Székács József élete és irodalmi munkássága
D Dr. Székács József evangélikus bányakerületi szuperintendens, irodalmi, közírói munkássága előtt tiszteleg e könyv. Székács József, az "ország papja" számos címe és kitüntetése ellenére - Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Kisfaludy Társaság tagja, a jenai egyetem tiszteletbeli teológiai doktora, az orosházi kerület országgyűlési képviselője, a királyi tanácsos, a Lipót-rendjel - mint a pesti magyar evangélikus gyülekezet első lelkipásztora - maradt meg emlékezetünkben. Lelkészi szolgálata mellett legalább ennyire lényegi irodalmi és közírói munkássága, melyre a "Székács József élete és irodalmi munkássága" című könyv digitalizált változatával hívjuk fel a figyelmet.
Fejezeteiben a gyermekkor, a soproni diákévek elevenednek meg. Az első irodalmi szárnypróbálgatások, a hírneves író és fordító Kiss János "Magyar Társaságá"-ban eltöltött idő elevenedik meg. Amikor a Nikolics nevű szerb családban nevelősködik, indíttatást érez arra, hogy szerbül és görögül tanuljon. Műfordításait a Kassai Múzeum közölte. Görög antológia fordításai, Plutarchos fordítása, külfödi útjai, 1837-es pesti lelkésszé választása, az 1838-as nagy árvízi beszéde tették híressé a hazában Az 1848-49-es szabadág harc alatti és utáni szónoki művei, világi költészete, a "Protestáns Egyházi és Iskolai Lap" szerkesztéséről olvashatók információk e könyvben.
Köszönetet mondunk Székács József örököseinek, akik e könyvet, más dokumentumokat honlapunk készítéséhez rendelkezésünkre bocsátották.
További oldalaink
I. Székács születése, gyermekkora. Hat év a mező-berényi gymnasiumban. Benka Ádám, Bodroghy Pap Dániel.
II. Sopronban. Ihász, Hetyésy, Kis János. A soproni főiskola. A Magyar Társaság. Első költői kisérletei és fordításai.
III. Nevelő 1829-33. Karlovicon. Megtanúl szerbül, görögül. Pesten. A görög anthologia fordítás kezdete. Első eredeti epigrammái. Eperjesen.
IV. Külföldön. Pesten. Első egyházi beszéde. Szerb népdalok és hősregék. 1836-Plutarchus fordítása.
V. Lelkészszé választatása 1837. Árvízi beszéde 1838. Házassága 1840 február 9.
VI. Világi költészet
VII. A "Protestáns Egyházi és Iskolai Lap" szerkesztése Török Pállal együtt. 1842-1848.
VIII. Satira, didaktika.
IX. A szabadságharc alatt és után. Szónoki művei.
X. Vallásos költészete és vallásos folyóiratai.
XI. A görög Anthologia fordítása és eredeti epigrammái.
XII. A patens-küzdelem. 1859 szept. 1-1860 máj. 15. Superintendens 1860-1862.
XIII. Műfordításai és költészetének jellemzése.
Befejezés
|