Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 43
- Lelki házépülés Budaörsön
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Lelki házépülés Budaörsön
Az EBBE 2003. október 9-i üléséről
Az EBBE (Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület) legutóbbi ülésének témája a gyülekezetépítés volt. Közelebbről a néhány éve önállósodott budaörsi evangélikus gyülekezet életébe nyerhettek betekintést a résztvevők.
Az áhítatot a gyülekezet felügyelője, az EBBE világi alelnöke, Garádi Péter tartotta 1Pt 2,4-10. alapján. Kezdő gondolatként kiemelte: gyülekezetépítés alatt sokan módszereket, ötleteket, eredményes próbálkozásokat értenek, és az ilyenekről szóló beszámolót várják el. Eddig azonban még egyetlenegy gyülekezetet sem épített ember. A gyülekezetet a Szentlélek építi.
Az áhítatban hallottakat erősítette meg előadásában End-reffy Géza, a budaörsi gyülekezet lelkésze is. Van-e titka a gyülekezet épülésének? Határozottan kijelentette: igen, van. (Aztán elakadva hozzátette: nem tudja, innen hogyan folytassa… Nem tudja elmondani a titkot, mert nem önthető szavakba. Ezt csak érezheti az, akinek együtt dobban a szíve az Istennel...)
Isten cselekszik, és Istennek rengeteg csodája van Budaörsön – de nincs ébredés… És ez megrendítő számukra: nincs ébredés… (Mármint ahhoz hasonló, ami volt Magyarországon 40-50 esztendővel ezelőtt.)
Egyedül az evangélium az, ami összetartja a gyülekezetet – hangsúlyozta a lelkész, hozzátéve, hogy nincsenek szürke keresztények. „Tulajdonképpen istenkáromló az, aki nem keresi meg önmagában, milyen ajándékot kapott Istentől. Az ajándékok használata pedig a szolgálatban valósul meg. Szolgáló gyülekezeti tagok nélkül nem épülhet, nem növekedhet az egyház!” – mondotta Endreffy Géza.
A lelkész példaként említette a vasárnapi iskola megszervezését. Már három éve imádkozott érte, amikor az egyik presbiteri gyűlésen önként jelentkezett egy tanítónő. Most már négy pedagógus tartja váltakozva ezeket az alkalmakat.
A bevezetőt követő beszélgetésben Garádi Péter kiemelte: ha egy gyülekezet tartósan ébredés nélkül marad, fejlődése előbb-utóbb lelassul, aztán stagnál, végül leépül. (Hogy aztán ez 10, vagy 100, vagy 500 év alatt történik, azt nem tudja, de hogy bekövetkezik, az biztos.) Id. Fabiny Tibor nyugalmazott teológiai professzor azt tartja az ébredés fő akadályának, hogy az egyház tagjaiból hiányzik Krisztus szerelmének tüze.
Brebovszky Gyula nyugalmazott lelkész hozzászólásában hangsúlyozta: nem feledkezhetünk meg arról, hogy minden ébredés kereszttel jár – a reformáció után jött a vallásháború. Szerinte a belmissziói egyesület küldetése az, hogy lelkileg felkészüljön és felkészítsen az ébredésre. De vajon tagjai vállalják-e a keresztet?
Tegyük hozzá: egész egyházunk vonatkozásában is ez a legfőbb kérdés.
Szakács Tamás
Regionális hozzárendelés:
Budaörsi Evangélikus Egyházközség
::Nyomtatható változat::
|