Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 43 - Miből él az egyház Hongkongban?

Miből él az egyház Hongkongban?

Hongkong
A reformáció napján mindenki lelkesen énekeli az „Erős várunk”-at, de Luther Márton ismertsége ezzel nagyjából ki is merül. Minden bizonnyal Luther maga is rábólintana erre a hozzáállásra… A hongkongi evangélikusok Luther részletes életrajzi adatainál százszor jobban ismerik, és még inkább: gyakorolják a reformáció tanítását. S mivel a gyakorlatban tapasztalható, látható a négy „lutheri sola” (egyedül Krisztus, egyedül a hit, egyedül a kegyelem, egyedül a Szentírás) – a hongkongi evangélikus egyház él és növekszik. A közel 50 000 evangélikus 108 gyülekezetet alkot. Valamennyi gyülekezet nemcsak megfogalmazta, de gyakorolja is missziói hitvallását.

A hongkongi egyház él, mert az egyes tagok Istennel való személyes kapcsolatán túl a felebaráttal való személyes kapcsolatot is komolyan veszik. A különböző gyülekezetekben ez sokszínűen valósul meg. Valamennyi gyülekezetben működik az úgynevezett sejtrendszer, ami azt jelenti, hogy 3-4 család vagy 10-15 ember hetente legalább egyszer Bibliával a kezében találkozik.

A gyülekezetekben mindenki jól ismer mindenkit, és ez azt is jelenti, hogy nem nagyon lehet tétlen kereszténynek maradni.

A hongkongi egyház él, mert nemcsak érti, de éli, megéli a hitet. Küldetését nem engedi egyházi berkekbe szorítani, hanem tudatosan törekszik az emberi élet minden területén jelen lenni. A kicsikkel, a fiatalokkal kezdi, hiszen belőlük lesznek a jövő presbiterei, egyházvezetői.

Hongkongban 56 evangélikus óvoda és iskola működik. A társadalom szélére szorítottakat is komolyan veszik, mert a „semmikből” lesznek a hiteles tanúk. Az öregeknek, betegeknek szolgálattal, törődéssel tartoznak – a szociális intézmények száma meghaladja a százat.

A hongkongi evangélikus egyház él – és hogy miért, azt lehetne ezer másik „mert”-tel is magyarázni. De a legtömörebb válasz Hongkongra vonatkozóan is csupán ennyi: az egyház él, mert az egyház Ura él!

Nagy Dorottya segédlelkész, volt hongkongi ösztöndíjas

Nagy Dorottya

Új nap- új kegyelem
Liturgikus sarok
Három kórus- egy szólammal
Ő áll a középen
Gondolatok a reformáció 485. évfordulóján
Enese 50 éve
Állami és egyházi iskolák közös konferenciája
A várva várt perc
A bajor-magyar evangélikus együttműködés tíz esztendeje
Egy asztalnál három ország lelkészei
Augsburgi séta
A Biblia mélységei
Miből él a Magyarországi Evangélikus Egyház?
Való világ-ferihegyi fogda
Küldetéstudat és közösség
Iskolát és klinikát épített Afganisztánban a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat
Miből él az egyház Norvégiában?
Miből él az egyház Hollandiában?
Miből él az egyház Hongkongban?
Miből él az egyház Dél-Afrikában?
Nem csak óvodásoknak
Luther idézet
Deformáció vagy reformáció ünnepe?
Kiáltó isteni Szó

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2002 43 Miből él az egyház Hongkongban?