Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Eperjes (Prešov, Eperies Sk)
Székács József
Szellemi központok
Művészetek

Székács emlékkönyv

1.  Dr. Székács József evangélikus bányakerületi szuperintendens lelkészi, püspöki, egyházszervezői, közírói munkássága előtt tiszteleg e könyv. Székács József, az ?ország papja? számos címe és kitüntetése ellenére - Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Kisfaludy Társaság tagja, a jenai egyetem tiszteletbeli teológiai doktora, az orosházi kerület országgyűlési képviselője, a királyi tanácsosi cím, Lipót-rendjel ? mint a pesti magyar evangélikus gyülekezet első lelkipásztora maradt meg emlékezetünkben.

Székács József áldott szolgálatának egyik legnevezetesebb eseménye is olvasható e könyv digitalizált változatában. Az 1848-as forradalom és szabadságharc leverését követő tomboló Habsburg terror nem kímélte a protestáns egyházakat sem. Egyszerűen figyelmen kívül hagyták az egyházalkotmányt, hivatalnokok irányították az evangéliumi egyházak életét. Bécsi protestánsok felhasználásával 1859-ben kiadott császári pátens kívánta szabályozni a magyar protestáns egyházak belső rendjét. A hatóságok minden erővel meg akarták akadályozni egy olyan határozat megszületését, melyben a protestáns egyházak kinyilvánítják: nem kívánják a Bécsből rájuk oktrojált egyházalkotmányt. Az egyházkerületi gyűlést a hatóság fel kívánta oszlatni. A kivezényelt rendőrtiszt felszólította az elnöklő felügyelőt, vagy bezárja az ülést, vagy letartóztatja, Székács József imádkozni kezdett. Leírhatatlan hatása volt imájának, a hatóság emberei könnyes szemmel, tehetetlenül álltak a teremben és dolguk végezetlenül hagyták el a termet. A letartóztatások később ugyan megtörténtek, de 1860. május 15-én Székács bécsi közbenjárására a bécsi kormány visszavonta rendelettervezetét.

Köszönetet mondunk Székács József örököseinek, akik e könyvet, más dokumentumokat honlapunk készítéséhez rendelkezésünkre bocsátották.

További oldalaink

Bevezetés

Székács József élete és működése

Ifjú kora, tanulóévei

Nevelősködése

Külföldön

A pesti ev. egyház keletkezése és első papja: Székács József

Munkálkodása a szabadságharcig

Székács Landhofban

A budai egyház

Konferenciák

Egyházi koordináció

A szabadságharc közben

Patens küzdelem

Unió

Gyámintézet

Irodalmi munkássága

Befejezés

Székács József élete és irodalmi munkássága

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Eperjes (Prešov, Eperies Sk) Székács József Székács emlékkönyv

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.