Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 43 - Evangélikus vagy-e még?

Evangélikus vagy-e még?

Családlátogatás során egy idős, beteg, ágyhoz kötött asszonyt látogattam meg. Amikor hitéről kezdtünk beszélgetni, beszámolt arról, hogy ő minden vallásos műsort meghallgat a rádióban. Beszámolója végén ezt mondta: "Én már nem is tudom, milyen vallású vagyok". Megdöbbentett ez az elbizonytalanodás. Ez az asszony minden vasárnap istentiszteleten vett részt. Olvasta, tanulmányozta a Bibliáját. Jól ismerte, használta énekeskönyvünket. Annak idején egyházi iskolában tanult. A rádióban, televízióban szereplő keresztény adások figyelemmel kísérése – ezek szerint – gyülekezeti tagjainkban felébresztheti a bizonytalanságot: "Evangélikus vagyok még?"

A reformáció hónapjában érdemes nekünk is érdemes szembenéznünk azzal a kérdéssel, hogy egyházunk népe hogyan vélekedik evangélikussága felől.

Gyülekezeti bibliaórán, szeretetvendégségen megkérdezhetnénk a jelenlévőket, mit értenek evangélikusságuk alatt. Az összegyűjtött válaszokat lelkészgyűléseken, de akár az Evangélikus Életben is közreadhatnánk; biztosan hasznos tapasztalatcsere lenne. Egyházi iskoláinkban pályázatot írhatnánk ki talán ilyen címen: Mit jelent nekem az, hogy evangélikus diák vagyok? Az egyetemünkön tanuló teológusokat is elgondolkodtathatnánk arról, mit jelent számukra az, hogy evangélikus lelkésznek készülnek.

Amerikában a közelmúltban mutatták be Eric Till Luther életéről készített filmjét. Az óriási sikerrel vetített alkotás természetesen szólásra indította a kritikusokat is, akik először is a film címével – „Lázadó, géniusz, a szabadság bajnoka…” – kapcsolatban fejezték ki nemtetszésüket. Észrevételeik közül kiemelendő az a megállapítás, mely szerint a mű túlságosan didaktikusra sikerült: inkább tanítani akar, mint egy történetet elmesélni. Persze kérdés, hogy hiba-e az, ha a nézők tanítást kapnak Lutherről? (Az egyháztörténészek között is akadnak szép számmal olyanok, akik Luther személyiségének megelevenítéséhez igen fontosnak tartják tanítása megszólaltatását is.) Az egyik amerikai legjelentősebb lutheránus közösség, az ELCA már összeállított egy segédanyagot a film ifjúsági órákon történő feldolgozáshoz. Figyelemreméltó a gyors reagálás. Iránymutatás arról, hogyan kell kulturális értékeket keresztény szemmel értékelni.

Luthert kezdettől fogva Bibliával a kezében ábrázolták a festők és a szobrászok. Október hónapja nem csupán a reformáció eseményére történő emlékezés. Nézzünk szembe a kérdéssel: Mit jelent nekem a Biblia, az evangélium? Ez mindnyájunk számára üdvösségkérdés. Jelzés arról, hogy az élet vagy a halál útján járunk.

Ferenczy Zoltán

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Az izgalmas huszadik század
Deréktáji fájdalmak
Felpéci megemlékezések
Országos gyűjteményi konferencia
Északi egyházkerületi nap Balassagyarmaton
Kelenföldi ünnepi napok
Bátor ősök, reménnyel teli utódok
Fraternitás Evangélikus Lelkészek Közössége
A lepra, a misszió és dr. Paul Brand
Keresztelés, tanítás, gyógyítás - misszió
Missziós istentisztelet
Hit az élménytársadalomban
25 éve szolgál II. János Pál pápa
A rimaszombati Egyesült Protestáns Gimnázium alapításának
Félre a panelekkel!
Dr. Domján Elek püspök (1869-1938)
Egy dédnagymama személyes hálaadása
Olvassuk Luthert - a reformáció havában (is)!
Digitális forradalom az egyházban
Teológiai szekció a társadalmi nemek kutatásában
Deák Ferenc, a haza bölcse
Evangélikus vagy-e még?
Reformáció és revolúció
Az adott szó súlya
Szolgálatban - tollal és kamerával
Kulcsprédikáció
Lelki házépülés Budaörsön
Ikonok, növények
Levetett saruval

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 43 Evangélikus vagy-e még?