Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 47
- A vallások együttműködésének értéke a mai Magyarországon
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A vallások együttműködésének értéke a mai Magyarországon
Az ősi református kollégium patinás falai között került sor november 5–6-án Debrecenben a fenti témacímű konferenciára, hat egyház képviselői és érdeklődő értelmiségiek részvételével. A téma időszerűségét köszöntőjében dr. Bölcskei Gusztáv, a „házigazda” püspök hangsúlyozta. A református főpásztor utalt a különböző egyházak mentén kialakult veretes vallási és kulturális tradíció értékeire, azok továbbadásának fontosságára és az együtt képviselt erkölcsi rend hatékonyabbá tételének szükségességére.
Mindenki mindenki ellen vagy együtt mindenkiért című, a konferencia alaphangját meghatározó előadásában dr. Reuss András evangélikus teológiai professzor szólt a mai élet elüzletiesedő jellegéről és az emberi értékek háttérbe szorulásának veszélyeiről. Rámutatott, hogy az egyházak esélye a közös szolgálatvállalásban, az együttes fellépés erejében, az együtt vállalt hitbeli és erkölcsi álláspontok kialakításában rejlik.
Nem kevésbé figyelt a hallgatóság dr. Skrabski Árpád szociológus Civil szerveződés és az együttműködő vállalkozói ideál című előadására. A neves professzor az új világ formálásának egyik lehetőségét a polgári szerveződések létrehozásában látja. Úgy véli, az egyházaknak is szerepük lehet az ilyen jellegű szerveződések kezdeményezésében. Jelzésértékűnek mondotta, hogy az egyházi iskolák tanulói nagyobb teljesítménykészségről tesznek tanúbizonyságot, s a tanulók egymást elfogadó képessége is szembetűnően magasabb. (A vallás szerepének elemzése során néhány hozzászóló a „kegyelmi tőke” kifejezést használta, amely az Istenben való feltétlen bizalom alapmagatartásából származik.)
Dr. Dizseri Tamás, a református Bethesda kórház igazgatója hangsúlyozta, hogy gyógyító munkájukat mély emptátiával, puritán, de igényes szakmai munkával tudják eredményesen végezni. Dr. Kozma Tamás egyetemi tanár, szociológus a felsőoktatási intézmények belső dilemmáit tárta fel szemléletes előadásában. A tudós professzor számos kérdést bocsátott vitára. Korreferátumával ezen a ponton kapcsolódott a polémiába dr. Frenkl Róbert egyetemi tanár, országos felügyelőnk (előadásának részleteit lásd a szomszédos hasábokon – a Szerk.).
A konferenciát művészi élménnyel gazdagította Sepsi Károly koncertje a Nagytemplom frissen felújított orgonáján. A tudományos munkára sarkalló környezet, a református egyház egyik legnagyobb szellemi-lelki központjának impozáns épületei egyaránt jelezték az egyházak hozzájárulását a társadalom erkölcsi szintjének emeléséhez és a tudományos kutatás előbbre viteléhez.
Dr. Horányi Özséb egyetemi tanár, a magyar Pax Romana szervezet elnöke és dr. Várszegi Asztrik püspök, főapát, valamint dr. Schweitzer József főrabbi, valamint e sorok írójának jelenléte és szolgálata a konferencia spirituális karakterét volt hivatott munkálni. (A tanács-kozást megtisztelte jelenlétével Bosák Nándor debreceni megyés püspök is.)
A résztvevők összességében meggyőződhetek arról, hogy hitükben és gondolkodásukban sokkal több a közös, mint az elválasztó elem. Együttes szolgálatuk hatékonysága a társadalom széles rétegeiben ugyanakkor csak a közös teológiai, morális és szociális tevékenység során növelhető.
E konferencia magas szellemi színvonalú előadásai, értékes korreferátumai, őszinte hozzászólásai után közös élményünkké válhat a l33. zsoltár vallomása: „Mily szép és gyönyörűséges, ha a testvérek egyetértésben élnek! Csak oda küld az Úr áldást és életet mindenkor.”
D. Szebik Imre
::Nyomtatható változat::
|