Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Eperjes (Prešov, Eperies Sk)
Székács József
Székács emlékkönyv
Székács József élete és működése
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Székács József élete és működése

Egyházi nagyjaink bölcsőjét ritkán ringatták fényes palotákban, nagy papjaink többnyire csendes paróchiákon, avagy valamely becsületes mesterember szerény nádfedeles hajlékában látták meg először a napvilágot. Felekezetünk előkelő s gazdag tagjai nem szívesen engedik gyermekeiket a papi pályára, talán nem is azért, mert kicsinylik a legnemesebb hivatást, mint ilyet, hanem mert őket a családi tradíció, magasabb ambíció vezeti pályájának megválasztásában. De talán jól is van ez így.

A "Székács József-kör" 1905-ben pályadíjat tűzött ki Székács József életének és működésének méltatására. A pályadíjat szerény dolgozatom nyerte el. Forrásul - kivéve, ahol még fel nem dolgozott anyagot s adatokat találtam - felhasználtam az összes hozzáférhető Székács-irodalmat. Akkori helyzetem s körülményeim hozták magukkal, hogy a szorosabb értelemben vett életrajzi adatoknál, s világi irodalma ismertetésénél az utánjárás lehetősége ki lévén zárva, többször idézett forrásaim adataiban meg kellett nyugodnom. S ha a mélyen átérzett hála adójának, amellyel az ifjúkori teológus nemzedék Székács Józsefnek, az ő mintaképének tartozik, egy csekély részét sikerült lerónom, úgy jelen munkám elérte célját.

A szerző

Bevezetés
Ifjú kora, tanulóévei
Nevelősködése
Külföldön
A pesti ev. egyház keletkezése és első papja: Székács József
Munkálkodása a szabadságharcig
Székács Landhofban
A budai egyház
Konferenciák
Egyházi koordináció
A szabadságharc közben
Patens küzdelem
Unió
Gyámintézet
Irodalmi munkássága
Befejezés

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Eperjes (Prešov, Eperies Sk) Székács József Székács emlékkönyv Székács József élete és működése

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.