Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 43
- Deréktáji fájdalmak
Élõ víz
Élõ víz
Hozzászólás a cikkhez
Deréktáji fájdalmak
"Az emberélet útjának felén egy nagy sötétlõ erdõbe jutottam, s az igaz utat nem lelém" – nyitja Dante az Isteni színjáték címû mûvét. Nincs egyedül e gondolatokkal. Az élet derekáig legtöbbször sodornak az események. Mindig újabb célok villannak fel, vágyak, amelyek beteljesülést kívánnak. Hivatás, szerelem, gyerekek… Aztán az út felén megjelennek a "deréktáji fájdalmak". Többnyire becsípõdéssel kezdõdnek. Nyomukban egy kérdés is nyilall, majd egyre jobban sajog: "Na és akkor mi van?" Eddig tartott a lendület, de mi hajt ezután? Létezik, hogy minden jón túl vagyok, s most már jön a leépülés? Mindenki másképp küzd meg ezekkel a fájdalmakkal; a cél, hogy tompuljanak.
A bácsi, aki eszembe jut, egészen jellegzetes fájdalomcsillapítóval élt. Élete derekán tönkrement a házassága, elhagyták a gyermekei, leszázalékolták. Több ez, mint becsípõdés, inkább bénulás, teljes csõd, mozgásképtelenség. Alig bírta szegény. Túlélte ugyan a válságot, de portája ma is arról árulkodik: nem a helyes gyógymódot választotta. Bár a kerítés melletti sövény megnõtt, és szerteágazva igyekszik jótékonyan takargatni mindent, nem egészen sikerül: kertjében elképesztõ a rendetlenség. A kacathalmazra, dobozok, ládák, zsákok összevisszaságára nehéz jelzõket találni. Keskeny ösvény kanyarog köztük, sejtetve, hogy a gazda egy ideig próbálta rendszerezni holmijait, de az „igaz utat nem lelé”.
A bácsi rögeszméje, mely akkor, élete derekán alakult ki, ez volt: egyetlen nap sem múlhat el úgy, hogy valamit valahonnan ne vigyen haza. 78 évig élt. Ez kb. 14 ezer összegyûjtött lomot „eredményezett”. Ez a fura szenvedély éltette a bácsit, tartotta benne a lelket: van még célja, hiszen a padlásfeljáróban van még egy ficak, azt még ki lehet tölteni valamivel...
Igen szánalmas volt szegény, minden céltudatosságával együtt. Jutnak is eszünkbe az igék ez ellen a fájdalomcsillapítás ellen. Igék a bolond gazdagról; Jézus szava arról, hogy aki nem vele gyûjt, az tékozol. De a nagy kérdés az, mi mit kezdünk deréktáji fájdalmainkkal? Azzal, ami akkor jelentkezik, amikor megvan minden (vagy épp semmi nem jött össze), amire vágytunk, és (új) célok után kellene nézni. Mit kezdünk ezzel a sajgással: hályogkovácsokkal csillapítjuk-e, vagy kezeltetjük az „egyetlen szakértõvel”?
Tüneti kezelésre számtalan megoldás kínálkozik: reklámok igyekeznek fellobbantani bennünk a gyûjtõszenvedélyt, avagy elhitetni velünk, hogy a boldogság titka, mondjuk, a bõr ránctalansága. Hatékony fájdalomcsillapítók ezek, csakhogy amikor elmúlik az érzéstelenítõ hatás, jobban fáj az élet, mint elõtte.
Való igaz, kell a tûz, kell a szenvedély a földi élet második felvonásában is. Isten szenvedélyes Úr, és mi ebben is az õ képére teremtettünk.
Isten szenvedélye, örök és égetõ célja Ézsaiás prófétánál olvasható: „Így szól az Úr, aki összegyûjti a szétszóródott Izraelt: még gyûjtök azokhoz, akiket öszszegyûjtöttem.” (Ézs 56,8). Isten „szenvedélye” abban rejlik, hogy szeretné valamennyi teremtményét visszahódítani, magához ölelni. Isten szívesen „megfertõz” minket is ezzel a szenvedéllyel. A mások iránt érzett felelõsség, az Istent még nem ismerõk üdvössége miatti nyugtalanság igazi gyógyír az emberi élet derékfájdalmaira. A lélekmentés olyan cél, amelyben minden energiáját, ötletességét, kreativitását kiélheti az ember. Bölcs döntés Istentõl kérni tüzet és lelkesedést – mennyei kincsek gyûjtéséhez.
Dante nagy sötétlõ erdeje azóta nagyobb és sötétlõbb: nehezebb megtalálni az igaz utat. De az igaz Úr segítségünkre jön, és ráigazítja lábunkat a gyógyulás és gyógyítás ösvényére.
Bálint Józsefné
::Nyomtatható változat::
|