennek rendelt ideje van. A könyv mély hitére vall, hogy például az időre nem mondja azt, hogy az is hiábavaló lenne. De aki a születést és a halált, az ültetést és az irtást, a sírást és a nevetést, a gyászt és a táncolást stb. elfogadja az időben, annak hinnie kell abban, aki az idő szuverén Ura is!
Megragadó és elgondolkodtató a társtalanság nyomorának és a kölcsönös támogatás szépségének a megrajzolása Préd 4,7–12-ben. Tudjuk, hogy utolsó mondata – „A hármas fonál nem szakad el egyhamar” – akkori, közismert közmondás volt, és a zsidó magyarázók a tóra, annak magyarázata és az általános erkölcs hármasságára gondoltak itt. Nem kevés keresztény esküvőn hangzott már el azonban, hogy jó, ha a házasulandó két fél nem csupán a kölcsönös hűségre építi föl közös életét, hanem az azt tartósító, megerősítő isteni hűségre is. Téves magyarázat lenne ez?
Végül utolérhetetlen az, ahogy a prédikátor a jövő nemzedékeit emlékezteti az öregkor és az elmúlás „nemszeretem” témájára 12,1–7-ben. Ezekkel a háttérben biztatja őket az élet jókedvű, szívük vágya szerinti élvezésére. De ha csupán ez lenne az egyetlen életcéljuk, bizony igen hamar csalódniuk kellene. Mert minden oda torkollik, ahonnan jött: a porba. Sőt vissza is tér annak kezébe, akitől eredt.
Már csak ezért sem lehet az egész élet hiábavalóság. A prédikátor még nem tudhatta, amit Krisztus követői már bizalommal vallhatnak: „Halál, hol a te fullánkod? (…) De hála az Istennek, aki a diadalt adja nekünk a mi Urunk Jézus Krisztus által.” (1Kor 15,55–57) Ez ad mindennek értelmet az életünkben. S mi ezt Jézus Krisztus Urunk feltámadása óta hihetjük és hisszük is.
Gémes István
::Nyomtatható változat::
|