EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 49 - A feminista teológia férfiszemmel

A hét témája

Hozzászólás a cikkhez

A feminista teológia férfiszemmel

A „Nő és férfi, férfi és nő – a társadalmi nemek kutatása Magyarországon az ezredfordulón” című konferenciának adott otthont november 22–23-án a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem. A rendezvény és a tematika komolyságát jelzi, hogy nyolc szekcióban párhuzamosan tartottak előadásokat: ezek közül én az egyházunkat legközelebbről érintő Feminista teológiai szekció előadásait kísértem figyelemmel. Megkülönböztetett érdeklődésemet indokolta, hogy e szekcióban az előadók többsége – dr. Hausmann Jutta professzornő, valamint Andorka Eszter, Nagy Szilvia, Varga Gyöngyi és Zsugyel Adél doktoranduszok – az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatói.

Bevallom, némi szorongással fogadtam a felkérést, hogy beszámolót készítsek az előadásokról, hiszen a feminizmus említése már önmagában is képes arra, hogy felkorbácsolja az érzelmeket, és megossza a hallgatóságot – teológiai kontextusban pedig mindez még hatványozottabban jelenik meg. Problematikusnak láttam a feminizmus „mozgalmi”, politikai célkitűzéseinek az akadé- mikus elismertetésért folytatott küzdelemmel való viszonyát is.

Az előadásokat hallgatva azonban a hagyományos értelmezések radikális felforgatására törekvő, állig felfegyverzett női conquistádorok sztereotíp képe pillanatok alatt szertefoszlott bennem. Hol van már az az időszak, amikor a feminista teológia „nagyágyúja”, Elisabeth Schüssler-Fiorenza egyszerűen kitiltotta a férfi hallgatókat az előadásairól (később, az enyhülési periódusban a férfiak már bejöhettek, ám nem szólhattak hozzá az elhangzottakhoz). Az előadásokból kirajzolódó feminista törekvés megtartotta ugyan „felszabadító” jellegét – ügyelve arra, hogy a teológia ne váljon az élettől elszakadt, teoretikus absztrakcióvá –, alapvető motivációjában azonban nem a szeparatizmus és tagadás szelleme vezette, hanem a hagyományos női értékek láthatóvá tétele, a mindeddig rejtve maradt aspektusok feltárása, az egyházi tradíció konstruktív korrekciója és új szempontokkal való gazdagítása.

A különböző teológiai diszciplínákat egyaránt képviseltető előadások mindegyike ezt a láthatóvá tételt, illetve a hagyományos féfi-női értékek komplementaritását szorgalmazta. Ahogy a Genezis 2-t egzegetáló nyitó előadásában Dr. Hausmann Jutta fogalmazott: „az „ember” csak a „nővel” való találkozásakor ismeri fel magát, mint „férfi”. A biológiai nemeken alapuló társadalmi nemek konstrukciója tehát önmagában véve nem illegitim, de vizsgálatuk csakis együttesen, kettejük relációjában történhet meg – hiteles férfiszerepet csakis hiteles nők mellett lehet megélni.

A feminista teológiának az ökumenikus mozgalomra és az istentiszteleti életre gyakorolt hatásairól szóló előadás mellett külön élményt jelentett – egyedüli férfiként (!) – részt venni a kísérleti jellegű női liturgiában, amely híven tükrözte a női inkluzivitást és azokat az „egyenlőségre törekvő pillanatokat”, melyekre a feminista teológia kiemelt hangsúlyt fektet.

Kritikai észrevételeimet két pontban tudnám összefoglalni. Az előadások nagy pozitívuma volt, hogy az előadók valóban képesek voltak feminin légkört teremteni, a feminista tematikát feminin módon megközelíteni. A felszabadult és lelkes előadói technikát nem a hallgatóság mindenáron való meggyőzése és az érvekkel való lerohanása jellemezte, hanem a lehetőségek felvillantása, a kérdéskörbe való dinamikus bevonás, az együtt gondolkodás megteremtése. Ugyanakkor férfiként az volt a benyomásom, hogy az érzelmekre apelláló „női princípium” gyakran a racionális és logikusan követhető gondolatszerkesztés számlájára működött, emiatt az előadások némelyike – elvesztvén belső koherenciáját –, parttalanná vált, és szétesett, a gondolatmenet elhomályosodott, és nehezen volt követhető.

Különösen hiányoltam a férfi előadók szerepeltetését: emiatt a konferencia egyfajta női belügy képzetét keltette, holott az előadások kristálytisztán érveltek ezen álláspont tarthatatlansága mellett. Sajnálatos az is, hogy a férfi hallgatóságot gyakran egyedüliként képviseltem: ez azonban már nem írható a feminizmus számlájára, hanem elsősorban nekünk, férfiaknak szóló kritika és üzenet.

Nánai László Endre, az EHE doktorandusza

Nánai László Endre


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Mi Atyánk...
Élő víz
Betlehemi láng
Éjszaka vagy sötétség?
Egyházunk egy-két hete
Szeretetotthon lett az egykori diákotthonból
Csepel életében új korszak kezdődött
"...Aki a korszellemmel házasodik, nagyon hamar megözvegyül"
Gyermekek a múzeumban
Ünnepelt a reménység gyülekezete
Karikatúra-papparádé
Keresztutak
Romániában protestáns Gustav Adolf-szervezet alakult
Ülést tartott az Ökumenikus Tanács közgyűlése
Toronto öröme
Torontói magyar evangélikusok
Az igazak emlékezete áldott
Evangélikusok
Lássunk túl a templomfalakon!
e-világ
Donortoborzó
Egyházi protokoll
Keresztény szemmel
Adventi töprengés
Cseppek a tengerbe
A hét témája
Gyógyultan gyógyítók
Az erőszak leküzdése a családban és a társadalomban
A feminista teológia férfiszemmel
evél&levél
Sárszentlőrinci levélrészletek
Sárszentlőrinci levélrészletek
Kedves Testvérek!
A nyolcadik napon
Közlemények, nyilatkozatok
A Magyarországi Evangélikus Egyház gyülekezeteinek, intézményeinek
Bajor-magyar "csúcstalálkozó"
Az Országos Presbitérium oktatással összefüggő döntései
Ev.Élet-Fórum
A közelmúlt krónikája
Az Úr szolgálóleányai
E heti Luther-idézet
Luther idézet
Kultúrkörök
Kétszáz éves a Magyar Nemzeti Múzeum és a Széchényi-könyvtár
Ádventi-karácsonyi mozaik
Advent Technopolisban
A vasárnap igéje
Vakmerően beszélünk az Úr ellen
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2002 49 A feminista teológia férfiszemmel

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster