Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Eperjes (Prešov, Eperies Sk)
Székács József
Székács emlékkönyv
Székács Landhofban
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Székács Landhofban

Az 1843-44-iki törvények keletkezését s Székácsnak ezen törvényekre vonatkozó éleseszű s 1848- ban tett megjegyzéseit a feltétlen összetartozás szempontjából tárgyaltuk együtt s így vissza kell térnünk néhány sorban az 1843. évre, mely az ő bokros érdemeit s szónoki képességének hírét külföldön is tetemesen növelte. Ugyanis Székács ez évben kiment a németországi Landhofba egy teologiai vitagyűlésre. A racionálisták és orthodoxok állottak egymással szemközt s mindkét fél a késhegyig menő heves vitában védte a maga igazát. Az "észszerűek" megengedhetőnek, sőt szükségesnek tartották, hogy a szentírás egyes helyeit az ész ítélőszéke elé állítsák s azoknak valódi értelmét és igazságát az őket körülvevő burokból kihámozzák, míg a "hívők" betű szerint ragaszkodtak az Írásnak minden egyes kijelentéséhez s azokat szó szerint értelmezték. A vitatkozás annyira elmérgesedett, hogy formális szakadástól lehetett tartani. Ekkor felállott Székács, ki épp úgy nem volt a betű rabszolgája, mint ahogy a túlzó szélsőségeknek sem barátja s gyönyörű meggyőző beszédben mutatott rá a két irányzat túlzásaira s oly szép szavakban állította a vitatkozó felek elé a szeretetet és a Krisztus szellemében való egyetértést, hogy a két párt kölcsönösen engedve a maga exkluzív merevségéből, megbékélten vált el egymástól. (Benkő István: "Sz. J. élete és irodalmi munkássága". Marosvásárhelyt. 61 1.) Ezen szereplésével Németországban is szép nevet szerzett magának.

Bevezetés
Székács József élete és működése
Ifjú kora, tanulóévei
Nevelősködése
Külföldön
A pesti ev. egyház keletkezése és első papja: Székács József
Munkálkodása a szabadságharcig
A budai egyház
Konferenciák
Egyházi koordináció
A szabadságharc közben
Patens küzdelem
Unió
Gyámintézet
Irodalmi munkássága
Befejezés

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Eperjes (Prešov, Eperies Sk) Székács József Székács emlékkönyv Székács Landhofban

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.