Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 43 - Az adott szó súlya

Az adott szó súlya

Egy sikeres üzletkötőt – nevezzük Jimnek – megkeresett a konkurencia, hogy ezentúl dolgozzon nála. Jim el is fogadta az ajánlatot, amelybe belefoglalták, hogy ha a jövőben elhagyná a céget, akkor 18 hónapon keresztül nem vállalhat hasonló profilú cégnél állást, és jelenlegi vevőkörét nem viheti magával. Ennek ellenében jelentős végkielégítést ajánlottak neki arra az esetre, ha a cég mondana fel neki.

Néhány évvel később Jim úgy gondolta, hogy jóval nagyobb hasznot remélhet, ha mindezt saját vállalkozásában végzi. A következő kérdéssel fordult hozzám: „Helyes-e, ha magammal viszem az ügyfeleim 75%-át?” Ahogyan munkaszerződése részleteit tudakoltam, ahelyett hogy kiállt volna adott szava mellett, Jim megpróbálta észérvekkel bizonyítani, hogy mennyire igazságtalan a megállapodás.

Az évek során rengetegszer találkoztam hasonló esetekkel. Beszélgetőtársaim azt próbálták fejtegetni, hogy miként tudnák jogi úton megtámadni ezt a túl előnytelen szerződést. Ekkor megpróbáltam emlékeztetni az illetőket, hogy ha ennyire hátrányosnak érzik ezt a kitételt, akkor miért fogadták el. Amikor az indulatok lecsillapodnak, és a helyzetet a maga valóságában látjuk, mindannyian rádöbbenünk, hogy a leghelyesebb, ha megtartjuk a szavunkat.

Isten a következőt mondja: „Ha férfi tesz fogadalmat az Úrnak, vagy esküt tesz arra, hogy megtartóztatja magát, ne szegje meg szavát, hanem tegyen meg mindent úgy, ahogyan kimondta.” (4 Móz 30,2)

Akkor viselkedünk igazán gerincesen, ha megtartjuk ígéretünket, még abban az esetben is, ha időközben valami kedvezőbb ajánlat keresztezi utunkat. Csak azért, mert egy jó ügyvéd be tudja bizonyítani, hogy egy megállapodás mennyire szigorú és igazságtalan, az adott szó még nem válik semmissé Isten előtt. Ha megszegsz egy ilyen megállapodást, és utána – talán már munkaadóként – szeretnél valami hasonlót kötni egy új alkalmazottal, akkor ne reméld, hogy nálad jobban fogja tartani magát az ígéretéhez. Ha megkísért egy jobb ajánlat, és arra gondolsz, hogy talán „megéri” megfeledkezni egy megállapodásról, állj meg egy pillanatra, és gondolkodj el a várható következményekről. Hidd el, hosszabb távon az integritás biztosít jobb előmenetelt.

Rick Boxx (Monday Manna)

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Az izgalmas huszadik század
Deréktáji fájdalmak
Felpéci megemlékezések
Országos gyűjteményi konferencia
Északi egyházkerületi nap Balassagyarmaton
Kelenföldi ünnepi napok
Bátor ősök, reménnyel teli utódok
Fraternitás Evangélikus Lelkészek Közössége
A lepra, a misszió és dr. Paul Brand
Keresztelés, tanítás, gyógyítás - misszió
Missziós istentisztelet
Hit az élménytársadalomban
25 éve szolgál II. János Pál pápa
A rimaszombati Egyesült Protestáns Gimnázium alapításának
Félre a panelekkel!
Dr. Domján Elek püspök (1869-1938)
Egy dédnagymama személyes hálaadása
Olvassuk Luthert - a reformáció havában (is)!
Digitális forradalom az egyházban
Teológiai szekció a társadalmi nemek kutatásában
Deák Ferenc, a haza bölcse
Evangélikus vagy-e még?