Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 43 - Miből él az egyház Norvégiában?

Miből él az egyház Norvégiában?

Hogyan ünnepelnek a norvég evangélikusok a reformáció évfordulóján? – motoszkált bennem a kérdés napokon keresztül. Ám hiába próbáltam meg emlékeim között rátalálni a válaszra, pedig itt is rendszeresen részt veszek az istentiszteleteken. Kérdésemre végül a fakultás lelkésze adta meg a nagyon egyszerű feleletet: „Sehogy.”

A Magyarországon szinte egyházi himnusznak számító lutheri éneket, az „Erős vár a mi Istenünk”-et – bár nagyon szeretik és gyakran éneklik a vasárnapi istentiszteleteken – itt nem övezi különleges tisztelet. Ugyanígy nincs külön evangélikus köszönésük sem, hanem a mindennapi üdvözlési formák használatosak. Hívő magatartásukat nem is annyira evangélikus identitásuk, sokkal inkább keresztény mivoltuk határozza meg.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy félresöpörik hitvallásainkat, de Norvégiában sokkal inkább jellemző az ökumenikus lelkület. Azaz nem azt keresik a más felekezethez tartozóban, ami elválaszt, hanem ami közös hitbeli örökség. Ugyanakkor a lutheri reformáció felismerései – az egyedül a Szentíráson alapuló, Krisztusba vetett hit által, kegyelemből kapott megigazulás – az alapja az egyház identitásának, tanításának, illetőleg a hívek életének, annak ellenére, hogy nem hangoztatják a reformátorok tetteit.

A fenti sajátságos helyzetnek több oka is lehet. Mindenképpen szerepet játszik ebben az, hogy itt az evangélikus egyház „államegyház”, a lakosság döntő többsége evangélikus. Kevésbé szükséges tehát hangoztatni a felekezeti hovatartozást, hiszen keresztény hitük – kimondatlanul is – lutheránus örökséget jelent. A másik fontos tényező kapcsolódik a politikához, hiszen nemzetközi szinten a norvégok aktívan munkálkodnak az egymással szemben álló népek, népcsoportok közötti béke megvalósításában. Ez a „békekövet”-magatartás mutatkozik meg bizonyos mértékig az ökumenikus hozzáállásban is. Az egyháznak – éppúgy, mint a helyi gyülekezeteknek – ilyen megbékélt közösségnek kell lennie, amelynek tagjai békességben vannak Istennel, egymással és önmagukkal. Ez pedig csak akkor lehetséges, ha – az Ágostai hitvallásra utalva – a tiszta evangéliumon és a szentségeken keresztül állandó kapcsolatban vannak az élő Istennel.

Miből él hát itt az egyház? Mi az az alap, amelyre támaszkodik? Nagyon is lutheránus, keresztény, ökumenikus alapokra: a feltámadt Jézus Krisztusra, aki nemcsak egy kis csoport vagy felekezet Ura, hanem minden benne hívő keresztény ember Megváltója. Hulej Enikő teológushallgató, ösztöndíjas az oslói egyetemen

Hulej Enikő

Új nap- új kegyelem
Liturgikus sarok
Három kórus- egy szólammal
Ő áll a középen
Gondolatok a reformáció 485. évfordulóján
Enese 50 éve
Állami és egyházi iskolák közös konferenciája
A várva várt perc
A bajor-magyar evangélikus együttműködés tíz esztendeje
Egy asztalnál három ország lelkészei
Augsburgi séta
A Biblia mélységei
Miből él a Magyarországi Evangélikus Egyház?
Való világ-ferihegyi fogda
Küldetéstudat és közösség
Iskolát és klinikát épített Afganisztánban a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat
Miből él az egyház Norvégiában?
Miből él az egyház Hollandiában?
Miből él az egyház Hongkongban?
Miből él az egyház Dél-Afrikában?
Nem csak óvodásoknak
Luther idézet
Deformáció vagy reformáció ünnepe?
Kiáltó isteni Szó

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2002 43 Miből él az egyház Norvégiában?