Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 47
- A földhivatal nem tartotta számon
Egyházunk egy-két hete
Gyülekezetiház-szentelés Gyékényesen
Hozzászólás a cikkhez
A földhivatal nem tartotta számon
| Új gyülekezeti hát Gyékényesen |
Hálaadó istentiszteletre gyűltek össze a hívek a Somogy megyei Gyékényesen november 17-én, vasárnap, amikor megújult gyülekezeti házuk felszentelését ünnepelték.
A türelmi rendelet előtti időkből nem sok emléke van a gyékényesi gyülekezetnek. Bár tudomásuk van egy üldözött prédikátorról, akinek parókiája a közeli sűrű erdő bozótjában, a Becseics szálláson volt, egyházi épületekről azonban csak 1786-tól van emlékük. Az elődök fatemplomot és iskolát építettek, iskolamesteri lakással. Később – 1799-ben – téglából emeltek új templomot, és a régit tanítói lakássá alakították át. A jelenlegi gyülekezeti ház egy része 1847-ben paplaknak épült, a szemben lévő telken pedig új iskolát és tanítólakást építettek.
A parókiát először 1887-ben alakították át. Egy tűzvész, majd a világháborúk után kellett renoválni az egyházi ingatlanokat, újabb csapásként azonban az államosítás következett, amikor a pártállam elvette, később pedig értékesítette a gyülekezet iskoláját.
A rendszerváltás után megalkotott törvény nem teszi lehetővé a magántulajdonba került épületek után a kárpótlási összeg kifizetését. Egyházunk országos presbitériuma és közgyűlése viszont úgy döntött, hogy ilyen esetekben belső kárpótlásból kapjanak segítséget a kisemmizett gyülekezetek. A gyékényesiek az országos elnökséghez és a Miniszterelnöki Hivatalhoz egyaránt segítségért fordultak. Ez utóbbitól 5 millió, a belső kárpótlásból 12,4 millió forintot kaptak támogatásként. A gyülekezet tagjai további 900 000 forinttal járultak hozzá egykori lelkészlakásuk és gyülekezeti házuk megszépüléséhez.
A ma 192 evangélikust számláló közösség az említett segítségek nélkül aligha tudta volna felújítani épületét, amely több évtized során teljesen lepusztult állapotba került. A felújítási munkálatokat nehézségek, problémák, az építkezést elkeserítő pillanatok tarkították. Talán elég, ha csupán arra utalunk, hogy a földhivatal térképén nem is szerepelt a felújítandó épület. Szerencsére Isten terveiben nyilván volt tartva az ingatlan…
Az ünnepi istentisztelet liturgiájában Smidéliusz Zoltán helyi lelkész, püspök-helyettes, valamint Szemerei János esperes segédkezett. Az igehirdetés és a házavatás szolgálatát Ittzés János püspök végezte. A főpásztor 2Móz 33,18–23 alapján arról az emberi vágyról szólt, ami istenbizonyítékot követel. Isten népe mindig elbukott, amikor jelekbe akart kapaszkodni, de mindig megmenekült, amikor „csak” hitt. A felszentelt épület a reménység háza lett. A jövőben hirdesse – ebben a létszámában fogyatkozó gyülekezetben –, hogy Isten velünk van.
Az istentiszteletet követő közgyűlést Ritecz József felügyelő vezette. Smidé- liusz Zoltán ismertette a renoválás menetét, majd a köszöntők következtek. Sze-merei János esperes a munkálatokat lehetővé tevő útról szólt, amely többek adakozó kedvét is meghozta. Nagybocskai Tamás egyházmegyei felügyelő azt kívánta, hogy a további lelki építkezésben a szeretet legyen a kötőanyag. Wolfgang Boetcher nyugalmazott német lelkész a Házi áldás szövegének komolyan vételére szólította fel az egybegyűlteket.
Szászfalvi László református lelkész, országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy az elvégzett munka túlmutat az anyagi értékeken: egy közösség tanúságtételét mutatja. Jövőnket nem a politikusok, vállalkozások vagy az EU gazdasága, hanem az emberi lelkekben zajló folyamatok döntik el, mert ezek az igazi értékek. Sticker János egyházügyi titkár a megyei közgyűlés elnökének köszöntőjét hozta, majd Csordás József polgármester kért szót. Őt Bándy Katalin követte, aki – egykori lelkészgyermekként – nem csak fizikai, de lelki otthonra is talált Gyékényesen. (A levélben érkezett köszöntések sorában üdvözölte az ünnepség résztvevőit Orbán Viktor volt miniszterelnök is, aki elfoglaltsága miatt nem lehetett jelen az alkalmon.)
Zárszóként Ittzés János püspök juttatta kifejezésre abbéli reményét, hogy hamarosan talán megáll a kis falvakból történő elvándorlás folyamata. Egy eleven vallási, lelki közösség minőségi többletet tud adni környezetének. Így tehát van feladatuk a gyékényesi testvéreknek is a jövőben!
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés:
Gyékényesi Evangélikus Egyházközség
::Nyomtatható változat::
|